EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vlčí mák: Symbol uctění padlých vojáků a válečných veteránů

 08. 11. 2020      kategorie: Události      3 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Za několik málo dnů, ve středu 11. 11. 2020, budeme prožívat náš každoroční společný svátek - Den válečných veteránů. Je to den, který je určen všem vojákům - zemřelým, padlým i živým. Je to okamžik, kdy je třeba se alespoň na malou chviličku zastavit a věnovat tichou vzpomínku všem, kteří neměli to štěstí a za svoji vlast, národ a přesvědčení, položili svůj život. Rovněž je třeba věnovat vzpomínku všem obětem světových válek a konfliktů. Na podporu uchování památky tohoto významného svátku nosíme v tento den symbol vlčího máku na svém oděvu.  A proč právě vlčí mák? Protože to byl to právě on, který jako první vykvetl na bojem rozryté půdě. 

120863227_972903846552382_1235411024166837314_n
Foto: Vlčí mák je symbolem uctění padlých vojáků a válečných veteránů | archiv autora

Pravě tento fakt zaznamenal kanadský chirurg John McCrae, který sloužil v průběhu 1. světové války na západní frontě ve Flandrech v současné Belgii. John byl otřesen hrůzami první světové války a po náhlé tragické smrti svého nejbližšího přítele napsal slavnou báseň Na flanderských polích. John McCrae se ale konce války nedočkal. Zemřel v lednu 1918 na těžký zápal plic. Báseň Johna McCrae se později stala, spolu s vlčím mákem, mezinárodním symbolem všech válečných veteránů a padlých vojáků a obětí válek na celém světě. 

Jak jistě mnozí z vás zaznamenali, v minulých měsících se objevilo po naší republice množství automobilů, motorek, vojenské a jiné služební techniky, ozdobených květem vlčího máku. Tento vlčí mák symbolizuje respekt nebo příslušnost k válečným veteránům, službu v ozbrojených silách, nebo jen podporu těmto statečným mužům a ženám. Tento vlčí mák vyrábí a dodává Tomáš Sláma ze spolku Československý legionář - SPIA Czech sdružující vysloužilé československé a české vojáky, účastníky zahraničních misí. Rovněž i sám Tomáš patří mezi české vojáky sloužící v devadesátých letech na misích UNPROFOR a SFOR. 

120854659_262737375020805_4877372676991194263_n
Foto: Je třeba se alespoň na malou chviličku zastavit a věnovat tichou vzpomínku všem, kteří neměli to štěstí a za svoji vlast, národ a přesvědčení, položili svůj život. | archiv autora

Tomáš se inspiroval ve Velké Británií, kde právě vojenští vysloužilci označují své vozy, aby dali najevo svoji příslušnost a hrdost na svoji službu. Právě ve Velké Británii (a vůbec v celém společenství národů Commonwealth) si občané služby svých vojáků velmi cení a svůj vděk neváhají dát při každé příležitosti najevo, třeba jen podání ruky a obvyklou krátkou větou Thank You for Your Service – děkujeme vám za vaší službu. 

K výrobě vlastních vlčích máků vedla dlouhá cesta, ale nakonec se to podařilo. Dnes je dostatek vlčích máků pro všechny, kteří chtějí ozdobit své plechové miláčky, své motorky, letadla a nebo přidělenou vojenskou techniku. Náš plastový Vlčí mák je již nachystán k umístění dle vašeho výběru (na vozidlo či jiné místo).

IMG_20190923_100742
Foto: Den válečných veteránů je den, který je určen všem vojákům - zemřelým, padlým i živým. |  archiv autora

Pokud i vy patříte mezi ty, které jsem zmínil, dejte svou příslušnost hrdě najevo umístěním vlčího máku na vaše vozidlo, dveře vašeho bytu nebo branku vašeho domu. Cena je 89 Kč + poštovné a v ceně jsou také 2 ks fixačních pásků. V rámci našeho projektu "Hold veteránům" bylo mnoho kusů vlčích máků věnováno vysloužilým vojákům, příbuzným, vojenským historikům a badatelům, nebo jako ocenění za mimořádný přínos v propagaci vojenské historie nebo služby v Armádě České republiky. 

DSC_0599
Foto: Nezapomenout na naše padlé je základní projev poděkování za jejich službu | archiv autora

Náš Vlčí mák je možno osobně zakoupit v RÁJ HADIC, Brněnská 194, Třebíč; Rodný dům Jana Kubiše, Dolní Vilémovice; Komunitní centrum pro válečné veterány, 549/27, Brno-Královo Pole; Střelnice CS SOLUTION, Průmyslová 4544/1c, Prostějov; Benzínová stanice MOTRANS Střílky - silnice E50; SUDOP Project Plzeň a.s., Plachého 35 301 00 Plzeň. Vlčí mák lze také objednat na e-shopu Československý legionář – SPIA Czech, z.s nebo ve Spolku na podporu válečných veteránů, z. s.

 Autor: Tomáš Sláma

Komentáře

astor

09. 11. 2020

karel3
astor znamená podle tebe slovansky co? Co slovansky znamená Karol? Nejsi náhodou sám převlečenej Rusák? Typoval bych tě na to, jsi tak bolševicky zapálený... :-)

astot

09. 11. 2020

Karel3
Kam máš jít, určitě víš. Tak tam běž, hňupe.

astor

09. 11. 2020

Je to trapná, implantovaná tradice z anglosaského kulturniho podhoubí, podobně jako Halloween nebo Santa Claus, nebo dříve výročí VŘSR a děda Mráz. Styďte se, pokrokáři a politikáři.

Přidat komentář