EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Maďarské povstání proti sovětské okupaci: Masakr před parlamentem a nevinná tvář revoluce

 26. 10. 2020      kategorie: Události      16 komentářů

V těchto dnech si můžeme připomenout významné 64. výročí maďarského povstání. Povstání, které ukázalo odhodlání národa postavit se totalitnímu režimu a se zbraní v ruce bojovat proti přesile. Maďarské povstání, nebo také maďarská revoluce, bylo celonárodním povstáním proti stalinistické diktatuře a sovětské okupaci Maďarské lidové republiky a trvalo od 23. října do 10. listopadu 1956.

Po východoněmeckém povstání z roku 1953 a povstání dělníků v Poznani v roce 1956 se jedná v pořadí o třetí velký a násilně potlačený konflikt lidu s komunistickým režimem nebo přímo s okupační mocností v bývalých evropských satelitech SSSR.

povstani_01
Foto: Erika Szeles, židovská dívka účastnící se Maďarského povstání roku 1956. V době, kdy byly její fotky otištěny, byla již mrtvá. Zahynula při přestřelce se sovětskými vojáky 8. listopadu 1956 když ošetřovala zraněného spolubojovníka. Bylo jí 15 let a do konce povstání zbývaly pouhé 2 dny. |  realmofhistory.com

Psali jsme: Ve vojenském muzeu Králíky vzniká unikátní druhoválečné dioráma s názvem „Jaro 1945“

Povstání vypuklo 23. října, kdy poklidná demonstrace solidarity s Polskem přerostla ve spontánní výbuch odporu obyvatelstva proti autoritářskému stalinskému režimu. Ve večerních hodinách padly u budovy rozhlasu první výstřely. Od druhé hodiny ranní následujícího dne vyrazila sovětská vojska do budapešťských ulic. Došlo k prvním bojům mezi maďarskými povstalci a sovětskými okupanty. 25. října proběhla před budovou parlamentu obrovská demonstrace za odstoupení Ernő Gerőa. Příslušníci tajné policie ÁVH ukrytí na střechách začali střílet do bezbranného davu. Imre Nagy později představil novou vládu, v níž figurovali i někteří bývalí vůdcové pravicové FKgP jako Zoltán Tildy a Béla Kovács. Dalšího dne 28. října označil povstání za „národně demokratické hnutí“ namísto kontrarevoluce. 30. října se sovětské jednotky začaly stahovat z hlavního města, zároveň se však sovětské velení tajně připravovalo na další ozbrojený útok. 31. října vedení Sovětského svazu rozhodlo o potlačení revoluce vojenskou cestou. Když byl Imre Nagy informován o aktivizaci sovětských jednotek, naléhal na OSN a 1. listopadu vyhlásil neutralitu Maďarska a vystoupení z Varšavské smlouvy. Za rozbřesku 4. listopadu začala ofenzíva proti hlavnímu městu. Zuřivé boje povstalců pokračovaly v Budapešti i v dalších městech asi týden. János Kádár přijel 7. listopadu, v čele své promoskevské vlády, na sovětských tancích do Budapešti. Boje trvaly až do 10. či 11. listopadu.

122588055_4129671653715976_734811075386251281_o
Foto: Vrak zničeného sovětského těžkého tanku IS-3 před kasárnami Kilián. I jeden z nejtěžších a nejpancéřovanějších tanků SSSR bylo možné vyřadit tak jednoduchou zbraní jako byl "Molotovův koktejl" | Wikimedia Commons

Po tři desetiletí bylo o tomto období v MLR zakázáno mluvit. Až koncem 80. let došlo ke změně. A v den výročí počátku protikomunistického Maďarského povstání 23. října 1989 byl předseda parlamentu Mátyás Szűrös zvolen prozatímním prezidentem a v pravé poledne z balkónu Országházu slavnostně vyhlásil svobodnou Maďarskou republiku (Třetí Maďarská republika), čímž skončil komunistický režim v Maďarsku.

Psali jsme: Jiří REGI Schams: Těžko byste hledali více inspirující příběh českého vojáka

Talvisota_Molotov_Cocktail
Foto: Molotovův koktejl (zápalná láhev) je název pro řadu malých improvizovaných zápalných zbraní určených pro pěchotu. Pro relativní jednoduchost své výroby (po domácku tak lze snadno vyrobit účinné zbraně) je oblíbena zejména u různých nepravidelných jednotek, partyzánů, povstalců, banditů a vůbec jakýchkoliv jednotek s nedostatečným logistickým zázemím. Většinou se používá pro boj s obrněnou technikou nepřítele nebo při útoku na domy a opevněné objekty. | Wikimedia Commons

Dne 25. října došlo před budovou maďarského parlamentu k obrovské demonstraci. Několika tisícový dav se pokojně dožadoval demise předsedy MDP – Ernő Gerőa. Avšak příslušníci tajné policie ÁVH ukrytí na střechách začali do demonstrujícího davu střílet. Zmatené posádky sovětských tanků se ke střelbě rovněž připojily. Zahynulo více než 200 lidí, zraněno bylo více jak 300 lidí. Masakr zvedl novou vlnu emocí, zejména když z některých župních měst dorazily informace o podobných událostech. Téměř nikoho už v té chvíli nezajímala zpráva o odvolání Gerőa a jeho nahrazení Jánosem Kádárem. Začal totiž obrovský hon na členy ÁVH a jejich následné lynčování a mučení. ÁVH byla tak nenáviděná, že každý její příslušník, který byl povstalci chycen, byl následně zabit, často pověšením na lampy veřejného osvětlení a do úst jim byly nacpány bankovky na znamení toho, že tito tajní policisté vydělávali mnohem více peněz než všichni ostatní.

Celkový počet obětí povstání nelze přesně vyčíslit. Přinejmenším se jedná o tisíce až desetitisíce. Podle některých historiků se jedná až o statisíce, s tím, že nová maďarská komunistická vláda nechala většinu důkazů zničit, aby se toto povstání, podle jejich názoru kontrarevoluce, nedalo považovat za celonárodní hnutí. S příchodem normalizace navíc došlo k emigraci 200 až 300 tisíců Maďarů na Západ. A další stovky až tisíce byly následně mučeny a popraveny.

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

czerik

06. 03. 2021

pro monarchistu
co je spatneho na veseni komunistu ? zcela nic.
a madari v 5ž skutecne chteli svrhnout bolsevickou diktaturu a zavest demokracii. o tom, ze by v 5ž meli jakolov uzemni pozadavky vuci sousedum - to mas z kama ?

Monarchista

06. 11. 2020

Přátelé,
já to zjednoduším. Po návratu všech maďarských zajatců a Šípovci dochází k povstání. Jistě+ začala velká zabijačka mejprve se věšeli pálili komunisté a to celé rodiny, potom sympatizanté, zabíjeli se Rusové, kteří se rozumně sráhli a tak se přeskupili, vlítli do Pršti a srovnali vše na hromadu. To byla demokrtatická revoluce,:weary: oni chcěli vrátit i uzemí( Slovensko, Srbsko, kus Rumunska). Prohráli valku a dostali to co so zasloužili. Koněv to vyřešil dobže.

karel3

28. 10. 2020

Michal Tojefuk
"Jo v nějaké diskuzi to tvrdil a o slovanech napsal něco jako že jsou to podrasa. Pak do toho začal montovat rusáky, je trošku pomatenej, ale takových je tady víc."
------------------------------------------------------------------------------------------
Slovo "podrasa" je tvůj blábol, já jsem nikdy takové slovo nepoužil.

Škoda, že někteří prolezli základku s odřenýma ušima. Chtělo by to doplnit vzdělání.
"Zkrátka s hrdostí národní řeknu: Já jsem Čech, ale nikdy: Já jsem Slovan."
K.H.Borovský po svém návratu z Ruska (1846)
K.H.Borovský "Obrazy z Rus"
K.H.Borovský „Slovan a Čech“ (Pražské Noviny, 1846. číslo 14—21)
"Slovanské prapředky mělo jen asi 33 % Čechů"
https://www.dotyk.cz/magazin/cesi-dna-slovane-keltove-30000819.html
"Co o našem původu prozradila analýza DNA?"
https://www.stoplusjednicka.cz/jsou-cesi-slovane-co-o-nasem-puvodu-prozradila-analyza-dna

Když už si chceš hrát na "vlastence" Slovane.
Čech, Moravan, nebo Slezan by asi napsal: "o Slovanech", "montovat Rusáky". :slight_smile:

Petr Hertel / ČERT

27. 10. 2020

Ad Omny: Tak tím konstatováním jsem nic nezlehčoval a vlastně ani nepopírám, že Horthy kurevsky kolaboroval s Hitlerem. To že měl vůči nám (kvůli Slovensku a Podkarpatské Rusi), a nejen vůči nám (Rumunsko a Jugoslávie, že) územní požadavky, to je taky naprosto jasný - a tohle bylo mezi Maďary od konce 1.světové války a s rozpadem Uher normálně standard, ať to byli už v letech 1918/19 i maďarští liberálové (hrabě Károlyi) a komunisté (Kun a jeho Republika rad). Jenže to, co jsem chtěl říct, bylo to, že Horthymu (a nejen jemu v Maďarsku) došlo, že byla jaksi blbost, že se nechali v roce 1941 dotlačit Hitlerem k účasti na tažení proti SSSR - a to, že se pak snažil z té války "vycouvat", to je prostě fakt... A dost mu to pak možná posloužilo i jako taková "polehčující okolnost" z pohledu západních Spojenců i Stalina (a taky, mimochodem, právě Horthyho svědectví posloužilo proti německým nacistům během tribunálu v Norimberku, ale to se týkalo hlavně holoucaustu Židů). Takže to, že se Horthy snažil proti vůli Hitlera vyjednat příměří, nakonec už přímo se SSSR, a že právě kvůli tomu ho v říjnu 1944 Němci (společně se Šípovými kříži) sesadili, to není žádné překrucování historie. To je naopak historický fakt. S tím nic nenaděláme.

Omny

27. 10. 2020

Petr Hertel/Mamlas
co sleduješ tím, že se se snažíš zlehčit nebo dokonce odmítnout že Horthy kolaboroval kurevsky s Hitlerem. Víš ty vůbec o tom, že požadoval uzemní nároky na Československu, chtěl ho rozdělit, chtěl po Hitlerovi at nás napadna atd....né vůbec nekolaboroval ty mamlasi
že ho mamlas jako Kare3l fašisty obdivuje mne nepřekvapuje, ale vidím, že opravdu není sám další důkaz jak se tu překrucuje historie

Omny

27. 10. 2020

Franta
přesně tak tenhle článek je o ničem, jednak žádné výročí není (já teda 64 let nepovažuji za žádné výročí) a jednak v článku samozřejmě záměrně chybí určitá fakta....např. to že rusové zakročili vojensky,když jejich vojáci tam byli ve velkém lynčováni jak zmiňuješ....ale to Hanz neví nebo ze sebe dělá blbce

karel3

27. 10. 2020

petr
"Ale Karliku zas tam máš chybu, 2.s.v. válku 1.9.39 záhajili společně naci Německo a jeho spojenec Slovenský Štát se třema pěšíma divizema..... sověti byli zas až ti poslední.... :)"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Díky za tu připomínku. Ano, Slovenský štát poslal své vojáky,aby symbolicky podpořil Německo.
Pokud vím, žádný Slovenský štát nemá svůj podpis na tajném dodatku Paktu Molotov-Ribbentrop z 23.srpna 1939 o rozdělení Evropy mezi nacistickým Německem a komunistickým Sovětským svazem.
Slovensko se také dodnes neprezentuje jako odvěký bojovník proti nacistickému Německu a tiše mlčí. Na rozdíl od prolhaných Rusáků (a jejich zdejší slouhů) s exkrementy na hlavách. :slight_smile:

"80 let od začátku 2. světové války: Německého útoku na Polsko se zúčastnilo také Slovensko"
https://www.reflex.cz/clanek/historie/97186/80-let-od-zacatku-2-svetove-valky-nemeckeho-utoku-na-polsko-se-zucastnilo-take-slovensko.html
(Získ 770 kilometrů čtverečních s 34 509 obyvateli představovalo největší zisk Slovenska z jeho účasti na válce proti Polsku.)

Sovětský svaz podle dohody s Adolfem Hitlerem v letech 1939-1940 napadl Polsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Severní Bukovinu a Besarábii. Okupoval území větší než Francie s 25 mil. obyvatel. 14. prosince 1939 byl za přepadí Finska vyloučen z tehdejší Společnosti národů....

Kam se na Rusáky hrabe nějaký Slovenský štát. :slight_smile:

petr

27. 10. 2020

Ale Karliku zas tam máš chybu, 2.s.v. válku 1.9.39 záhajili společně naci Německo a jeho spojenec Slovenský Štát se třema pěšíma divizema..... sověti byli zas až ti poslední.... :)

karel3

27. 10. 2020

Wikipedie - "osvobození" Maďarska Rudou armádou v roce 1944-45.
(kapitola Sovětské válečné zločiny)

Ungváry píše, že když Sověti nakonec dosáhli vítězství, zahájili poté orgie násilí, včetně ohromných krádeži čehokoli na co se dalo sáhnout, náhodných poprav a masového znásilňování. Odhady obětí znásilnění se různí od 5 000 do 200 000.
Podle Normana Naimarka byly maďarské dívky unášeny do čtvrtí Rudé armády, kde byly vězněny, opakovaně znásilněny a někdy i zavražděny.
Dokonce byl zajat a znásilněn i personál velvyslanectví neutrálních zemí, jak dokládá sovětský útok na švédské vyslanectví v Německu.

Zpráva švýcarského vyslanectví v Budapešti popisuje vstup Rudé armády do města:
"Při obležení Budapešti a také v průběhu následujících týdnů ruští vojáci město otevřeně vyplenili. Vlezli prakticky do každého příbytku, ať už těch nejchudších nebo nejbohatších. Vzali všechno co chtěli, a to zejména potraviny, oděv a cennosti...každý byt, obchod, banka atd. byla několikrát vydrancována. Nábytek a větší umělecké předměty, které nemohly být odneseny, byly často jen tak zničeny. V mnoha případech byly vyrabované domy zapáleny, což způsobilo celkově velké ztráty...Bankovní trezory byly bez výjimky vykradeny - dokonce i britské a americké trezory - a to, co bylo nalezeno, bylo také odcizeno."

Demokratický experiment, nebo brutální sovětizace?
Maďarská cesta ke komunismu (1945—1948), László Borhi
http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2007/7/demokraticky-experiment-nebo-brutalni-sovetizace-/
Sovětská armáda neomezeně využívala maďarského území a tento prerogativ byl potvrzen sérií bilaterálních smluv. Až do roku 1948 hradil maďarský státní rozpočet veškeré její výlohy včetně jídla, dopravy, spotřeby energií a dokonce žoldu.
Maďarská prozatímní vláda byla sestavena v Moskvě – dali jsme ji dohromady dost rychle, vzpomínal později Molotov –,...

Petr Hertel / ČERT

27. 10. 2020

Jen v reakci na některé ty komentáře: Ta maďarská účast na německé straně až do konce 2.světové války ale taky rozhodně nebyla 100 %- ní (jistě, tam šlo o ten režim Šípových křížů, ale byla tu taky od konce roku 1944 ta provizorní vláda v Debrecíně, a zformovaly se maďarské jednotky, bojující naopak na straně SSSR). Podstatné taky bylo, že Horthy se předtím z té války snažil "vycouvat" - a to přece právě taky rozhodlo, za účasti Němců, o jeho pádu ve prospěch Šípových křížů. Jinak, z toho povstání z roku 1956 jako výsledek "kontrarevoluce horthyovské reakce" nebo dokonce "fašismu" (ano, taky tedy s ostrou kritikou vůči stalinistům Rákosimu a Gerömu jako výchozímu faktoru) udělala hlavně pak Kádárova propaganda - resp. její oficiální výklad. Jak se v článku píše, že o tom bylo "po desetiletí v MLR zakázáno mluvit" - tak prostě se to jednoznačně vysvětlovalo jako protisocialistická "kontrarevoluce"...

karel3

26. 10. 2020

Belagi
"Karle, karle kdyz ctu tvoje komentare dole z FB (Karel Doucha) a koukam na tvyho celyho jednoho pritele Martina, tak predpokladam ze to budes ty Povez mi jen prosim, opravdu jses narodil za komunistu jak neustale tvrdis?"
----------------------------------------------------------
Člověče, Slovane v tom tvým textu by se ani tvůj soukmenovec Rusák nevyznal. To je nějaká slovanská hatmatilka? Víš vůbec na co se koukáš? Já to tedy z textu nepochopil.
Co máš proti mým komentářům? Vycházejí stále ze stejných historických dat.
Vůbec jsem nevěděl, že nějaká diskuse přes FB je, dokud jsem si dnes nepustil armyweb na W10. V XP se mi nic takvého nezobrazuje. Je dost chráněný proti reklamě. Mám tady teď 3 PC, tak to zkusím ještě na Ubuntu.
A kdy bych se měl podle tebe narodit, když jsem jako vzš zažil sovětské okupanty v kasárnách, slovanský chytrolíne? :smile:

Belagi

26. 10. 2020

Karle, karle :joy:
kdyz ctu tvoje komentare dole z FB (Karel Doucha) a koukam na tvyho celyho jednoho pritele Martina, tak predpokladam ze to budes ty :joy:
Povez mi jen prosim, opravdu jses narodil za komunistu jak neustale tvrdis? :joy:

Liberal shark

26. 10. 2020

v roce 1953 proběhlo i povstání v Československu, zejména v Plzni.

Franta

26. 10. 2020

Maďarské události jsem prodělával jako voják na Slovensku. Fakta jsou taková , že ruská armáda reagovala až po vzniku tragických událostí a řádění mnohdy propuštěných zločinců.Fotografie ruských vojýků s hvězdami vyřezanými na zádech, to bylo jen pro silné povahy. I fotky s považděnými, to bylo totéž. Mám dojem, že jeden z nyní oslavovaných, byl /možná se pletu/ členem komanda, které svého času popravovalo členy carské rodiny. Je také pravdou , že za 2.sv.války vojájy Maďarska a Itálie nebrala RA příliš do zajetí, kvůli jejich chování na okupovaním území.

karel3

26. 10. 2020

"Pro Sověty to byl prostě pokus o revanš Hitlerových spojenců,..."
-------------------------------------------------------------------------------------------
Hitlerovi spojenci - Sovětský svaz až do 21.června 1941. Společně zahájili 2. světovou válku.
22.září 1939 dokonce proběhla v Brestu-Litevském společná slavnostní vojenská přehlídka Wehrmachtu a Rudé armády na počest společného vítězství nad Polskem. :slight_smile:

karel3

26. 10. 2020

Díky za připomínku Maďarského povstání.
Skvělí Maďaři v roce 1956 a ostuda Sovětského svazu v Evropě na pokračování.
Jen do 16.listopadu 1956 uteklo před sovětskou armádou z Maďarska do Rakouska 113 000 lidí. Až do uzavření hranic uteklo asi 200 000 lidí. 180 000 do Rakouska a 20 000 do Jugoslávie. Celý svět sledoval v televizi, filmových týdenících a novinách dění na maďarsko-rakouské hranici. Během 10 týdnů našlo za pomoci OSN bydlení přes 100 000 lidí. Celkem bylo postaráno o 180 000 Maďarů z Rakouska ve 37 zemích světa. Pomáhal celý svět.
Média v ČR většinou i dnes o maďarském povstání cudně mlčí. Jak také jinak v zemi, kde ex-komouši dodnes zastávají dvě ze tří nejvyšších funkcí ve státní správě po svobodných volbách (za dob předsedy Senátu Štecha dokonce všechny tři). V zemi, kde zvolený "prezident" nectí právo ani zákony a chová se jako ruský mužik. Hodně to vypovídá o většinové inteligenci voličů.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací