EXCALIBUR
CZUB

Zabiják tanků – ruský granátomet RPG-30

 28. 04. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

Ruská armáda modernizuje své protipancéřové zbraně. V první fázi za 83 miliónů rublů nakoupí tisíc protipancéřových granátometů RPG-30 Kryuk od ruské státní firmy Bazalt. První pancéřovky mají ruští vojáci dostat letos v listopadu.

rpg-30
Foto: RPG-30. Všimněte si menší tuby pro "falešné" granáty / Balzat

RPG-30 je dalším následovníkem legendárních ruských „pancéřových pěstí" RPG-7. Poprvé se nová zbraň představila veřejnosti v roce 2008. Výrobcem a koordinátorem vývoje byl Státní výzkumný a výrobník podnik Bazalt.

Ruská pancéřovka RPG-30 není jen obyčejným „hloupým" granátometem, ale dokáže se také údajně vypořádat s novou generací prvků aktivních ochrany, jako jsou ARENA-E ,Drozd a Trophy. Aktivní ochranu RPG-30 překonává pomocí návnady - falešného granátu.

RPG-30
Foto: Schéma působení RPG-30 / Balzat

Obyčejně obraný aktivní systém potřebuje 0,2 – 0,4 sekundy k opětovné aktivaci. RPG-30 využívá právě této mezery k propašování hlavní střely skrze aktivní ochranu vozidla. Zatímco aktivní ochrana bude ničit malý granát, hlavní bojová hlavice se dostane nerušeně až k vozidlu.

Granátomet se skládá ze dvou tub. Jedné větší tuby o průměru 105 mm určené pro hlavní průbojnou bojovou hlavici. Paralelně s hlavní tubou je menší, odkud se odpaluje falešný granát. Hlavní bojová hlavice je stejná jako používá granátomet RPG-29, mimochodem hojně používaný povstalci v Sýrii.


Video: RPG-29 vs. syrský tank T-72. Není to moc pěkný pohled. Pozor! Video nesmí vidět osoby mladší 18 let a osoby s citlivou povahou! / YouTube

RPG-30 je celkem „prcek". Na délku měří něco přes metr a váži 10,3 kilogramů. Může ho tak bez problému přenášet jediný voják. Účinný dosah 105mm tandemového granátu je 200 metrů na který probíjí 600 mm homogenního pancíře nebo 1,5 metrů železobetonu. Granát si zřejmě neporadí s čelním pancířem (na věži) nejmodernějších tanků, ale při útoku z boku nebo ze zadní polosféry představuje pro tank smrtelnou hrozbu.

Tandemová hlavice, převzatá z RPG-29, si zase poradí s reaktivním pancéřováním (přídavným). První menší nálož ničí reaktivní ochranu tanků a druhá hlavní pak probijí samotný pancíř.

Ač představuje RPG-30 výjimečný nástroj na ničení obrněné techniky, krtici upozorňuji na složitost celého systému a náchylnost k poruchám nebo poškození. Také operátoři musejí projít speciálním školením, aby uměli využít veškerý potenciál zbraně.


Video: Izralelský systém Trophy (2010) - před modernizací / YouTube

V roce 2012 v reakci na novou hrozbu a také pro riziko, že nové zbraně RPG-30 mohou padnout do rukou teroristické skupiny Hizballáh, zaúkolovala izraelská armáda firmu Rafael, aby modernizovala izraelský systém aktivní ochrany Trophy.

Rafael svůj systém vylepšil novým 360°přehledovým radarem, schopný zachytit a rozpoznat všechny přilétávající střely. Trophy pak proti hrozbě vystřeluje 17 kusů kovových projektilů schopných zasáhnout jak falešný, tak hlavní granát.

Zdroj: Altair, Wikipedia

 Autor: Jan Grohmann

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací