EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ženy v armádě: Krásky, které slouží vlasti

 03. 02. 2020      kategorie: Profesionální vojačky      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Společnost se ohledně působení žen v armádě dělí zpravidla na 2 základní skupiny. Jedna skupina bere ženy v armádě jako samozřejmost a bere je jako rovnocenné členy. Druhá skupina s působením žen v armádě striktně nesouhlasí a razí teorii, že v armádě pro ně není místo.

Faktem však je, že ženy jsou součástí armád už přes 400 let a jejich schopnosti nelze podceňovat, i když ženy sloužily spíše na vedlejších pozicích, na rozdíl od mužských protějšků. Ještě během první a druhé světové války zastávaly ženy spíše "podřadné" práce v armádách (výjimkou byly speciální odbornosti jako např. sovětské odstřelovačky), avšak dnes ženy slouží u různých bojových útvarů po celém světě a to u pěchoty, v letectvu, v námořnictvu, u vojenské policie a v mnoha dalších oblastech.

zeny_02
Foto: Americké zdravotnice během 2. světové války | US Army

Žena, která v armádě působí např. jako zdravotnice, je zpravidla velice prospěšná. Do přímého boje bych ji však nezapojoval např. díky nižší fyzické zdatnosti (boj zblízka, odtažení raněného spolubojovníka apod.) nebo případnému morálnímu ovlivňování celé bojové jednotky. Ono například slyšet naříkat těžce raněnou ženu-spolubojovníka je dle mého názoru více demoralizující nežli u zraněných mužů. 

zeny
Foto: V naší armádě dnes působí cca 3200 žen | army.cz

V českém resortu obrany je nyní 6620 žen, tedy 20 % všech zaměstnanců. Vojákyň z povolání je z nich bezmála 3200, tedy skoro 13 %. Takový podíl žen trvá již od profesionalizace české armády v roce 2005. 

Podívejme na uplatnění žen v české armádě podle vojenských odborností. Jen 2 ženy slouží u tankových jednotek, 6 žen u průzkumných jednotek, 5 u speciálních sil. Není to mnoho, ale i malá česká armáda má své G. I. Jane. Naopak, ve zdravotnické službě je zařazeno 448 žen, 262 vojákyň se věnuje logistice, 194 žen pak ochraně utajovaných informací (zejm. spisová služba) a 158 z nich je zařazeno ke spojovacímu vojsku. Za zmínku jistě stojí 56 chemiček nebo 31 žen v ženijním vojsku, přičemž jsou mezi nimi i pyrotechničky.

Pokud bychom měli jmenovat některé úspěšné příslušnice AČR konkrétně, pak dosud jedinou generálkou je Lenka Šmerdová, která byla i historicky první plukovnicí. V armádě slouží od roku 1984, v generálské hodnosti je od roku 2017. Poslední léta zodpovídá zejména za rekrutaci.

shutterstock_549473731
Foto: Není na světě mnoho zemí, kde by ženy zastávaly tak výraznou roli v armádě, jako je tomu v Izraeli | Shutterstock

Není na světě mnoho zemí, kde by ženy zastávaly tak výraznou roli v armádě, jako je tomu v Izraeli. Už více než 70 let zde platí povinná vojenská služba i pro ženy. Během uplynulých desetiletí se postavení vojákyň v izraelských obranných silách výrazně proměnilo k lepšímu. Pro velkou část Izraelek je služba v armádě samozřejmou povinností a pro mnohé z nich představuje symbol emancipace žen.

woman
Foto: Staff Sgt. Jessica Smiley (na snímku vpravo) je první úspěšnou ženskou absolventkou prestižní U.S. Army Ranger School ve Fort Benning | Sgt. Brian Calhoun / US Army

Podmínky vstupu žen do americké armády se změnily k lepšímu i u americké armády. S muži a ženami se v armádě dnes zachází rovnocenně. Ženy musí splňovat stejné fyzické standardy a absolvují i stejný trénink jako muži.

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Monarchista

19. 07. 2021

Mladý rozhněvaný muži, že Vy jste nesplnil přezkoušení z tělocvuku????

Rozhněvaný bílý muž

03. 02. 2020

S muži a ženami se v armádě dnes zachází rovnocenně. Ženy musí splňovat stejné fyzické standardy a absolvují i stejný trénink jako muži."

---

Tak tohle je pěkně nehorázná lež!!! Ženy mají lehčí fyzické testy - nedělají shyby narozdíl od mužů! Dále, mají daleko volnbější pravidla úpravy svého vzhledu, např. mohou, opět narozdíl od mužů, nosit dlouhé vlasy. Takže mluvit o "rovnocenném zacházení" se opravdu nedá. Přesně z těchto důvodů je pro mne armáda naprosto nedůvěryhodná profeministická institice. Rovnost je totiž jen jedna a buď je nebo není a v armádě opravdu není!

Co se týče vztah armády k ženám, tak je opravdu hodně pokřivený. Dřive byla povinná vojna jen pro muže. Po slabé ženě přece nemůže nikdo chtít, aby šla no vojnu, že? Jeneže zíkladní vojenský výcvik je vstupenkou pro možnost vojenského povolání a vojenské kariéry, a to přeci ženám nemůže nikdo opdpřít, to byla přeci diskriminace. Takže zatímco muži na vojnu museli povinné, tak ženy mohly dobrovolně, aby pak mohly dělat kariéru. Dnes, naštěstí, povinnou vojnu nemáme. Ale žena mají lehčí vsrtuní fyzické testy. Přeci nemůže nikdo po ženě chtít, aby dělala shyby, to můžeme chtít jen po mužích. Ale jakmile jde o plat, tak jako mávnutím kouzelného proutku, jsou si zase muži a ženy v armádě rovni. Falš na faleš. Armáda je křivá a falešná nedůvěryhodná instituce plná šovinistů (chlap musí něco vydržet a muí být na ně přísnost), kteří se připodělají, když na ně vlítnou feministické genderové expertky s jejich pokřivenejma přesdstavama na "rovnost" mužů a žen v armádě.

Monarchista

03. 02. 2020

Stanislav Zajíc
Pane Zající, ta práce co děvčata ve své profesi plní je možná zodpovědnější než ta Vaše. Co o armádě můžete vědět? je to 30 roků po převratu o vojně nic nevíte tak prosím mlčte. Např. na úseku logistiky, zdravotnictví, personalistiky a to píši jen tyto odbornosti jsou opravdu lepší než muži. Nedělejte si zbytečně ostudu:grin:

Monarchista

03. 02. 2020

Ženy v armádě, žádný problém. Dámy Branný zákon České republiky je jasný, v případě mobilizace jdete také, pochopitelně by se nejprve vybrali potřebné funkce. Ale dnes je armáda pro všechny občany České republiky za jistých podmínek povinná. Paní generálka je příjemná paní, ale je to jen aby byly, aby byla vidět. Ženy v armádě své místa mají a dělají je dobře, ještě si to pamatují.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací