EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

POZOR! V České republice bude opět povinná, základní vojenská služba !?

 21. 04. 2014      kategorie: Události      103 komentářů

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci..


0043
Foto: Tak přísaháme

Základní vojenská služba ..... pro někoho splněný sen, pro jiného noční můra. Mladé generaci se tento ,,strašák'' od 31. prosince 2004 vyhnul, ale v dnešní době, kdy se ozbrojené konflikty a nepokoje neodehrávají jen někde daleko, za hranicemi v úplně cizí zemi, ale u nás... v Evropě, a to téměř u našich hranic, vzniká pocit nejistoty! A tak tu vzkvétá myšlenka, zda by nebylo od věci opět zavést ,,VOJNU''.

84985134zm9Foto: Vojna není kojná

Kdo na vojně byl, ať již na 24, 18 nebo 12 měsíců, má za sebou z velké pravděpodobnosti asi největší životní zkoušku jeho dosavadního života. Odloučen od rodiny a blízkých je najednou vhozen do mašinérie armády, koloběhu povinností, každodenní fyzické a psychické zátěže a dalším věcem s vojnou spojených.

Jedněmi z nejčastějších argumentů hovořící PROTI povinné Základní Vojenské Službě je její "údajná bezpředmětnost'', zbytečná buzerace, "gumárna'' a nejčastěji zmiňovaná ŠIKANA

Video: Šikana na vojně / Film Zobani

Na videu je to možná "přibarvené a vyhrocené'', ale podobné zážitky a vzpomínky má valná většina těch, co vojnu zažili.

Vzpomínky na to jak si MAZÁCI dobírali mladé kluky (BAŽANTY) má každý, a jak taková šikana mohla vypadat si můžete přečíst ZDE:

Sahara (Na tento povel musí šikanovaný voják okamžitě donést šikanujícímu nápoj)

Bufet (Šikanovaný musí přinést jídlo, bez ohledu na denní nebo noční dobu)

Závody šneků (Šnek jako objekt šikany se musí po čtyřech nebo plazením pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze, přičemž každý z mazáků má svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, vypadá ze hry, ostatní pokračují v závodech)

Krokodýl (Šikanovaný si vleze do spacáku, doplazí se k dozorčímu a kousne ho do nohy)

Někomu to přijde jiště vtipné, i my jsme se něčemu při psaní tohoto článku zasmáli, ale pokud se vžijeme do situace těch, proti komu byla šikana namířena, zas tak vtipné to není. U některých praktik zůstává rozum stát a nebylo výjimkou, kdy takové situace končili i sebevraždou.

vojnaFoto: Motorky: (Šikanovaný má v rukách ramínko na místo řídítek, běhá po chodbě a práší za sebou pudrem. Jednou za čas dostane ledovou sprchu do trenek, jako doplnění paliva)

Ale aby jsme tu nevypisovali jen samá negativa, vojna byla i přes všechno místem, kde se z kluků a maminčiných mazánků stávali soběstační a dospělí chlapi. Naučili se zde smyslu pro pořádek, disciplíně, samostatnosti a v neposlední řadě vojenským dovednostem, díky kterým by byli schopni bránit svou vlast, pokud by si to situace vyžadovala.

Netřeba zdůrazňovat, že dnešní ,,hošíci'' by vojnu potřebovali jako "prase drbání". 

1560612_573080556106799_955535985_nFoto: Srovnání

Přátelství, která na vojně vznikala, pak často vydržela i celý život. Pro některé vojna znamenala tolik, že se chlapi i dlouhé roky po vojně pravidelně setkávají na srazech.

Pro ty, kdo by měl zájem dohledat své staré známé, jsou zde projekty jako SPOLUBOJOVNÍCI

spolubojovniciFoto: Největší databáze bývalých vojáků - Spolubojovníci.eu


Nyní se ale vraťme k původní myšlence tohoto článku. Měli bychom po deseti letech znovu zavést povinnou vojenskou službu? Otázka, která není, jak se říká, "na pořadu dne".

Přesto, když ji před týdnem dostala skupina středočeských gymnazistů, zvedla skoro polovina z nich ruku. Nebyl to reprezentativní průzkum, ale vzhledem k tomu, že šlo o skupinu vojenskou službou přímo "ohroženou", dá se z něj usuzovat, že společnost začíná cítit, že s obranou země není něco v pořádku. 

Je to zdravý instinkt. Ruská agrese na Ukrajině rozbila iluze o klidu a míru na věčné časy, přičemž česká armáda vstoupila do dnešní nejisté doby slabší, než se před deseti lety kdokoli odvážil pomyslet. Jeden z hlavních obhájců profesionalizace Michael Žantovský tehdy počítal se čtyřicetitisícovou armádou, dnes máme dvacet tisíc vojáků plus sedm tisíc civilních zaměstnanců. I přes vysokou profesionalitu některých našich jednotek, které si svými dovednostmi vybudovali respekt po celém světě, nejsme v současné době schopni důstojně plnit naše závazky vůči NATO viz. následující text:

,,V souvislosti s návštěvou generálního tajemníka NATO Rasmussena Česko neobdrželo zrovna dobré zprávy. Aliance v dokumentu uvádí, že česká armáda by v případě války neobstála. Vnímání Česka spojenci se tak může změnit''.

6
Foto: ČR má plně profesionální armádu od 1.ledna 2005

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci. 

Tedy minimálně zvýšit výdaje a prostředky účelněji investovat - samozřejmě po dohodě s aliančními partnery. Znovuzavádění povinné vojenské služby je mimo realitu (přestože např. Norsko, Dánsko nebo Finsko, které si v jiných oblastech rádi bereme za vzor, povinnou vojnu mají).

Za úvahu ale stojí, zda by každý neměl absolvovat alespoň krátkou instruktáž (ve Francii jednodenní) o úkolech v případě mobilizace. Soudě dle náhledu středočeských gymnazistů mají mladí lidé víc ochoty k obraně, než si myslíme. Ze sebezáchovných důvodů je rozumné jim vyjít vstříc...

Jaký je Váš názor?

Zdroj: informací, části textů a fotek: Google, Youtube, dialog.ihned.cz, ceskatelevize.cz

 autor: Hanz

Komentáře

pinokio

23. 01. 2015

Souhlasim s marsý to co piše má něco do sebe ale musim odporovat. Taky sem na vojne byl a byla povinná. Diky vojně sem se naucil disciplině a respektu. Neříkám že si nedam pivo dám ale nechlastám, nefetuju a neberu drogy. Vojna to z tech kluku neudělá jen oni samy v civilu. Navic kdyby nekdo na vojně neco bral tak to zjisti a okamzite ma prokuratora a de sedet. Takže marsý máš pravdu ale ne ve všem. Ahoj

marsý

22. 01. 2015

Já s tím nesouhlasím i když je to jistý,že vojna bude...Navíc je to hrůza vůči ženám (co má dělat taková samoživitelka?7) to zůstane sama?bez manžela?...přítele?a pokud teda mají muži,chlapci nastoupit tak bud dobrovolně a né s nucením-.Mohli by jít na volnu ti kteří to vymysleli a souhlasili stím..Nezáleží jak rodiče dítě vychovají....může dítě být hodné vše a i tak půjdou na vojnu a to ,že ČR jde celá do hajzlu se nedivím,protože mě to celkem překvapuje....To že děti kouří marihuanu a používají i jiné látky tak at stát stím něco dělá nedávno v práci v noci kolem benzínky kde se stáčela nafta chodil s fetovaný člověk...a co taková ženská bude dělat bez chlapů? může jí i zabít..ale dojedou tam 6 policájtů vypišou papír a jedou pryč?..to má být pomáhat a chránit ?...nevím nemám slov...k dnešní ČR...Myslím.že ti co chcou jít dobrovolně na vojnu by bylo lepší než kazit mladým klukům život...a ženám dávat větší obavy zda je v pořádku...myslím,že ji je pravda mnoha lidí byla na vojně a jsou z nich alkoholici,fetáci a tak dalé...a to asi chcou z každého..a asi aby bylo i mín životů..prostě leda tak vypadnou z ČR a je to ...

pinokio

21. 01. 2015

Sem pro opětovné zavedení základní vojenské služby alespoň na jeden rok. To co vidím okolo sebe je dukaz vsichni to potrebujou jako koza drbani. At si kdo chce co chce rika ale vojna se rusit nemela. A vzit to zpetne pro vsechny. Na kazdym kroku potkavam jen kluky kteri nevi co s volnym casem. At je jim 16 nebo 20. 25 let nevyjimaje. Jen at ji zavedou a zpetne.

wostuda

11. 01. 2015

Na vojně jsem byl "jenom" rok, už to nebyla ta "správná mazácká" vojna, přesto od tý doby mívám sen, že mě odvedli znova a nejsem schopen jim vysvětlit, že už mám odslouženo :/ Takže za mě NE, nepřál bych to ani těm "mlaďákům" co jenom "hulej trávu" a nemaj respekt k "autoritám". Mezi náma, respekt k autoritám už mě taky přešel, a to nehulím trávu.

dark

01. 01. 2015

Tohle uz je vazne desny ty nahore uz nevi jak lidem otravit zivot!!!!vsechno chtej zdanit Babis chce jit po podnikatelich a jeste tohle at se jdou vycpat....muj muzskej byl na vojne a at si tama berou brance do 30let....co chtej delat s 60letym panem a co mi zensky seberou nam chlapy aji syny taty brachy bratrance.... tak to neee.... na svete je takhle zla az moc a clovek chce mit uz krucinal spokojeny zivot....to je porad nervy strest a konecne jsme v klidu tak si vymysleju taku volovinu....nu tak se taky zensky k tomu vyjadrete. ano at si jdou zeleny gumy aj kluci co o to stoji...bo kdo nikdy nebyl ...ale aby uz jsme se museli loucit se svyma chlapama a byli spolu na dalku...jdete do prd..... a co nauci vojna ?h.... protoze je to volovina!!!! nerikalo se ze zeme je svobodna !!!lkazdy ma pravo na svuj zivot aji na nazory hovno....tadyk nekdo neco kecne....a uz se veze.... ne nas buh stvoril abychom si udelali skolu nasli pracu a ozenili/vdali/vychovali deti a pak v klidu umreli a neee.ze nam budou nakazovat jak zit co delat!otrokarstvi uz je daaavno zruseno !!!!a nikomu nepatrime nikomu!!!!kazdy je svuj!!! uz ted se dejou taky hruzy.Verim ze se lidstvo shromazdi a zacne velka demonstrace!!!!to vi ze jo ja jsem porodila syna abych ho szratila nekde na fronte....a chlapa o ktereho jsem bojovala by mel padnou a my zensky mame zustat bez chlapu kdyz takhle nejsme v bezpeci anik my anik nase deti. jdete s tim nekam!!!!! nejsem jedinna kdo je proti!!!

user357

21. 06. 2014

Dále pokud se zamyslíte zjistíte, že spousta věcí je tak trochu podivně postavených. V sociálním systému existují slova jako DEprese, DEfraudace, apod. V IT slova jako DEfragmentace aj. Co se týká všech slov začínající DE v IT světě existují slova opačného významu tzn. FRAGMENRACE aj. Ve smyslu aby člověk našel řešení. Slova jsou většinou cizí a obsahují přesně definici další slov, která musíte splňovat aby bylo možné prohlásit člověka třeba že je v depresi. Pokud jste v depresi a jdete za pěti psychology nebo psichiatry zjistíte, že všichni se shodnou na jednom bodě, označí vás za něco s DE. Což je shluk více faktorů a je to výchozí stav pro to, aby bylo jak to řešit ale zjistíte, že ani neví jak to řešit, protože pro to jednoduše neexistuje ani slovo. Například PRESE nebo FRAUDACE. Člověk by mohl zajít na internet a najít si řešení sám. Stejně jako je tomu u FRAGMENTACE. Proč tato slova neexistují přitom když je někdo vymyslel musel vymyslet i slova, která napravují ten stav. Těch pět psychologů či psychiatrů vám ale ačkoliv se shodly na jednom DE slově dá jiné řešení. Je to jako by jste měli defragmentovat disk a pět lidí by vám poradilo jiný postup. Jeden ať s diskem zaklepete, druhý ať na to stáhnete program, třetí ať ho vyhodíte a koupíte si nový, čtvrtý ať si z toho nic nedelate že se to časem zlepší a bude to dobrý a pátý vám na to dá chemikálie že se to snad srovná (aby se ovlivnily přirozené zákonitosti - donutíme hlavičku chemickým ovlivněním, aby zapisovala soubory na disk po pořádku) což hapruje s již zmíněným systémem 'omezovat a trestat'.

user357

21. 06. 2014

Nedá mi to než se také vyjádřit. Ohledně povinné vojenské služby. Proti výchově nic nemám bohužel mám něco proti nezájmu některých lidí s určitými právy aktualizovat postupy. 1.ohledne dětí v Africe - cca 30 let se dělají různé sbírky peněz, což sice děti peníze mají ale nemají se kde nakoupit. Tady firmy otvírají stále nové pobočky a krachují a furt vymýšlí strategie jak z lidí vytáhnout ještě víc peněz jinak že by to ohrozilo ekonomiku. Přitom kazdej kdo studoval alespoň základy obchodu ví, že stavět se má tam, kde by byla po zboží poptávka. Další ohledně technologií už 4 roky se zde testuje LTE v ostatních zemí kolem nás už kolem 8 let funguje LTE v ostrém provozu. Stačí se podívat na wikipedii na mapu pokrytí LTE. Dokonce i celá jižní Afrika je pokryta LTE. Navíc v roce 2007 kvůli úsporám zrušili min.informatiky což by neudělal ani sebevrah. Každý ví, že aby něco mohlo fungovat musí se to nejprve technicky zajistit. Vzhledem k tomu, že jsme technicky 3, 5, 7 a 15 let technicky pozadu bylo by fajn spíše posílit než zrušit. Navíc v době kdy i veřejné osvětlení řídí počítač. Byrokracie byla sice předána min.vnitra ale to sem nedostane nic nového pro občany protože se automaticky na jakoukoliv novinku primárně kouká na to co by to ohrozilo, než komu by to pomohlo. Dále semafory. Ve většině zemích jsou na senzory, zde jsou pořád tlačítka. Jinde jsou i tlačítka i senzory. Senzor je levnější, spolehlivější má delší životnost a pro občana přináší větší pohodlí. Netuším proč když celkem nedávno začal monopol tlačítek na semaforech v ČR nenabídly se rovnou senzory. Státy kde jsou ještě tlačítka jsou tlačítka, protože jsou tam i několik desítek let a bylo by nákladné je dát pryč, takže se jen doplní o senzory. Co se týká povinné vojny.. Páni zapomněli už proč se zrušila? Pokud si dobře pamatuji ze školy jedním celkem stěžejním bodem demokracie bylo zrušení této povinnosti. Přijde mi, že stát neví co chce. Zda demokracii nebo jiný systém, protože i interně funguje jinak, než prezentuje. Pokud se někde něco děje prioritou je vše omezit a trestat a až potom se zajímat, často se nikdo neptá ani proč. Ptají se jen na věci, které neřeší problém. Ve srovnání s jinými demokratickými státy se řeší vše většinou na místě. Tady ne. Pokud něco ukradnete a vrátíte budete potrestáni za to, že jste to ukradl a že jste to vrátil nikdo nechce nic slyšet a musíte kurva dupat aby to někdo do toho papíru napsal. Většinou vše pozitivní se rozmlouvá a řeší se jen to negativní. Pokud si stezujete kazdej jen že s tím stejně nic neuděláte ani vy ani oni, protože to je dneska normální. Jak snadné je někoho zavřít? Stačí i aby si někdo stěžoval že mu voláte. On řekne, že jede zrovna autem ať zavoláte pak, paj že nakupuje a zase pak. Pak půjde na policii, že ho obtezujete a máte na triku nebezpečné pronásledování aniž někomu vyhrozujete nebo vydíráte. Stačí jen když s tím nesouhlasí že mu voláte ale vám to neřekne, že by to člověku mělo dojít? Fajn to se můžeme začít všichni přetvářet a jednat nepřímo a kdo by pak co udělal? Když se zeptáte policajtů kolik stačí telefonátů aby s tím nesouhlasil tak zjistíte že limit ani neexistuje a stačí i jeden telefonát. Nebo hledáte u někoho podporu? Tak fungujte, ve světě kde se prezentuje, jak se kazdej pretrhne že vám pomůže až budete potřebovat. Pak se koukněte na dokument o Praze, kde dokumentarista zahraniční TV analyzuje způsob řešení problémů a zjišťuje, že pokud se ocitnete v problémech může se stát, že vám nikdo ani nepomůže. Všude se instalují kamery apod, ale k čemu? Aby odradily zloděje? Zkuste se svalit na náměstí jako bezdomovec a s držením břicha se svijet - 45 minut kolem chodnících lidí nikdo nepomůže. To samé když udělá ten samý člověk oblečený v kvádru je do 15 vteřin u něj houf lidí a přetahují se kdo mu jak pomůže. Pokud jde něco k soudu, trvá to i 12 let než se různé případy vyřeší. Navíc k té vojně. Pokud v rámci příprav na válku nebo ohrožení se chce přistoupit k nasazení občanů ČR pro boj a počítá se s padlými životy chtěl bych připomenout, že z této republiky do zahraničí odjíždí stále více a více lidí a zůstávají tu jen důchodci a matky s dětmi. Vzhledem k interním postupům této země nemohou pak vznikat ani vztahy, protože jsou omezeny, místo aby byly vyřešeny. Přispívá k tomu i dřívější režim, který nepodporoval aby lidé něčím vybocovali a ostatní je v tomto stádiu zase stáhli, protože ti nahoře nechtěli své židličky opustit. Nechovají se tak ani zvířata a ty lidi to musel někdo naučit. Sami ani neví proč by to dělali. Zvířata ví, že když pomůžou někomu blízkému tak z toho sami mají prospěch, lidé to ví protože i vcelar pokud by fungoval na základě toho, že včely pichaji a jsou nebezpečné tak by nemohl vybrat ani med. V této společnosti se poukazuje na boj s kriminalitou a korupcí ale pořád je s tím problém. Problém je v tom, že dost lidí z toho chce mít vlastní prospěch. Můj názor je, že korupce bude vždy dokud bude vést někdo kdo z toho může mít vlastní prospěch. Bohužel tyto pozice jsou spojeny s vyššími právy a jsou zneuzivany, tím pak vzniká korupce. Jedno z mých řešení je udělat něco jako registr vozidel. Když jede někdo rychle, automaticky se vyfotí, automaticky odešle někam, automaticky se strhnou body, automaticky vypočítá pokuta, automaticky se sejme SPZ a automaticky odešle majiteli vozidla dopis. Odpadly úplatky dopravakům. To samé udělat v systému by bylo přijatelným řešením. Stejně se vše vypočítává podle tabulek, učebnic apod. Není problém to dát do pc a zautomatizovat. Počítač nezná vlastní prospěch, může pracovat i v noci a rozhoduje se na základě znalostí - odpadá to, že by na něco zapoměl. Ohledně toho jak začala válka na Ukrajině. Kde stál kordon policistů kteří nemohli nic dělat jen stát, válka by nezačala pokud by tam policie nestala. V případě útoků mají být státní budovy vyklizeny, zaměstnanci nebo politici mají být odvezeni na bezpečné místo a vzboureny dav může do budov. Budovy jsou lidu. Pokud si je zboura, nebo izbije udělají to, protože jsou hloupí ale nevznikne válka. Maximálně by pobyly týden v těch budovách, vzali si spacáky a pak by šli domů. Zjistili by že tam nikdo není a situace by přešla. Byrokracie má být zpracována elektronicky a papírové dokumenty zamčeny v trezoru ve sklepech. Dokumenty nízké důležitosti se můžou nechat na stole. Lidi by neznicily ty budovy. Zbraně si brali na ten kordon policie co jim stála v cestě. Lidem šlo o to něco si prosadit, protože je někdo nevyslysel. Systém / stát nemá žádné řešení jak vyslyset požadavky občanů. V každé firmě existuje něco jako bugtrace, nebo tiketový systém. Přijde mi, že politici ani neví co mají řešit, protože jsou dostatečně vzdáleni občanům. Pan Zeman v době se svým autobusem byl jediný politik, který udělal něco proto, aby lidem naslouchal. Jezdil s tím autobusem. To že pije se nedivím, být v okruhu lidí, kteří se chovají podle toho jak si určili a ne podle toho jak se naučili ve škole je trochu na palici.

Uroboros

20. 06. 2014

No, v prvé řadě by si to chtělo definovat, co je tím, co je třeba získat, nebo si osvojit a impregnovat do primárních hodnot existence. To, jestli je někdo osamostatněn, jak jsem zde v některém příspěvku četl, nezávisí ani tak na tom, jaký je to z morálního úhlu pohledu člověk, ale na sociální infrastruktuře, ekonomickému zázemí anebo vlastní iniciativě. Je potřeba rozlišit materiální pojetí a smýšlení, a morální hodnoty. A zde glorifikované osobnosti a celebrity.., a třeba i pěvecké soutěže..., k tomu není co dodat, snad jen to, že lidstvo už opravdu neví, co roupama. Stres, fyzický a psychický, náročnost vlastního vypětí a vzestupu - jen to zvyšuje ego a to je problém - fascinuje mě, jak dnešní konvenční pojetí tohoto všeho je nad dimenzováno tak, že se to bere za obrovský výkon, skok, v tom, když někdo dosáhne svého takového cíle - prosadit se jako herec, zpěvák, nebo fotbalista. Na toto jsem já tedy vůbec vysazený. Jak až monumentální hodnoty se k tomu přiřknou, je opravdu zarážející, když z hlediska úsilí, což může být i značné, tak stále nedochází ke splynutí s primární podstatou života, a to je boj o něho. Zde panuje ta nerovnováha: připitomnělý fotbalista vydělává ve zcela zbytečné a vlastně i fiktivní hře, která nemá racionální základ, např. 250 tisíc za jedno utkání, a opozitně ve stejný moment někdo projíždí v aktivní službě nepřátleským územím, plný talibánců a pod a finančně není ohodnocen pomalu ani z poloviny toho, čím je nějaký profi fotbalista, i přestože se pro své pozice obě strany rozhodly dobrovolně. Je to morálně naprosto regresivní a žalostný, jaký úpadek toto tvoří a jaké infantilní hodnoty a zájmy může člověk zastávat, postavit na nich karieru, zbohatnout atd. Možná v tomto by to chtělo vidět ty rozdíly. Povinná vojenská služba by, dle mého názoru, mohla dát lidem předobraz toho, alespon tedy jen tak na oko, zač je toho žít, co je v životě důležité a uvědomit si to, že bezkonfliktní společenství nelze nikdy etablovat, a vzhledem k tomu, je určitě na nejvýše přínosné, si osvojit dovednosti, pozvednout se výše od uslintaného skandování, glorifikování nějakých superstar, zpěváků a herců a pod, co si myslí, že nabyli moudrost světa, díky tomu, že se prozpívali až do konce a kdoví čeho nedosáhly a že jejich cesta byla kritická, atd. Z tohoto výkladu to lze brát na zřetel způsobem, co má ve skutečnosti jaký význam, a jaké je na to potřeba úsilí a obětování se. Ego a spirituálně morální základna se nejlépe formuje a testuje právě takovými náročnými zkouškami přežití, tréningu toho, jaké by to asi bylo při obraně státu, vlastního individuálního nasazení při konfliktu, kdy je daleko větší psychické a fyzické úsilí při nasazení vlastního života, než vyhrát nějakou pěveckou soutěž, kopat/pinkat nesmyslně do balonu, a člověk se formuje do pevné otepi, a v tom lze uplatnit celý smysl. Jen si položte otázku - Kolik lidí by bylo mezi profesionálními zpěváky, herci, fotbalisty, kdyby jim hrozilo naprosté a bezprostřední nebezpečí života každou milisekundu ? Myslim si, že předpříprava na obranu státu, nebo prostě jen i test a "školení" armádního rázu, je pozitivní věc, náročná a preventivní toho nejtěžšího v životě, co může, viz. ukrajina, klidně i přijít, a to je boj o vlastní přežití, obranu a ochranu druhých, což jsou daleko altruističtější a výsadní cíle a hodnoty. Dnešní život je plný lákadel, iluzorního bezpečí, fiktivní a pochybné slávy sebe sama a přesvědčení toho, co člověk znamená a co dokázal, když je to zcela rozdílné a nelze to posuzovat. Chce to smýšlet trochu sofistikovaně, materiálně osamostatnělý člověk z morální pozice vůbec nemusí pokorné a vyspělé ego, pokud si neprošel těžkými životnímu zkouškami, což může i zákl. vojenská služba být. V dalším bodě, si nemyslím, že by to mohlo být ratifikováno jako povinné, to by byla v dnešní "pseudo demokratické" společnosti, politická sebevražda, mělo by to být určitě a jen pouze dobrovolné, ale morální úroveň dnešní mládeže je opravdu degresivní, z vlastní zkušenosti vím a vidím to kolem sebe, co za trosky, chcípáky a pod všude na ulici vizitýruje a i když by to stát potenciálně začlenil jen kvůli vlastním cílům, tak by bylo nejlepší se snažit o to, aby k tomu každý přistupoval alespon ve vlastní vědomí subjektivně. A leštění wc kartáčky..., to je taktéž jen z dalších předsudků a neochoty zbavit se minulosti přijmout fakt, že by to vypadalo zcela jinak. Stačí pohledět na stávající úroven školství, studentů, kteří mají daleko benevolentnější práva, než mají učitelé a jako funguje/nefuguje. Šikaná a pod to samé, osobě si myslím, že dnes by k tomu byl docela rozdílný odlišný přístup, než před lety. Takže nejlépe to přijmout s tím, že je to něco, co nám může dát zkušenost do života. Sám jsem na vojně nebyl, je mi 23 a mohu s jistotu říct, že bych šel dobrovolně, třeba bych později litoval, to nepopírám, ale co nás nezabije, to nás posílí, a po splnění, si myslim, že bych byl rád za náročnou zkoušku v životě.

jason666

19. 06. 2014

co je na vojne tak super? sak na co ta sikana? to je jake trapne preboha, co moze z tych ludi vyrast co su sikanovani? no samozrejme ze psychicky labilni ludia,ktori by mohli bez toho "povinneho vycviku" byt uplne normlani a mohli to niekam dotiahnut. sak tito buzeranti su normalnejsi ako na vojne kazdy tam len chce aby kazdy holy behal. tak kto je potm teply???

jason666

19. 06. 2014

Kristýna, ty asi rada roztahujes nozky sakze?? lebo mi to tak pride, tam sa ken buzeruje a hlavne sa naraba s pohlavnymi organmi,cize ak to rada robis tak chod nan amestie ak zdemu sa roztahuj-na vojne budes detto to same zazivat tak co?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.