EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

POZOR! V České republice bude opět povinná, základní vojenská služba !?

 21. 04. 2014      kategorie: Události      103 komentářů

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci..


0043
Foto: Tak přísaháme

Základní vojenská služba ..... pro někoho splněný sen, pro jiného noční můra. Mladé generaci se tento ,,strašák'' od 31. prosince 2004 vyhnul, ale v dnešní době, kdy se ozbrojené konflikty a nepokoje neodehrávají jen někde daleko, za hranicemi v úplně cizí zemi, ale u nás... v Evropě, a to téměř u našich hranic, vzniká pocit nejistoty! A tak tu vzkvétá myšlenka, zda by nebylo od věci opět zavést ,,VOJNU''.

84985134zm9Foto: Vojna není kojná

Kdo na vojně byl, ať již na 24, 18 nebo 12 měsíců, má za sebou z velké pravděpodobnosti asi největší životní zkoušku jeho dosavadního života. Odloučen od rodiny a blízkých je najednou vhozen do mašinérie armády, koloběhu povinností, každodenní fyzické a psychické zátěže a dalším věcem s vojnou spojených.

Jedněmi z nejčastějších argumentů hovořící PROTI povinné Základní Vojenské Službě je její "údajná bezpředmětnost'', zbytečná buzerace, "gumárna'' a nejčastěji zmiňovaná ŠIKANA

Video: Šikana na vojně / Film Zobani

Na videu je to možná "přibarvené a vyhrocené'', ale podobné zážitky a vzpomínky má valná většina těch, co vojnu zažili.

Vzpomínky na to jak si MAZÁCI dobírali mladé kluky (BAŽANTY) má každý, a jak taková šikana mohla vypadat si můžete přečíst ZDE:

Sahara (Na tento povel musí šikanovaný voják okamžitě donést šikanujícímu nápoj)

Bufet (Šikanovaný musí přinést jídlo, bez ohledu na denní nebo noční dobu)

Závody šneků (Šnek jako objekt šikany se musí po čtyřech nebo plazením pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze, přičemž každý z mazáků má svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, vypadá ze hry, ostatní pokračují v závodech)

Krokodýl (Šikanovaný si vleze do spacáku, doplazí se k dozorčímu a kousne ho do nohy)

Někomu to přijde jiště vtipné, i my jsme se něčemu při psaní tohoto článku zasmáli, ale pokud se vžijeme do situace těch, proti komu byla šikana namířena, zas tak vtipné to není. U některých praktik zůstává rozum stát a nebylo výjimkou, kdy takové situace končili i sebevraždou.

vojnaFoto: Motorky: (Šikanovaný má v rukách ramínko na místo řídítek, běhá po chodbě a práší za sebou pudrem. Jednou za čas dostane ledovou sprchu do trenek, jako doplnění paliva)

Ale aby jsme tu nevypisovali jen samá negativa, vojna byla i přes všechno místem, kde se z kluků a maminčiných mazánků stávali soběstační a dospělí chlapi. Naučili se zde smyslu pro pořádek, disciplíně, samostatnosti a v neposlední řadě vojenským dovednostem, díky kterým by byli schopni bránit svou vlast, pokud by si to situace vyžadovala.

Netřeba zdůrazňovat, že dnešní ,,hošíci'' by vojnu potřebovali jako "prase drbání". 

1560612_573080556106799_955535985_nFoto: Srovnání

Přátelství, která na vojně vznikala, pak často vydržela i celý život. Pro některé vojna znamenala tolik, že se chlapi i dlouhé roky po vojně pravidelně setkávají na srazech.

Pro ty, kdo by měl zájem dohledat své staré známé, jsou zde projekty jako SPOLUBOJOVNÍCI

spolubojovniciFoto: Největší databáze bývalých vojáků - Spolubojovníci.eu


Nyní se ale vraťme k původní myšlence tohoto článku. Měli bychom po deseti letech znovu zavést povinnou vojenskou službu? Otázka, která není, jak se říká, "na pořadu dne".

Přesto, když ji před týdnem dostala skupina středočeských gymnazistů, zvedla skoro polovina z nich ruku. Nebyl to reprezentativní průzkum, ale vzhledem k tomu, že šlo o skupinu vojenskou službou přímo "ohroženou", dá se z něj usuzovat, že společnost začíná cítit, že s obranou země není něco v pořádku. 

Je to zdravý instinkt. Ruská agrese na Ukrajině rozbila iluze o klidu a míru na věčné časy, přičemž česká armáda vstoupila do dnešní nejisté doby slabší, než se před deseti lety kdokoli odvážil pomyslet. Jeden z hlavních obhájců profesionalizace Michael Žantovský tehdy počítal se čtyřicetitisícovou armádou, dnes máme dvacet tisíc vojáků plus sedm tisíc civilních zaměstnanců. I přes vysokou profesionalitu některých našich jednotek, které si svými dovednostmi vybudovali respekt po celém světě, nejsme v současné době schopni důstojně plnit naše závazky vůči NATO viz. následující text:

,,V souvislosti s návštěvou generálního tajemníka NATO Rasmussena Česko neobdrželo zrovna dobré zprávy. Aliance v dokumentu uvádí, že česká armáda by v případě války neobstála. Vnímání Česka spojenci se tak může změnit''.

6
Foto: ČR má plně profesionální armádu od 1.ledna 2005

Deset let od zavedení profesionální armády je dobrou příležitostí koncept obrany znovu promyslet a vzít při tom v úvahu současnou geopolitickou situaci. 

Tedy minimálně zvýšit výdaje a prostředky účelněji investovat - samozřejmě po dohodě s aliančními partnery. Znovuzavádění povinné vojenské služby je mimo realitu (přestože např. Norsko, Dánsko nebo Finsko, které si v jiných oblastech rádi bereme za vzor, povinnou vojnu mají).

Za úvahu ale stojí, zda by každý neměl absolvovat alespoň krátkou instruktáž (ve Francii jednodenní) o úkolech v případě mobilizace. Soudě dle náhledu středočeských gymnazistů mají mladí lidé víc ochoty k obraně, než si myslíme. Ze sebezáchovných důvodů je rozumné jim vyjít vstříc...

Jaký je Váš názor?

Zdroj: informací, části textů a fotek: Google, Youtube, dialog.ihned.cz, ceskatelevize.cz

 autor: Hanz

Komentáře

slkCZ

13. 06. 2014

Milá paní Kateřino, rozhodně s Vámi nesouhlasím, to že vojna dělá z kluků muže je opravdu, s prominutím, blbovina.. To co vám vojna dá, je tak maximálně to, že se naučíte pohrdávat autoritami, budete sprostý jak zedník a mnohé další.. Jestli je tohle podle Vás být mužem, tak prosím.. Souhlasím tady s panem Cintiq132.

Cintiq132

13. 06. 2014

Dobrý den, tak jsem prolezl 3 strany této diskuze a stále nemohu najít tu otázku, kterou si pokládám. Co se stane s živnostníky a jednateli malých společností.. co se stane s živiteli rodin? Toto není přeci předlistopadová doba nebo rok 2001. Zajímá mě podíl rodin co splácí leasingy a hypoteční úvěry, vsadím se že čísla jsou mnohe vyšší než před rokem 2001, tuším, že stát má v záloze geniální plán, jak brance od těchto závazků osvobodit, dopady na finanční instituty samozřejmě neřešíme. A co firmy a živnostníci? Zavřeme krámy? Propustíme lidi? Nikoho nezajímá, že řadu oblastí na trhu zaberou zahraniční konkurenti? Musíme si uvědomit, že jde o ekvivalent kriminálu. Tak kupříkladu já podnikám v reklamě a nemám stálé klienty, takže velikou část mé práce vyplní schůzky a kontakty jsou mé know how, mám hypotéku na dům, leasing na vybavení firmy, zaměstnávám 3 lidi, státu odvádím statisíce na dani ročně a živím rodinu s dvěma dětmi. Teď to přijde.. já a můj společník půjdeme na vojnu aby z nás tam mohli udělat chlapy co si plní povinosti.. mezitím jsou 3 zaměstnanci bez práce, můj dům patří Komerční Bance a rodina bydlí na ubytovně. Já si myslím, že samotná částka kterou odvádím státu mě ospravedlňuje minimálně k tomu vyjádřit svůj názor.: Myslím, že vláda si musí uvědomit priority a zamyslet se na dopadem zavedení PVS. Pokud se nepletu závazkům NATO se dá dostát i jiným způsobem a fakt, že nejsou finance pro armádu je jen její vina! Nevýhodný pronájem stíháček, podezřelý velmi nevýhodný nákup obrněných transportérů a vstup do EU.. když náš stát vedou neschopní politici a o tak důležitých věcech rozhodují zloději není se čemu divit, každopádně já tento dluh platit NEHODLÁM a už rozhodně ne vojenskou službou. A teď ještě zpráva pro tu partu pokryteckých "airsofťáků" a skupinu fotrů odkojených totalitním režimem co si nad vychlazenou dvanáctkou ráda vzpomíná na starý dobrý časy."jděte někam!!!" Pokud vám vadí jak se chovají vaše děti tak si je sakra srovnejte, pokud tady Kateřině vadí rozdíl mezi jejím přítelem a jejím otcem který byl na vojně, možná je třeba hledat jiné řešení jak podporovat tenhleten nesmysl. Mj. když už je tu ta rovnoprávnost, je vám doufám jasné dámy, že odvod se může týkát s největší pravděpodobností i vás? STÁTU, KTERÝ SI BERE VRATKU ZA KAŽDÝ HALÍŘ CO VYDĚLÁM A KTERÝ BUDE PODPOROVAT Z DANÍ ŽENY NEJMENOVANÉHO ETNIKA S HROMADOU DĚCEK, MEZITÍM CO JÁ Z DŮVODU ABSENCE PŘIJDU O ŽIVOBYTÍ: jdi někam!!!

Dzandis

14. 05. 2014

A já bych tam poslal všechny ty zjebaný feministky co sem píšou jak by to všem pomohlo a jak to doporučují k zavedení. Nemají ani potuchy co to pro některé kluky je a hlásají nézory které jsou založeny na seriálu chlapci a chlapi.

hunda3

24. 04. 2014

Klidně jim pudu znova

vladtheimpaler

24. 04. 2014

Kateřina: Klidně se běž přihlásit třeba zítra, třeba z tebe vojna udělá pořádného chlapa, který nemele takové žvásty, kecy typu vojna z tebe udělá chlapa jsou na nic, kdo je flákač, tomu nepomůže, ani kdyby sloužil 20 let, nejvíc mě pobaví, že tu vyřvávají nejvíc ženský a ti, kteří mají modrou knížku nebo se sami ulili, pokud někdo chce za každou cenu na vojnu, tak co vám brání, pokud chcete jít bojovat, tak se přihlašte do francouzské cizinecké legie nebo do korporace typu Academi a tam vás hned pošlou do Afghánistánu, co vám brání toto realizovat?A bude od vás klid :-)

Larin

24. 04. 2014

Podle mě se povinná vojna vůbec neměla rušit. Podle toho to tady tak vypadá. Na vojnu by měj jít každý zdravý chlapec, ale i dívka. Já osobně bych taky šla na vojnu po vystudování střední školy. A jak se říká, nic člověka nenaučí víc než vojna.

medvěd

24. 04. 2014

Rozhodně si myslím že povinná vojenská služba měla něco do sebe už jen v rčení že mladý voják je kouzelník! Vždyť dnešní mládež si neumí z ničím poradit na co máme hromadu nezaměstnaných maturantů kteří si "neumí ani utřít sopel" Nemusí být na celý rok ale pohybovat se v terénu zacházet se zbraněmi na obranu sebe atd. a hlavně MORÁLCE by měl umět každý.

Kateřina

24. 04. 2014

Ahoj,na VOJNU bych poslala každého zdravotně schopného muže. Můj otec byl na vojně můj manžel ne a ten rozdíl je šílený! Chápu, že to asi ze začátku není nic příjemného, ale opravdu dělá to z kluků muže! A další věc, nic klukům nedá víc než vojna!

Asi

24. 04. 2014

Zdravím, jen se pozastavuji nad názorem lidí, kteří na vojně nebyli a říkají jak je to na hovno. To je, jak kdyby někdo, kdo nejel v Porsche tvrdil, že ta kára je o ničem. Neříkám, že musí být na rok. Doba strávená na mateřáku a bouchání služeb je zbytečná, ale přímač by měl absolvovat každý. Pochopit, že existují věci jako je respekt, úcta a autorita, a že některé věci fungují jen za dodržování jasných a předem daných pravidel. Osobně jsem šikanu na sobě nezažil, ale potížisti se šikanují všude, nejenom na vojně (škola,práce atd.) takže o té to není. S klukama z vojny se slízáme každý rok a nejsem přesvědčen o tom, že jsme jednoduší, případně IQ tykve. Honza PVC 04

k0zl1k

24. 04. 2014

Nikdy vzivote bych nesel k Vygumencum. Ano sem mlada generace po pravde mi je 20, ale k vojakum nebo respetivě na vojnu nikdy nidky jsem to neměl rád a nikdy mne to netáhlo. Popravdě nemám rád autority. A když se Česko do těch sraček dostalo tak ať si od tud dostanou ty co ho tam dostaly já s Armadou nechci mít nic společnýho. Mít syna tak se radši odstěhuji a nebo si půjdu za něho sednout, ale nikdy bych ho tam neposlal. Máme to asi v rodině Tátá ji taky nedokončil po pár měsících si nechal zlomit nohu aby tam nemusel být a nikdy se tam už nevrátil toť vše.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.