EXCALIBUR
CZUB
CZUB

.700 Nitro Express - nejsilnější lovecký náboj na světě

 29. 03. 2019      kategorie: Vojenská výzbroj      25 komentářů

Nitro Express je řada nábojů, které se používají v puškách velké ráže určených pro lov velkých zvířat, například slonů. Název těchto nábojů je dovozen od zápalné látky, kterou používají. Ta je totiž složená z nitrocelulózy a nitroglycerínu. Nábojnice jsou většinou rovné, tzn. nemají krček.

nitro_01
Foto: Tenhle náboj je opravdu jen pro "velké kluky" | printscreen z YouTube

.700 Nitro Express je náboj vyvinutý firmou Holland & Holland sídlící v Londýně v Anglii a jejími zaměstnanci Jimem Bellem a Williamem Feldsteinem v roce 1988.

Psali jsme: Americká legenda – Colt 1911

Konstrukce tohoto náboje vznikla zvětšením náboje .600 Nitro Express

Jedná se asi o nejsilnější lovecký náboj (ještě silnějším puškovým nábojem je .50 BMG, který byl ale navržen pro vojenské použití).

nitro_02Foto: Porovnání nábojů 7,62 x 39 a .700 Nitro Express | printscreen z YouTube

Psali jsme: Samopal vzor 58 - československá legenda, která nestárne

Specifikace:

  • průměrná hmotnost střely: 1000 grainů (64,8 g)
  • průměrná úsťová rychlost: 650 m/s
  • průměrná úsťová energie: 12 000 J (při ručním přebíjení nábojů je možné dosáhnout až 20 300 J)

Vzhledem k vysoké hmotnosti zbraně (často i 7 kg) zbraň nese lovci nosič. Protože kdyby byl lovec vyčerpaný nesením zbraně, tak by mohl mít problémy dostatečně rychle zamířit a vystřelit.

nitro_03Foto: Zbraň používající náboje .700 Nitro Express může vážit až 7 kg, což se pěkně pronese | printscreen z YouTube

Když se střílí na slony, tak tento náboj je schopen rychle skolit slona i bez toho, aby byl zasažen mozek.

Většina pušek komorovaných na tuto ráži je ručně vyráběná a výroba jedné pušky může trvat i několik měsíců. Zajímavá je také cena nábojů a speciálních pušek pro tyto náboje. Cena luxusních pušek od Holland & Holland se pohybuje od 50 000 do 150 000 euro. Cena nábojů .700 Nitro je od 60 do 100 dolarů za jeden kus. Kdo by si tedy chtěl pořídit zbraň na náboje Nitro Express, bude muset sáhnout pěkně hluboko do kapsy.

nitro_04Foto: Cena luxusních pušek na náboje .700 Nitro Express se pohybuje od 50 000 do 150 000 euro | reddit.com

Střelec z pušky s náboji .700 Nitro Expres musí také počítat s velkým zpětným rázem zbraně. Pokud střelbu podceníte, můžete dopadnout jako střelci na níže uvedeném videu.

Video: Střelba náboji .700 Nitro Express / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Hana

26. 04. 2019

Může mi to někdo vysvětlit ?
Může mi to někdo objasnit ? Jak je možné, že se nelze trefit a je takové rozptyl a co je to za zbraň ?
https://www.youtube.com/watch?v=rQR5_D87ToA

Oleg

13. 04. 2019

Ochuzený uran: divný způsob ochrany zbraně s ochuzeným uranem: Ochuzený uran (depleted uranium, DU) není v rozporu se svým spíše mírně znějícím názvem zbaven radioaktivity ani toxicity. Termín „ochuzený“ znamená pouze to, že je zbaven izotopu U-235 potřebného ke štěpení v nukleárních reaktorech. Radioaktivní odpad z nukleárních zařízení, známý jako DU, je odstraňován z palivových tyčí a skládá se hlavně z izotopů uranu U-238 a U-236 (produkt nukleárního štěpení, který v přírodním stavu neexistuje) a jiných stopových radioaktivních prvků. Zatímco pro průmysl, který stále nenašel způsob, jak se nebezpečné látky zbavit, znamená jen obtíž, stal se z něho ideální kov pro využití v řadě zbraní
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=15744

Kalfa

06. 04. 2019

Pro Jiřík : netvrdím, že to mauserův závěr nevydrží, tvrdím, že by musel být tak robusní, že by byl těžký a špatně ovladatelný. Navíc s extrémně dlouhým chodem. Tedy nepraktický.
Problém s přebitím kulového dvojáku byl hezky zobrazen v jednom filmu z Afriky (název si už nepamatuji), kdy střelec měl dva rezervní náboje připravené v pravé ruce mezi prsty v pozici umožňující rychlé přebití. Vím, že mi při tom blesklo hlavou, zda jsou kulové dvojáky vybavéné vyhazovači jako brokovnice, bez nich, pouze s vytahovači, by to bylo složité.

Delta

02. 04. 2019

Jiříku, jsem rád, že nejsi překvapen.

Jsou to fakt zážitkys infrakamerou
Hledali infrakamerou teroristy, narazili na muže při sexu s kozou
Vojáci v Afghánistánu při monitorování situace prostřednictvím kamery s infračerveným viděním nenarazili na teroristy, ale na tři muže, kteří si užívali s kozou. Vojáci si samozřejmě obraz přiblíží a zjišťují, že o teroristy skutečně nejde. Muži si totiž na kopec za vesnici přišli uspokojit své chutě. A to s nebohou kozou! I když se zvíře snaží utéct, muži ji drží za zadní nohy. Postupně se na zvířeti vystřídají. Kuriózní rovněž je, že před samotným aktem se zvířetem se vždy pomodlí.

Jiřík

02. 04. 2019

Nejsem překvapen, že nevíš o co jde. To je práce a velice profesionální. Sice jsem to video neviděl celé, ale Ti chlapci jsou machři. Jeden výstřel a jeden ulovený kojot. Mrtvý dřív než dopadne na zem. Ono jde totiž o ochranu stád dobytka před kojoty. Za ulovené kojoty se totiž v některých státech platí tzv. "zástřelné". Řekl bych, že ten odstřel je takový nejméně kontroverzní. Jinak se totiž tráví, plynujou nebo se jim dokonce předkládají nástrahy s vybušninou.

Delta

02. 04. 2019

Využívat noční vidění
s seleci a radosti
je tohle terorismus na zvířatech ?

https://www.youtube.com/watch?v=6YPS00lU7rQ

Jiřík

02. 04. 2019

V celku jsem zvyklý, že články na Armywebu mají na český internet vysokou kvalitu. S prominutím toto je slátanina. Zkuste se příště víc snažit.
Jen pro upřesnění. Pánové Fedlstein a Bell nebyli zaměstnanci firmy Holland & Holland. První jmenovaný byl zákazník a toužil po kulovém dvojáku Holland & Holland v ráži .600 NE. V tom u firma nemohla vyhovět, protože poslední takový dvoják vyrobila v roce 1974. Jeho majiteli slíbila, že to bude poslední dvoják této ráže jenž vyrobí. W.Fedlstein se proto spojil J.Bellem majitelem firmy Bell Basic Brass a spolu tento náboj vytvořili. Firma Holland & Holland náboj schválila a začala vyrábět.Pan Fedlstein se tak dočkal svého dvojáku. Na stránkách věnujících se sbírání nábojů jsou k vídění i nábojnice s dnovým ražením Fedlstein či Bell.
Na první fotografii máte chybu. Náboje mají krček. Tipnul bych si, že to bude bude .450 NE, .470 NE, .475 Jeffery nebo něco kolem toho.
U toho videa bývá na youtube většinou popisek, že jde o střelbu ráží .577 Tyrannosaurus. Je to zřejmě pravděpodobnější. Video by mělo být s firmy A-Square jenž vymyslela náboj .577 T-rex a také vyráběla kulovnice Hannibal. Ty sice komorovala i v ráži .700 NE, ale zřejmě šlo pouze několik kusů. Takže pro diskutující, mauserův závěr nemá problém vydržet tlaky tohoto náboje. Větší potíž bude spíš spolehlivost podání náboje do komory kvůli nábojnici s rantlem. Proto se při lovech nebezpečné zvěře doporučují spíše kulové dvojáky, je ihned k dispozici druhý výstřel.
K tomu lovu slonů. Slon je sice druh označený jako zranitelný. Lokálně je i ohrožen vyhynutím např. Čad. Na jihu Afriku se mu daří velmi dobře a populace narůstá. Většina lidí v dané oblasti se živí zemědělstvím a slon bohužel v průběhu roku migruje za potravou. Jak vypadá pole či plantáž po průchodu stáda slonů si asi dokážete představit. Takže regulace početnosti je nutná. Nejedná se o žádná extrémní množství. V Zimbabwe je odhadovaná populace slonů 80.000 a počet vydaných licencí je do sto kusů. Část peněz za lov jde zpět na ochranu slonů či na úhradu škod slony způsobenými. Maso jde většinou místním komunitám. Problém je pytláctví a na to stačí ten 7,62x39 a kalach.

Delta

02. 04. 2019

Munice od Tobiáška se vyplatí

kocůr

01. 04. 2019

Pochopil bych, kdy lovili z hladu pro potravu, ale jen pro radost se zabití, to nechápu

Vacek

31. 03. 2019

Nejde jen ho zastrelit, ale taky snist.

Kalfa

31. 03. 2019

Na videu je evidentní, že se střílí z opakovačky a já mám pocit, že 700Nitro je na opakovací mechanismus mauserova závěru tak brutálně výkonný, že potenciální závěr by musel být tak robusní, že by zbraň už byla člověkem neovladatelná, proto se tyhle šílenosti vyrábějí jeko kulové dvojáky. Nakonec i Barrett v ráži .5OBMG je samonabíjecí poloautomat s odběrem tlakových plynů.

Delta

31. 03. 2019

Zvířátka začínají mít strach nikoli ze střelců se střelami DUM DUM

https://www.diverzanti.cz/cl_064

, ale z finančního úřadu a EET

Finančák přišel na kontrolu EET do lesa.
Šnek i s celou rodinou utíká z lesa. Potká ho čáp a ptá se: "Kam běžíš šneku?" „Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám barák, moje stará má barák, všechny děti mají barák, no to bych se nedoplatil!"
Čáp se zamyslí a začne taky utíkat. A narazí na medvěda. “Kam běžíš čápe?" „Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a vem si - já si žiju na vysoký noze, moje stará si žije na vysoký noze, všechny děti si žijou na vysoký noze, no to bych se nedoplatil!"
Medvěd se zamyslí, začne taky utíkat a škobrtne o krtka."Kam se valíš medvěde?"?"Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám kožich, moje stará má taky kožich, naše děti mají všichni taky kožich, no to bych se nedoplatil."Krtek se zamyslí a rychle se taky hrabe z lesa pryč.
Vyhrabe se až ZOO přímo v kleci paviánů. Starej pavián na něj kouká a ptá se:
"Co tady děláš krtku?" Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám nahrabáno, stará má nahrabáno, děti ty mají taky nahrabáno, no to bych se nedoplatil!" Pavián na to: "Krtku, co blbneš. Podívej se na mě - já mám holou prdel, stará má holou prdel, naše děti mají taky holou prdel a stejně nás všechny zavřeli!"

Delta

29. 03. 2019

Altmann
Tvé názory jsou demokratické.
Nikdy jsem nebyl zaměstnanec a
pokud Ti vadí moje informace, tak je prosím nečti
Děkuji

Altmann

29. 03. 2019

Toto je dotaz pro redakci:
Diskutující "Delta" je Váš zaměstnanec? Ono to mnohdy vypadá, že "Delta" ke každému článku má diskuzi, kterou vede snad sám se sebou a diskuze je 2x delší než článek samotný. Pravda je tam i dosti fakltů, ale většinou nejsou k článku, je to jen citace z nečeho.
Můj návrh:
Zrušte své články a přenechte svůj prostor "Deltovi"
(Pro škarohlídy, je to jen černý humor, já redakci naopak chválím jeko jistý druh osvěty).

Delta

29. 03. 2019

Náboje jsou byznys
Čech Arthur F. Sniegon opustil Třinec, aby v Kamerunu, Čadu a Kongu chránil vybíjenou populaci slonů.
Pytlácké peklo. Pytláctví slonů začalo před několika lety masivně gradovat. „Mezi lety 2010 až 2012 padlo ročně asi 33 tisíc slonů, možná i více,“ shrnuje Arthur F. Sniegon. „V posledním roce se tempo snad mírně zpomalilo, ale to kvůli tomu, že slonů už je méně a je obtížnější se k nim dostat.“Kritická je situace hlavně ve střední a v některých částech východní Afriky, až devět z deseti slonů tam prý umírá rukou pytláka. V celé části Afriky na západ od Kamerunu a Nigérie žije už jen několik stád. „Sloni ubývají všude s výjimkou Botswany, kde jich je kolem 130 tisíc. Hodně slonů žije i v některých regionech Namibie a Zimbabwe, ale je to jen lokální situace, všude okolo panuje pytlácké peklo,“ říká Arthur F. Sniegon.
•••••••••••••••
Mnohem větší požitek je darovat sloní trus
https://darujhovno.cz/

satestsat121

29. 03. 2019

Článek je poněkud nepřesný, ale zajímavý.Kdo z nás tento náboj použije? Bohatý snob. Můj vídeňský přítel v Namibii mi sám říkal:"Jednou jsem vystřelil a více to nechci ani zkoušet."Střelba a ruční zbraně měl za svého kjoníčka.

Obroul

29. 03. 2019

Pokud se jedná o nevojenský náboj , který nemůže být výkonem srovnáván s nábojem 50 inch , tak proč je na obrázku v porovnání se středně výkonným vojenským nábojem 7,62 mm ? Jakou si má člověk udělat představu tedy ? Velikostní ? Tak to tam může být v porovnání s 22 long rifle ať to má smysl teda.

Delta

29. 03. 2019

Možná střelci slonů nikdy neviděli porod slona
NAROZENÍ SLONA - NAPROSTÁ BOMBA
Na to se kukni do konce.fakt BOMBA..
http://www.pelapapas.com.mx/htmls/nacimiento-elefante.html

Delta

29. 03. 2019

Buď slona usmrtit pro zisk jeho zbraně klů
Protože slon má skvělou paměť a i po létech si dokáže sjednat respekt
Jak lze vidět
https://www.youtube.com/watch?v=SHCUMWKrRHg

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací