EXCALIBUR
CZUB
CZUB

76. výročí úmrtí T.G. Masaryka

 20. 09. 2013      kategorie: Události      2 komentáře

V sobotu, 14. 9. 2013 v 11:00 hodin se na hřbitově v Lánech uskutečnil pietní akt u příležitosti připomínky 76. výročí od úmrtí prvního Československého presidenta, prof. Tomáše Garrigue Masaryka.

tgm01
Foto: Váleční veteráni brig.gen. Miloslav Masopust (vpravo) a pan Jiří Pospíšil

Pietního aktu se zúčastnilo odhadem přes sto účastníků, představitelé politické reprezentace, předseda Senátu PČR Milan Štěch, ministryně spravedlnosti v demisi Mgr. Marie Benešová, starosta obce Lány, zástupci Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Československé obce legionářské, zástupci České obce sokolské, zástupci Konfederace politických vězňů, zástupci Masarykova demokratického hnutí a další. Za kladenskou organizaci se zúčastnili předseda ZO ČSBS Kladno a člen ČsOL Petr Hroník a JUDr. Jiří Glos.

Psali jsme: Paragán ze 101. výsadkové divize Jim Martin si ve svých 92 letech zaběhl Currahee!

tgm02
Foto: Věnce položené u hrobu T.G.M.

Po položení věnců u hrobu T.G.M. zazněla od přítomného trubače hudby Hradní stráže večerka a poté hudba Hradní stráže zahrála státní hymnu. Na závěr pietního aktu zazpívali přítomní členové České obce sokolské oblíbenou píseň T.G.M. „Teče, voda teče". Po této první části se přemístilo přibližně šedesát účastníků vzpomínky do Muzea T.G. Masaryka, kde pokračovala druhá část, týkající se předání modelů pomníků muzeu.

V muzeu přivítala hosty paní ředitelka Mgr. Magdalena Elznicová Mikesková, poté pan doc. Ing. Vratislav Preclík, CSc., místopředseda Masarykova demokratického hnutí ve svém projevu hovořil jednak o prof. Masarykovi, jeho vztahu k legiím a také o osobě plukovníka Josefa Jiřího Švece. Paní ředitelka pak předala slovo válečnému veteránovi panu Jiřímu Pospíšilovi, který zavzpomínal na dobu před 76 lety, kdy coby jedenáctiletý chlapec se zúčastnil s otcem pohřbu presidenta Masaryka. Na závěr svého vyprávění přečetl před bustou T.G.M. málo známou báseň Karla Tomana – Pozdrav T.G.M. Touto básní přivítal básník Karel Toman dne 20. prosince 1918 T.G. Masaryka při návratu do Prahy. Po přečtení básně pan Jiří Pospíšil prohlásil, že text této básně předává zástupci organizace jemu blízké, totiž naší kladenské organizaci ČSBS.

Psali jsme: ARMY TEST - možnost jak si otestovat svoji fyzickou zdatnost dle norem AČR

tgm03
Foto: Model sochy legionáře plukovníka Josefa Jiřího Švece

Za Československou obec legionářskou promluvil pan Ing. Petr Hozlár, tajemník ČsOL, který ve svém projevu přiblížil projekt Legie 100 a pohovořil o legiovlaku. V samém závěru projevů vystoupil pan Ing. Vladimír Prchlík, statutární zástupce Sboru pro obnovu pomníku hrdinů od Zborova. Hovořil o modelech pomníků, které předává lánskému muzeu T.G.M. Prvním modelem je pomník Hrdinům od Zborova a druhým modelem je pomník již zmiňovaného plukovníka Josefa Jiřího Švece, který původně stál na pražském Pohořelci. Ještě předtím, než jsme si mohli v prvním patře muzea prohlédnout modely si přítomní zazpívali několik oblíbených písní T.G.M.

tgm04
Foto: Válečný veterán Jiří Pospíšil při projevu v muzeu T.G.M.

 Autor: Petr Hroník

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

01. 03. 2019

T.G.Masaryk - O Demokracii
Tomáš Garrigue Masaryk - O demokracii (mluví Radovan Lukavský; hudba Hans Zimmer - Time)
http://www.youtube.com/watch?v=ap9_q0rHEIM

Tomáš Garrigue Masaryk - 1.prezident Československa s proslovem k USA.Velmi unikátní snímek!

Tomáš Garrigue Masaryk (7.března 1850 - 14.září 1937) na velmi unikátních a neznámých záběrech.Tento docela dlouhý,nekrácený a hlavně zajímavý snímek prezidenta "Osvoboditele" byl pořízen na zámku v Lánech,který měl TGM velice rád a byl i posledním místem jeho odpočinku.Filmový snímek byl pořízen 12.listopadu 1929 a to pro "Fox Movietone News",což byla jakási obdoba Československého filmového týdeníku v USA.Podle informací byly režisér i kameraman Američané,přímo od "Twentieth Century-Fox Film Corporation",ale je jisté že museli v ČSR mít české spolupracovníky. Pokuď je mi známo tak tyto záběry jsou v českých zemí zcela neznámé a proto se díváte na velký unikát. Podle popisku od "University of South Carolina",která vlastní a spravuje část archivu "Fox Movietone News" se píše:
http://www.youtube.com/watch?v=r2tC5fPdE8M

hronda76

20. 09. 2013

Více fotografií z pietní vzpomínky si můžete prohlédnout na FB stránkách OV ČSBS Kladno https://www.facebook.com/media/set/?set=a.587721331274103.1073741848.252221624824077&type=1

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací