EXCALIBUR
CZUB

8.7.2014 - Den, kdy naše vlast přišla o 4 vojáky

 08. 07. 2017      kategorie: Události      1 komentářů

Dnes jsou tomu přesně 3 roky, kdy při sebevražedném útoku dne 8. 7. 2014 zahynuli čtyři příslušníci Armády České Republiky. Dne 14.7.2014 po převozu do ČR prohrál svůj poslední boj další ze zraněných českých vojáků a stal se tak pátou obětí tohoto zbabělého útoku.

Tímto videem chceme vzdát hold a uctít památku všem padlým hrdinům, kteří zde před rokem položili své životy.

4. strážní rota BAF - Afghánistán


Video: 8.7.2014 - Den, kdy naše vlast přišla o 4 vojáky / YouTube


umrti5vojakuFB
Foto: Tito vojáci bohužel obětovali cenu nejvyšší...

čet. Ivo Klusák

Narodil se v roce 1980, nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu.

des. Libor Ligač

Libor Ligač se narodil v roce 1981 a byl u 43. výsadkovému praporu v Chrudimi pouze o tři měsíce kratší dobu nežli Ivo Klusák. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán dvakrát.

des. Jan Šenkýř

Jan Šenkýř se narodil v roce 1975. Po absolvování přípravné služby byl v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé. 

rtm. David Beneš

David se narodil v roce 1986, byl vojákem od ledna 2006. V Afghánistánu byl třikrát. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

rtm. Jaroslav Lieskovan

Jaroslav se narodil v roce 1975 a od roku 1995 patřil mezi chrudimské výsadkáře. Jeho poslední mise byla v pořadí čtvrtá. Na rozdíl od čtyř kolegů zemřel až po převozu do Česka.

Nyní lze také zakoupit pěkná tematická trika na podporu našich vojáků na stránkách www.armytricka.cz.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

 autor: Petr Novotný

ARMY24

Komentáře

runner

02. 08. 2016

Jdi ve své řadě, vojáku mladý, hleď mladým zrakem v krásný svět. Láska tě čeká, láska je tady, je úděl dvacíti tvých let. Pohlédni: všude oheň v lících! V kterém se zraku utone? Vojáku, počítej na knoflících. Milovat? Ano? Ano? Ne? Vojáku, mračno na obzoru. Z dálek to nějak rachotí. Tvou věcí není soudit sporů, za úděl bít se padlo ti. Pochodem, pochod! Cos se řítí. Vyslechni výzvy zákonné. Za koho, vojáku, jdeš se bíti? Za sebe? Za své? Ano, ne? Jak jiný kraj, jak jiná země! Smrt za skalisky ukrytá. Na dálné pláně myslíš temně. Jinak se dneska počítá. Tvůj druh je mrtev. Dobře tomu. Mrtvého nic už nebolí. Vojáku, vojáku, přijdeš domů? Ano, ne . . . Ano . . . Nikoli! Více zde: http://www.quintus-sertorius.net/news/viktor-dyk-za-koho-vojaku-jdes-se-biti-za-sebe-za-sve-ano-ne/

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací