EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda bude prodlužovat dostřel svých děl

 17. 04. 2021      kategorie: Vojenská technika      10 komentářů

Americká armáda se již nějakou dobu intenzivně snaží zvýšit dostřel svých dělostřeleckých zbraní. Projekt nového děla se zvětšeným dostřelem ERCA (Extended Range Cannon Artillery) je součástí širšího programu pro přesné střelby na dlouhé vzdálenosti LRPF (Long Range Precision Fires). Program je navržen tak, aby zlepšil účinnost amerického dělostřelectva a momentálně má přidělenu nejvyšší prioritu.

Cílem dílčího projektu ERCA v průběhu let bylo výrazně zvýšit dostřel amerického hlavňového dělostřelectva. Kromě dostřelu by se ve druhé fázi měla zlepšit i automatizace samohybných houfnic, aby bylo dosaženo vyšší rychlosti střelby. Předpokládá se, že k tomu výrazně napomůže také vývoj a integrace automatických nabíjecích systémů. 

5JZ5I43ZZRGCDM5HCZY26HYQUQFoto: Prototyp houfnice ERCA | U.S. Army / CC BY-NC-ND

Samohybná houfnice ERCA je založena na známém pásovém podvozku M109A7 Paladin, na kterém je integrován pokročilý zbraňový systém tvořený houfnicí s hlavní o délce 58 ráží, která je vybavena automatickým nabíjecím zařízením.

Americká armáda má v úmyslu vyzbrojit první dělostřelecké jednotky novou houfnicí začátkem roku 2023, ale zatím bez automatického nabíjecího zařízení. Houfnice s nabíjecím automatem mají začít přicházet až o rok později.

Práce na projektu ERCA je vedena DEVCOM (US Army Combat Capabilities Development Command) v New Jersey. Podle dostupných informací toto středisko nedávno provedlo první testy nového rychlého automatického nabíjecího systému.

V listopadu roku 2018 dosáhla starší vývojová verze houfnice ERCA (XM1299) dostřelu 72 km. Jedná se o největší dostřel houfnice v historii amerického dělostřelectva. Ve srovnání s dělostřeleckými systémy, které jsou v současné době v provozu u ozbrojených sil USA, je dostřel ERCA cca dvojnásobný.

Během ukázky v červnu 2019 prototyp ERCA vybavený automatickým nabíjecím systémem s omezeným výkonem provedl pět výstřelů v řadě rychlostí sedm ran za minutu. Použitý prototyp nabíjecího automatu byl navržen pouze pro použití specifické střely a hnací náplně a měl pouze omezenou kapacitu zásobníku. 

Vyvíjený americký nabíjecí automat má být technické zařízení schopné vždy vybrat správnou kombinaci střely a hnací náplně, správně nastavit rozbušky a uskutečnit nabíjecí operaci. Podle americké armády je výhodou takového systému výrazné zvýšení efektivity nabíjecích operací, které jsou prováděny až třikrát rychleji než v případě lidské obsluhy. Mezi nevýhody patří vysoká složitost celého systému a možné ukončení mise pro poruchu systému. 

ERCA.houfnice.US.ArmyFoto: Prototyp houfnice ERCA | U.S. Army / CC BY-NC-ND

Poprvé byl automatický nabíjecí systém testován v plném rozsahu v prosinci 2020. Uvádí se, že bylo dosaženo plného plánovaného výkonu a systém splňuje požadavky americké armády. Na rok 2021 jsou v současné době naplánovány další dvě demonstrace fungování systému.

Technologie nabíjecího automatu je údajně předmětem dalšího testování, aby se dosáhlo vyšší rychlosti střelby. Nezanedbatelného pokroku bylo dosaženo i ve vývoji nového střeliva pro projekt ERCA. V rámci pokračujícího úsilí o rozšíření sortimentu amerických dělostřeleckých zbraní byla nedávno podepsána dohoda o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje s německým zbrojním koncernem Rheinmetall. Účelem této spolupráce je vyhodnotit vnitřní balistiku a výsledné vlastnosti náboje Rheinmetall Nitrochemie 19L ERTC (Extended Range Top Charge) a 23L ERTC při použití k odpálení amerických projektilů z amerického dělostřeleckého systému za účelem dosažení nebo překročení stávajících požadavků na dostřel.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

karel3

19. 04. 2021

Čistě ze zvědavosti by mě zajímalo složení oceli těch hlavní a tepelné zpracování.
Jak hodně se změní rozměry "za studena" a po salvě? Až 10 ran za minutu je slušný výkon.

liberal shark

19. 04. 2021

to badysak
Jenže Vietnam a fghánistán jsou dvě zcela odlišné kultury. Pochybuji, že Afghánistán (pokud se to dá nazvat státem a národem) vůbec někdy "prozře".

Badysak

18. 04. 2021

Cateye

Jenomže britové a rusové tam jeli dobývat. Američané bojovat s Talibanem a dát mu jasně najevo, že se do USA nemají srát. Tedy dosáhly hlavního cíle.

Úmyslné zabíjení civilistů američany? Pár excesů se stalo v každé armádě se najdou kreténi, ale rozhodně kvůli tomu neposiluje Taliban. Ty desítky bombových atentátů na trhy plné žen a dětí útoky na školy atd. težko předčí několik vojáků z aliance.

To že posiluje Taliban je problém kravaťaků, kteří absolitně nechápu mentalitu zdejších lidí a chtěli za jednu generaci dosáhnout změny v myšlení jak vést stát.
Ostatně je to nakonec jedno tak jako Vietnam pochopil, že bej kámoši s USA je lepší a dnes se vztahy zlepšují tak jednou Afgánistán prozře.

Cateye

17. 04. 2021

Badysák: Afghánci si neškrtli ani když bojovali s Brity a Rusy. Přesto dějiny považují tažení obou těchto národů za fiasko. A jelikož Američané nedosáhli žádného ze svých cílů, naopak zabíjením civilních obyvatel zradikalizovali spoustu dříve umírněných Afghánců a vehnali je do náručí Al-Kajdy, potažmo ze svých vojáků vytvořili tisíce lídí postížených PSS, tak je kampaň USA podobné fiasko, jako ve Vietnamu...

czert

17. 04. 2021

Jura
No vidos, a presto kolik amici utrali v afghanu za celou dobu je kapesne ve srovani s tim, jak ted biden rozhazuje biliony, aby se odvdecil big techu ze m
u zajistil zvoleni, vyplatil zkrachovale staty rizene demokraty, uplatkum marxistum, aby ho nesbrhli revoluci, jiz posorav proti trumpovi a uplatkum zahranicnim statum, aby pak pres ne dostala jeho rodina stovky
milionu.
Holt bidenova vlada se velmi podoba oligarchstsko-komunisticke vlade babise v cesku.

karel3

17. 04. 2021

Badysak :thumbsup:

Jura

17. 04. 2021

Badysak. Ano samozřejmě máte pravdu, ale války nejsou jen vojenská, ale i politická záležitost a nezapomeňte na různé zájmové skupiny a lobby. Celkem logicky vzato se jako nejpravděpodobnější možnost ukazuje že nešlo o to tuhle valku vyhrát ale co nejdéle jí proinvestovávat a to bylo za více jak dva bilióny jistě splněno.

Badysak

17. 04. 2021

Jak jako spráskaný pes však američané tam mají jen 2500 vojáku na celý Afganistán, když tam bylo 100k vojáku tak si Taliba ani neškrtl. Zase to posrali kravaťaci jako ve Větnamu. Vojensky Talibance převálcovali.

Jura

17. 04. 2021

Peti Hejna. Přesně to mně napadlo :-)) ale už je to pasé, další velmoc táhne z Afghánistánu jako spráskaný pes.

czert

17. 04. 2021

Vypada to, ze amici timhle programem objevuji ameriku, a to tu, ze zvetsit dostrel jde jen 2 zpusoby, delsi hlavni a vetsi razi.
Cokoliv jineho je vyrobne a provozne nasobne drazsi.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací