EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda dostala první lehké tanky k testování

 02. 09. 2020      kategorie: Vojenská technika      5 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Americká armáda dostala  k testování od společností BAE Systems a General Dynamics Land Systems (GDLS) první vzorky pásových bojových vozidel – lehkých tanků, připravených v rámci programu Mobile Protected Firepower (MPF). Dodání dvanácti vzorků vozidel k testování od každé z uvedených společností bylo původně plánováno na březen až srpen tohoto roku. Pandemie nemoci Covid-19 však tyto plány narušila a dodávky se poněkud opozdí. 

M8.BAE.Systems.mms.businesswire.FU
Foto: V roce 1996 byl z důvodu nedostatku finančních prostředků zrušen program vývoje velmi nadějného tanku M8 Armored Gun System | BAE Systems

Podle amerického ministerstva obrany chybí americké armádě lehké mobilní tanky, které by mohly pěchotu doprovázet v členitém terénu a na městském bojišti, kde by mohly být hlavní bojové tanky M1 Abrams poněkud neobratné. 

Za posledních více jak dvacet let se americké ministerstvo obrany pokusilo několikrát vytvořit nějaký lehký tank, nebo podobné pěchotní podpůrné vozidlo, ale marně. V roce 1996 byl z důvodu nedostatku finančních prostředků zrušen program vývoje velmi nadějného tanku M8 Armored Gun System, v roce 2009 pak Future Combat System. Program Mobile Gun System, v jehož rámci vzniklo kolové vozidlo M1128 vytvořené na základě obrněného transportéru Stryker, se také ukázal jako ne zcela úspěšný.

Společnost BAE Systems soutěží v současném programu MPF s výrazně modernizovaným lehkým tankem M8 Armored Gun Systém, jehož plány odkoupila od původního tvůrce - firmy United Defense. Původní stroj M8 disponoval bojovou hmotností od 19 do 25 tun, a to v závislosti na tom, jaká byla použita sestava modulárních pancířů. Současný M8 může být o něco lehčí (cca 17 až 24 tun) díky moderním komponentům, např. z BVP CV90. Vyzbrojen je kanónem M35 ráže 105 mm, který je doplněn koaxiálním 7,62mm kulometem a dalším kulometem nebo granátometem na věži.

Griffin.II.MPF.GDLS
Foto: Vozidlo Griffin II | GDLS 

Společnost GDLS nabízí do soutěže zcela nové vozidlo označované jako Griffin II. Toto vozidlo získalo přepracovanou a výrazně odlehčenou bojovou věž z tanku M1 Abrams a podvozek vycházející z britského vozidla Ajax. Výzbroj je tvořena taktéž kanónem M35 ráže 105 mm, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a ručně ovládaným kulomet ráže 12,7 mm na střeše věže. Griffin II využívá systém řízení palby převzatý z hlavního bojového tanku M1A2C Abrams. Bojová hmotnost vozidla je asi 28 tun.

CENOVÉ BOMBY (267)

Komentáře

Belagi

03. 09. 2020

Jj kraliku, ohanej se :joy:

karel3

03. 09. 2020

Belagi
1/ Jak souvisí poděkování autorovi článku s ruskou neschopností ?
2/ Pokud jsou v USA zastaveny projekty, tak je to z finančních důvodů, nikoliv kvůli neschopnosti a zabedněnosti jako v Rusku. :slight_smile:
3/ Mimo jiné. Rusák nedokázal za 6 let postavit motor pro T14-Armata a už 2x rozkradl státní peníze na stavbu výrobní linky pro Armaty. S čím to chceš v USA srovnat ? :slight_smile:
4/ Armáda USA dostala k testování 12 kusů Griffin II, kolik dostala Rudá armáda k testování Sprut - RDM1 ? Pro jistotu to ani nikde nepíšou. Bůh ví, jestli vůbec něco dostali. :smile:
4/ Nemohu za to, že starý Sprut shořel přímo při slavnostní přehlídce na Rudém náměstí. :smile:
5/ Inu Slovane, jak již přesně popsal K.H.Borovský v roce 1846 po svém návratu z Ruska a navždy se zřekl nesmyslu, nazývaného "panslavismus". :slight_smile:
6/ Hned jak jsem se v životě setkal s prvním komunistou a potom Rusákem-okupantem, tak jsem věděl, že to nejsou našinci, ale Slované. :slight_smile:

Martin23

03. 09. 2020

​Jaroslav Kovář
Příčetní vědí, jak to pan Hejna myslel a že tím nerozporoval, že USA jsou absolutní špičkou.


PS. Kdybych se pak měl vyjádřit ve vašem stylu, tak bych o drogách, s ohledem na vaši profilovou fotografii, raději nehovořil.

Belagi

02. 09. 2020

Kajo, kajo.. Ke Sprutu si psal jak je těžké skrížit BVP a Téčko 15 let a tady k 24 letum napíšeš pěkný článek :joy: Napiš ještě něco o K. H. Borovským ať jseš ve svém repertoáru :joy:

karel3

02. 09. 2020

Děkuji za pěkný článek.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací