EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda dostala první lehké tanky k testování

 02. 09. 2020      kategorie: Vojenská technika      5 komentářů

Americká armáda dostala  k testování od společností BAE Systems a General Dynamics Land Systems (GDLS) první vzorky pásových bojových vozidel – lehkých tanků, připravených v rámci programu Mobile Protected Firepower (MPF). Dodání dvanácti vzorků vozidel k testování od každé z uvedených společností bylo původně plánováno na březen až srpen tohoto roku. Pandemie nemoci Covid-19 však tyto plány narušila a dodávky se poněkud opozdí. 

M8.BAE.Systems.mms.businesswire.FU
Foto: V roce 1996 byl z důvodu nedostatku finančních prostředků zrušen program vývoje velmi nadějného tanku M8 Armored Gun System | BAE Systems

Podle amerického ministerstva obrany chybí americké armádě lehké mobilní tanky, které by mohly pěchotu doprovázet v členitém terénu a na městském bojišti, kde by mohly být hlavní bojové tanky M1 Abrams poněkud neobratné. 

Psali jsme: Vzkříšení ruského druhoválečného obra ISU-152

Za posledních více jak dvacet let se americké ministerstvo obrany pokusilo několikrát vytvořit nějaký lehký tank, nebo podobné pěchotní podpůrné vozidlo, ale marně. V roce 1996 byl z důvodu nedostatku finančních prostředků zrušen program vývoje velmi nadějného tanku M8 Armored Gun System, v roce 2009 pak Future Combat System. Program Mobile Gun System, v jehož rámci vzniklo kolové vozidlo M1128 vytvořené na základě obrněného transportéru Stryker, se také ukázal jako ne zcela úspěšný.

Společnost BAE Systems soutěží v současném programu MPF s výrazně modernizovaným lehkým tankem M8 Armored Gun Systém, jehož plány odkoupila od původního tvůrce - firmy United Defense. Původní stroj M8 disponoval bojovou hmotností od 19 do 25 tun, a to v závislosti na tom, jaká byla použita sestava modulárních pancířů. Současný M8 může být o něco lehčí (cca 17 až 24 tun) díky moderním komponentům, např. z BVP CV90. Vyzbrojen je kanónem M35 ráže 105 mm, který je doplněn koaxiálním 7,62mm kulometem a dalším kulometem nebo granátometem na věži.

Griffin.II.MPF.GDLS
Foto: Vozidlo Griffin II | GDLS 

Psali jsme: Modernizace armády ČR

Společnost GDLS nabízí do soutěže zcela nové vozidlo označované jako Griffin II. Toto vozidlo získalo přepracovanou a výrazně odlehčenou bojovou věž z tanku M1 Abrams a podvozek vycházející z britského vozidla Ajax. Výzbroj je tvořena taktéž kanónem M35 ráže 105 mm, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a ručně ovládaným kulomet ráže 12,7 mm na střeše věže. Griffin II využívá systém řízení palby převzatý z hlavního bojového tanku M1A2C Abrams. Bojová hmotnost vozidla je asi 28 tun.

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Belagi

03. 09. 2020

Jj kraliku, ohanej se :joy:

karel3

03. 09. 2020

Belagi
1/ Jak souvisí poděkování autorovi článku s ruskou neschopností ?
2/ Pokud jsou v USA zastaveny projekty, tak je to z finančních důvodů, nikoliv kvůli neschopnosti a zabedněnosti jako v Rusku. :slight_smile:
3/ Mimo jiné. Rusák nedokázal za 6 let postavit motor pro T14-Armata a už 2x rozkradl státní peníze na stavbu výrobní linky pro Armaty. S čím to chceš v USA srovnat ? :slight_smile:
4/ Armáda USA dostala k testování 12 kusů Griffin II, kolik dostala Rudá armáda k testování Sprut - RDM1 ? Pro jistotu to ani nikde nepíšou. Bůh ví, jestli vůbec něco dostali. :smile:
4/ Nemohu za to, že starý Sprut shořel přímo při slavnostní přehlídce na Rudém náměstí. :smile:
5/ Inu Slovane, jak již přesně popsal K.H.Borovský v roce 1846 po svém návratu z Ruska a navždy se zřekl nesmyslu, nazývaného "panslavismus". :slight_smile:
6/ Hned jak jsem se v životě setkal s prvním komunistou a potom Rusákem-okupantem, tak jsem věděl, že to nejsou našinci, ale Slované. :slight_smile:

Martin23

03. 09. 2020

​Jaroslav Kovář
Příčetní vědí, jak to pan Hejna myslel a že tím nerozporoval, že USA jsou absolutní špičkou.


PS. Kdybych se pak měl vyjádřit ve vašem stylu, tak bych o drogách, s ohledem na vaši profilovou fotografii, raději nehovořil.

Belagi

02. 09. 2020

Kajo, kajo.. Ke Sprutu si psal jak je těžké skrížit BVP a Téčko 15 let a tady k 24 letum napíšeš pěkný článek :joy: Napiš ještě něco o K. H. Borovským ať jseš ve svém repertoáru :joy:

karel3

02. 09. 2020

Děkuji za pěkný článek.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací