EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká armáda pracuje na balistické ochraně vyrobené na 3D tiskárně

 06. 08. 2019      kategorie: Vojenská výstroj      0 bez komentáře

Výzkumný tým expertů z US Army přišel na metodu, díky které je možné “tisknout“ keramické pláty do balistických vest na 3D tiskárnách. Ty slouží zejména k tisku z plastu, proto muselo dojít k jistým úpravám, aby bylo možné tisknout balistický materiál. To se však podařilo a může to znamenat malou revoluci v osobní ochraně vojáků v poli. 

Keramický kompozit použitý v balistických ochranných prostředcích je poměrně náročný na výrobu. Problematické je především kombinování materiálů, ze kterých jsou balistické vložky vyrobeny. Keramické pláty fungují tak, že zastaví vystřelený projektil buď jeho roztříštěním, nebo tím, že absorbují jeho kinetickou energii. Fungování jednotlivých plátů závisí na tom, jakým způsobem je vyrobený zejména s ohledem na jeho tvrdost a hustotu. 

ochrana_01
Foto: Výzkumný tým expertů z US Army přišel na metodu, díky které je možné “tisknout“ keramické pláty do balistických vest na 3D tiskárnách (ilustrační foto) | US Army

Psali jsme: Tip redakce: Střelecká sluchátka - hodně ticha a pohodlí za málo peněz

Výzkumníci vidí tisk materiálu na 3D tiskárně jako budoucnost v produkci keramických plátů. Tato metoda výroby by měla umožnit daleko větší specializaci v oblasti návrhu a výroby jako takové – jinými slovy bude možné vyrábět jednotlivé balistické prvky přesně na míru svému účelu. Nikoliv jen jako univerzální pláty do všech situací. Další výhodou by měla být možnost použít více materiálů do jednoho plátu a učinit je tak efektivnějším z hlediska ochrany vojáka. 

Aby vše výše zmíněné fungovalo, muselo se nejprve přijít na to, jak přeprogramovat klasickou 3D tiskárnu tak, aby byla schopná zpracovávat potřebné materiály. To se nakonec povedlo díky zásahu do softwarového ovladače tiskárny a vyrobením speciální tiskové hlavy, která umožnila tisknutí požadovaných materiálů. 

ochrana_02
Foto: Balistická ochrana vyrobená na 3D tiskárně může znamenat malou revoluci v osobní ochraně vojáků v poli | US Army

Psali jsme: Novinky Tasmanian Tiger pro rok 2017

Ve finále tak jde o další vývoj schopností 3D tiskáren. Na těch se před lety začínalo s tiskem primitivních plastových modelů, které byly čím dál tím komplexnější. Později se ukázalo, že po větších či menších úpravách jsou 3D tiskárny schopné používat i další materiál. Dnes je běžné (a v USA legální) na 3D tiskárně vytisknout zbraň. Prostředky pro individuální obranu jsou jen dalším vývojovým krokem vpřed. 

Je jasné, že nejprve bude tato experimentální technologie k dispozici jen těm, co na její provoz mají dostatek materiálních prostředků. Stejně jako je to se vším ostatním se však i v tomto případě můžeme poměrně snadno dostat k proliferaci technologie mezi běžné uživatele.

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací