EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká supermoderní stíhačka F-35 si zapsala první ostrý útok, ale také první pád

 01. 10. 2018      kategorie: Vojenská technika      10 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Uplynulý týden byl pro program Joint Strike Fighter (který stojí za výrobou letounu F-35 a jeho modifikací) plný premiérových událostí. Uprostřed týdne se v médiích objevila informace o tom, že mají nové „ef-pětatřicítky“ za sebou první ostrý nálet, jen dva dny poté však došlo k první havárii, během které byl jeden stroj zcela zničen. 

f35_01
Foto: F-35

Ze středy na čtvrtek zasahoval letoun F-35B v Afghánských horách, kde se uskutečnil první ostrý útok tohoto stroje na živé cíle. Stíhačka patřící pod americkou námořní pěchotu odstartovala z výsadkové lodi USS Essex, ze které se vydala vstříc svému cíli v podobě ukrytých talibanských jednotek někde v afghánských horách. Letoun plnil roli podpory pro pozemní jednotky, které měly za úkol vyčistění dané oblasti, a dle ohlášení po ukončení mise bylo jeho počínání hodnoceno kladně. 

O poznání negativnější byla událost, jež se odehrála zhruba čtyřiadvacet hodin poté, na druhé straně zeměkoule. Poblíž letiště americké námořní pěchoty v Severní Karolíně došlo k vůbec první ztrátě stroje z programu JSF. Vzhledem k tomu, že šlo o letoun patřící USMC, se jednalo o variantu F-35B. Zatím není zcela jasné, jak k nehodě došlo. Vyšetřování probíhá od pátku a dá se očekávat, že se nějaké informace na veřejnost dostanou. Důležitou zprávou je, že se pilot stihl katapultovat a zřícený letoun nezpůsobil další zranění ani další závažnější škody

f35_02
Foto: F-35

Stíhačka F-35 Lightning II je nejnákladnějším projektem v historii amerických ozbrojených sil. Projekt se od svého počátku potýká s mnoha odklady a neustálým zdražováním. Cena jednoho hotového stroje se pohybuje kolem 115-120 milionů dolarů – dle zvolené konfigurace. Výše zmiňované varianty F-35B patří americkému námořnictvu a námořní pěchotě a mimo jiné disponují systémem pro vertikální start a přistání (VTOL) – proto mohou operovat z lodí jako je USS Essex. 

 Autor: Dominik Z.

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář