EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americká supermoderní stíhačka F-35 si zapsala první ostrý útok, ale také první pád

 01. 10. 2018      kategorie: Vojenská technika      12 komentářů

Uplynulý týden byl pro program Joint Strike Fighter (který stojí za výrobou letounu F-35 a jeho modifikací) plný premiérových událostí. Uprostřed týdne se v médiích objevila informace o tom, že mají nové „ef-pětatřicítky“ za sebou první ostrý nálet, jen dva dny poté však došlo k první havárii, během které byl jeden stroj zcela zničen. 

f35_01
Foto: F-35

Ze středy na čtvrtek zasahoval letoun F-35B v Afghánských horách, kde se uskutečnil první ostrý útok tohoto stroje na živé cíle. Stíhačka patřící pod americkou námořní pěchotu odstartovala z výsadkové lodi USS Essex, ze které se vydala vstříc svému cíli v podobě ukrytých talibanských jednotek někde v afghánských horách. Letoun plnil roli podpory pro pozemní jednotky, které měly za úkol vyčistění dané oblasti, a dle ohlášení po ukončení mise bylo jeho počínání hodnoceno kladně. 

Psali jsme: Díky automobilce Tatra je Česká republika členem exkluzivního klubu

O poznání negativnější byla událost, jež se odehrála zhruba čtyřiadvacet hodin poté, na druhé straně zeměkoule. Poblíž letiště americké námořní pěchoty v Severní Karolíně došlo k vůbec první ztrátě stroje z programu JSF. Vzhledem k tomu, že šlo o letoun patřící USMC, se jednalo o variantu F-35B. Zatím není zcela jasné, jak k nehodě došlo. Vyšetřování probíhá od pátku a dá se očekávat, že se nějaké informace na veřejnost dostanou. Důležitou zprávou je, že se pilot stihl katapultovat a zřícený letoun nezpůsobil další zranění ani další závažnější škody

f35_02
Foto: F-35

Stíhačka F-35 Lightning II je nejnákladnějším projektem v historii amerických ozbrojených sil. Projekt se od svého počátku potýká s mnoha odklady a neustálým zdražováním. Cena jednoho hotového stroje se pohybuje kolem 115-120 milionů dolarů – dle zvolené konfigurace. Výše zmiňované varianty F-35B patří americkému námořnictvu a námořní pěchotě a mimo jiné disponují systémem pro vertikální start a přistání (VTOL) – proto mohou operovat z lodí jako je USS Essex. 

Psali jsme: V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax

 Autor: Dominik Z.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Oleg

17. 04. 2019

F-35 se zřítila v Japonsku duben2019
V Japonsku se zřítila pokročilá stíhačka F-35
Japonské letectvo přišlo o jeden ze svých pokročilých amerických letounů F-35 Lightning II. Zřícený stroj zmizel z radarů v úterý večer místního času ve vzdálenosti 135 kilometrů od letecké základny v Misawě. Japonsko, které postupně plánuje nakoupit 87 kusů F-35. Poprvé se tento stroj zřítil loni v září v USA, pilot se katapultoval. Pád stíhačky v Japonsku byl u tohoto typu v pořadí 2.

První dva odstavce Článku 9 japonské ústavy, která byla vytvořena americkými okupačními silami po druhé světové válce, jsou v tomto bodě totiž velmi specifické:
Japonský národ se v upřímné touze po světovém míru založeném na řádu a spravedlnosti navždy vzdává svého suverénního práva vést válku a odmítá hrozbu či použití síly jakožto prostředek pro řešení mezinárodních sporů.
Pro naplnění cíle předcházejícího odstavce nebudou udržovány žádné pozemní, námořní, letecké síly, ani jiný válečný potenciál. Státu nebudou přiznána práva vyplývající z válečného stavu. Máloco je v Japonsku tak citlivým tématem jako Článek 9 a japonská společnost je v tuto chvíli velmi rozdělena. Zatímco 49 % obyvatel věří, že revize je nutná, 47 % je proti. Dalším Abeho krokem tedy pravděpodobně bude pouze malá změna v podobě jediné věty, která jednou a provždy legitimizuje JSDF.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/502130-v-japonsku-se-zritila-pokrocila-stihacka-f-35.html

Delta

16. 03. 2019

Na dluh se dá udělat cokoli, jak říká poslanec Kalousek - prožíráte budoucnost dětí.
Ještě,že Čína nakupuje dluhopisy. Kdyby chtěla Čína peníze vrátitt, tak USA vyhlásí státní bankrot a všechny tyto státní dluhopisy ztratí hodnotu!

Vizualizace: Americký dluh / US Debt - Visualized
https://www.youtube.com/watch?v=gUL4C4dgvqE

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací