EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americké fregaty FFG(X) budou stavěny na základě italského projektu

 07. 05. 2020      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy) získá nová plavidla postavená na základě italského projektu. Americká společnost Marinette Marine Corporation (MMC), kterou vlastní italská společnost Fincantieri Marine Group, zvítězila ve výběrovém řízení amerického vojenského námořnictva na raketovou fregatu FFG(X) projektem založeným na fregatě FREMM .

FREMM.ital.Carlo.Bergamini.Fabius1975.PD
Foto: Italská fregata FREMM Carlo Bergamini | Fabius1975

Podle tiskové služby U.S. Navy plavidlo FFG(X) má mít víceúčelové schopnosti – má být schopno zasáhnout povrchové, podvodní i vzdušné cíle. Plavidlo má být schopno vykonávat úkoly v oblasti vedení radio-elektronického boje i získávání informací. FFG(X) ponese radiolokátor EASR, bojový systém AEGIS Baseline Ten (BL10), vertikální odpalovací systém Mk 41 (VLS) pro řízené raketové střely, nejmodernější komunikační systémy a systémy umělé inteligence. Plavidlo bude postaveno jako snadno modernizovatelné, vybavené rychle vyměnitelnými moduly.

Psali jsme: Rusové vyvíjejí novou taženou houfnici

Základní smlouva v hodnotě 795 milionů USD je určena pro projekční práce a počáteční práce na stavbě prvního plavidla, a také zahrnuje příslib pro stavbu dalších devíti lodí. Budoucí celkové náklady mohou dosáhnout výše 5,6 miliard dolarů. Začátek stavby prvního plavidla je naplánován na rok 2022, uvedení do provozu na rok 2026. Dokončení desáté fregaty se předpokládá nejpozději v roce 2035. Celkově americké vojenské námořnictvo plánuje pořízení dvaceti lodí projektu FFG(X).

FFG-X-US.Navy.PD
Foto: Představa o podobě americké fregaty FFG(X) | USN

Fregata FREMM (Fregata multi-missione) je plavidlo italsko-francouzského vývoje. Ve Francii se stavbou těchto lodí zabývá společnost DCNS, v Itálii pak společnost Orizzonte Sistemi Navali, kterou vytvořili firmy Fincantieri a Finmeccanica. Plánuje se výstavba celkem dvaceti fregat – osmi pro Francii, deseti pro Itálii, jedné pro Maroko a jedné pro Egypt.

Psali jsme: Životopis posledního pojízdného Tigera

Fregaty projektu FREMM jsou určeny pro protiponorkovou a protivzdušnou obranu, ničení povrchových lodí a vedení palby na nepřátelské pozemní cíle. Přesnější zaměření jednotlivých plavidel je věcí zákazníka.

Fregaty FREMM mají plný výtlak 6700 tun, vysokou bojovou účinnost a relativně snadnou údržbu. Jejich maximální rychlost je 27 uzlů. Pro protiponorkové operace disponují nízkošumovým režimem pohybu pomocí elektromotorů (maximální rychlost 15 uzlů).

CENOVÉ BOMBY (406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací