EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Americké ozbrojené síly budou moci získávat vodu ze vzduchu

 03. 01. 2021      kategorie: Události      4 komentáře

Americké ozbrojené síly získají zařízení na získávání vody ze vzduchu. Agentura DARPA amerického ministerstva obrany v minulých dnech oznámila, že podepsala smlouvy se šesti účastníky programu těžby atmosférické vody - Atmospheric Water Extraction (AWE).

181123-M-DJ953-0057
Foto: Americké ozbrojené síly získají zařízení na získávání vody ze vzduchu. (ilustrační foto) | Pfc. Frank Cordoba / United States Marine Corps (USMC) / CC BY-NC-SA

DARPA oficiálně oznámila svůj záměr poskytnout americkým vojákům systémy pro extrakci vody asi před rokem. Agentura nyní vybrala šest účastníků programu. Jsou to společnosti GE Research, Physical Sciences, Honeywell International Inc, Massachusetts Institute of Technology, University of Texas at Austin a US Naval Research Laboratory. Program AWE má dvě větve. V rámci první prozkoumá DARPA možnosti individuálních zařízení schopných generovat pro svého majitele dostatek pitné vody i ve vyprahlých oblastech. Druhá větev  je zaměřena na vývoj větších zařízení umístěných na vozidlech. Tato zařízení by měla být schopna stabilně zajistit dostatečné množství vody pro přibližně 150 lidí.

Zařízeními pro získávání vody ze vzduchu disponuje např. izraelská armáda. Technologií získávání vody ze vzduchu disponují i české firmy.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) je agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Agentura byla založena roku 1958 a její úkol byl udržet technologický náskok ozbrojených sil USA a předejít tak z hlediska USA překvapivým událostem, jakou bylo vypuštění sovětské družice Sputnik 1. Název agentury byl několikrát změněn, původně se agentura jmenovala ARPA - Advanced Research Projects Agency. Roku 1972 bylo jméno změněno na DARPA, v letech 1993 až 1996 bylo používáno opět původní označení ARPA. Po roce 1996 se používá znovu název DARPA.

Jedná se o relativně malou organizaci, počet zaměstnanců je 240, 140 z nich jsou techničtí odborníci. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Z těchto prostředků jsou financovány malé vývojové týmy z universit nebo firemní týmy z malých i velkých podniků. DARPA se zaměřuje na krátkodobé projekty, které mohou být dokončeny v horizontu dvou až čtyř let. Organizační struktura agentury je velmi jednoduchá, má pouze dvě úrovně vedení a téměř žádnou hierarchickou strukturu. To umožňuje rychlý přenos informací, nápadů, rovný přístup a rychlý rozhodovací proces.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Pepan Tankistamatt

04. 01. 2021

Zařízení od izraelské firmy Watergen, na výrobu pitné vody, má dnes už každá osádka tanku Merkava (cca 100 litrů vody/den)... ;-)

Spekoun

03. 01. 2021

Tyvole a už tu mame zase DEHUMIDIZER prodavany jako vyrobnik na vodu......Tuhle demenci skouseli snad uz vsichni podvodnici na svete.....

Pokud si spocitate ENERGETICKE NAKLADY NA CHLAZENI VZDUCHU K ZISKANI VODY.

Vyjdevam uzasny fakt a to že ENERGETICKY JE LEVNEJSI NAPLNIT CISTERNU UPROSTRED EVROPY A DOJECT SNI az do pouste.

Protože to palivo proste vyjde energeticky levnejs nez to vyrabet na miste a dokonce je to ekologictejsi....


Takze prosim zavrit toho blba co tohle chce dat do praxe.....

karel3

03. 01. 2021

Zdeněk Juříček
To někteří chalupáři u nás ,to už dávno dělají.
-----------------------------------------------------------------
Jedna paní u Kauflandu povídala .... :smile:

Karel Diego Dano
Naši inženýři to před rokem ukazovali v dubaji na výstavě a na poušti instalovali stanice na zachytávání vody ze vzduchu a arabové se nestačili divit .Američané jsou v tomhle trochu pozadu,tak bych z nich nebyl tak vysraný!!!
---------------------------------------------------------------------
Slované jsou nejchytřejší etnikum na světě. Všechno vědí nejlépe, všechno mají a každému poradí. Jenom ta jejich země na to vůbec nevypadá. Třeba jejich prezident, dvakrát odsouzený za lež s VŠ vzděláním za bolševika nezná rozdíl mezi ricinem a ricinovým olejem, když poučuje a troubí svá moudra do světa, ...:laughing:

Projekt šikovných inženýrů z ČVUT pro pouště se bohužel asi nehodí pro zadání armády USA, individuální potřebu, ani pro mobilní verzi na autě.
Zařízení S.A.W.E.R. se skládá ze dvou kontejnerových jednotek. Každý kontejner má vnější rozměry 2,4 x 6,0 m a výšku 2,9 m. Poslední verze vyprodukuje až 500 litrů za den.
Nové "mobilní" zařízení MAGDA nebylo ještě dokončeno a odzkoušeno.
S rozměry 1 x 1 x 2m získá odhadovaných 10 litrů vody za den, což je pro 150 lidí málo a na individuální potřebu příliš rozměrné a asi i těžké.
Jedině, že by jim poradili zahrádkář Zdeněk J., nebo Karel Diego. Možná by mohli přihlásit své patenty, aby nám ukázali cestu jak z "nich" nejsou vys....:slight_smile:

Jan Malý

03. 01. 2021

A budiž světlo

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací