EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Arena-E: Ruský exportní aktivní ochranný systém obrněných bojových vozidel

 04. 03. 2021      kategorie: Vojenská technika      24 komentářů

Na nedávné mezinárodní výstavě zbraní IDEX 2021 představilo Rusko exportní verzi aktivního ochranného systému Arena-E. Podle vyjádření představitelů uralské konstrukční kanceláře dopravního inženýrství by měly být veškeré testy této nové verze ochranného systému (KAZ) dokončeny v blízké době.

První verze aktivního ochranného systému Arena vznikla v osmdesátých letech minulého století v konstrukční kanceláři Kolomna. Tímto systémem měly být vybaveny průlomové tanky T-80 představující podle sovětské doktríny hlavní údernou pěst armády. Rozpad SSSR a následná hospodářská krize však veškeré práce velmi výrazně zpomalily.

system_TITFoto: Ruský tank T-72 s bloky aktivního ochranného systému Arena-E  | Uralvagonzavod / CC BY-NC-SA

Psali jsme: ZIL 131 - ruská legenda s neuvěřitelnou průchodivostí terénem

První model systému Arena byl typický svým radiolokátorem umístěným v poměrně velké nádobě nad věží, po jejímž obvodu bylo několik antén. Systém využíval k ničení protitankové munice soustavu modulů s náložemi (až 22 kusů) rozmístěnými po větší části obvodu věže. Nálože byly při aktivaci vystřelovány z modulů šikmo vzhůru, a z určitého převýšení svým směrovaným výbuchem ničili přilétající střelu nebo granát ve vzdálenosti několika metrů, až desítek metrů od vozidla. Na vozidlo pak dopadaly pouze fragmenty zničené munice. Systém byl podle publikovaných informací schopen ničit munici přilétající rychlostí 70 až 700 m/s.

Tato verze systému Arena nebyla ruskou armádou nikdy v širším měřítku zavedena díky řadě různých nedostatků. Těleso s radiolokátorem bylo snadno zranitelné, značně zvětšovalo siluetu vozidla a omezovalo použití pozorovacích přístrojů i střešního kulometu. Našly se však i vlastnosti, které byly ceněné. Systém se dal poměrně snadno instalovat na řadu typů vozidel bez větších zásahů do konstrukce, uvnitř nezabíral příliš místa (boj s nedostatkem místa je u ruských vozidel celkem běžná záležitost) a svojí celkovou hmotností do 1,3 tuny výrazněji neovlivňoval vlastnosti vozidla.

Intenzivnější zájem o aktivní ochranné systémy obrněných bojových vozidel se v Rusku obnovil po první čečenské válce, v které bylo zničeno nečekaně velké množství tanků a dalších obrněnců. První veřejné představení systému aktivní obrany Arena se uskutečnilo v roce 1997.

Psali jsme: Japonské ozbrojené síly by měly dostat nové typy vozidel

Obrovskou předností tohoto aktivního systému ochrany je, že funguje zcela automaticky. Po zapnutí systému jeho radarová stanice okamžitě zahajuje pozorování v sektoru 110 až 135 stupňů na obě strany od osy věže ve vzdálenostech do cca 50 metrů od vozidla. Pokud je nalezen objekt definované velikosti přibližující se k vozidlu rychlostí 70 až 700 m/s, je vydán pokyn k vystřelení frakmentační munice proti danému objektu. Doba odezvy prezentovaného systému byla 0,07 sekundy.

Systém Arena byl po nějakou dobu předváděn na různých výstavách namontovaný na různých vozidlech – T-80, T-90, T-72 nebo BMP-3. V roce 2006 byla cena jednoho systému odhadována na 300 tisíc dolarů. Ruská armáda, ani žádná jiná, však o systém v této podobě neprojevila vážnější zájem. Vývojáři se proto pustili do zdokonalení systému.

V roce 2012 byla na výstavě „Technologie ve strojírenství“ předvedena maketa tanku T-90 s nainstalovaným aktivním ochranným systémem s označením Arena-E. Písmeno „E“ naznačovalo, že jde o exportní verzi systému. V novém systému byl přepracován radar, který již nebyl nad vozidlem, ale byl rozdělen do několika bloků namontovaných po obvodu věže a odpovědných za určité sektory. Podobnou změnou prošly také bloky s ochrannou municí.

Ani v této podobě však Arena-E zahraniční zákazníky dostatečně nezaujala. Pokroku však bylo dosaženo v zájmu domácích ozbrojených sil. V roce 2017 byla zveřejněna informace, že zdokonalený systém s označením Arena-M bude zakoupen ruským ministerstvem obrany, a že bude v rámci modernizačních prací montován na tanky T-72 a T-90.

V roce 2019 se pak na internetu objevila fotografie z testů systému Arena-M na tanku T-72B3. Finální verze systému Arena-M by měla být schopna zajistit ochranu proti širokému spektru protitankových řízených střel, včetně moderních amerických střel Javelin. Tyto schopnosti by se měly v určitém rozsahu zcela určitě odrazit i ve schopnostech exportní verze Arena-E.

Ruská armáda má v současnosti k dispozici pro vozidla T-14, T-15, Bumerang a Kurganěc 25 výkonnější aktivní systém ochrany s označením Afghanit. Nedávné konflikty na Středním východě nebo v Karabachu jednoznačně ukázaly, že obrněná vozidla, i když jsou vybavena moderní dynamickou ochranou, nejsou ve většině případů schopna zvládnout konfrontaci s moderními protitankovými řízenými střelami. Ruská armáda, která ve velkém provozuje tanky a další obrněná bojová vozidla minulých generací potřebuje aktivní ochranné systémy k posílení jejich odolnosti opravdu velmi nutně.

Instalace systémů Arena-M na obrněná vozidla ruské armády bude pravděpodobně hrát významnou roli při projevování zájmu zahraničních zákazníků o systém Arena-E, protože ve světovém obchodu se zbraněmi existuje praxe nákupu zbraní a systémů, které jsou již zavedeny v zemi výrobce.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

czert

09. 03. 2021

martin23
just LOOOL. jake respektovani prubehu diskuze ? to ty si byl prvni co provedl "ukro strannou" a do doizkuze o kvalitach ci nekvalitach areny si prinesl jak moc rusaci prodavaji v asii. a jak moc sou teda skveli.
a protiargument o mizerne urovni ruska kvuli tomu jak ma mizerne hdp, hned sestrelujes ?
to, ze se na celkovem/prumernem hdp ruska podili i regiony ruska, ktere nic nedejai a tahnou ho dolu, na to jde jen odpovedet jen dvema zpusoby.
1. NO A ?
2. a proc to soudruzi v sssr2 nevyresi, a neprinuti je aby neco delali ?
uplne stejnou logikou jde argumentovat, ze slovennsko je nna tom podobne jako nemecko, protoze slovenske hdp tahnou dolu "kolonie cernych" co nic nedelaji.
a co se tyka asie - no, neni asi bez zajimavosti ze, staty co maji penize, tak kupuji amiky/izrael/evropu a ty chude kupuji rusko - levnejsi a i leckdy kvalitnejsi cinu nemuzou, kdyz zbroji pravne proti cine.

a proc amici nemaji aktivni obranu a dlouho ji nehledali ? mozna proto ze amicke tanky maji v prumeru 2x-3x silnejsi pancir a tudiz sou daleko mene zranitelne ? a tudiz nemsi tlak na zavadeni drahch obrnanych opatreni ?
izrael si onen luxus kvuli male populaci nemuze dovolit, ze by ztracel byt i par tanku kdyz nemusi.
ne nadarmo se rika, ze zadny rusky tank nedokaze probit celni pancir abramse/leoparda. jediny ktery by mel teoreticky sanci mel by byl s munici vakuum - a tanky ktere by tuto munici byly schopny strilet napocitas na prstech ruky demolicniho experta.
kdezto zapadni tanky nemaji problem prostrelit pancir jakehololiv ruskeho tanku, zvlast pokud jde o vykopavky typu t-55 a 72 a 80. 90 by teoreticky nejakou sanci prezit mel.

a nad porazkou armenie nejasej, protoze to znamena ze se jeji konec uspisil a jakmile padne, stane se z ni zeme bud pohlcena sousedy, nebo pod stejnym nazvel, ale uz plne islamska a budouci vyvoce teroristu.
presne tak jak jim sou ted turecko, azebarzdan a jine islamske staty.

ROBO

06. 03. 2021

Martin23
HDP sráží všechny ty Dagestány, Čečny .
---------------------------------------------------------
Aby ne , když Rusáci místo rozvoje těchto oblastí pouze provedli genocidu a stále masakrují tamnější obyvatelstvo a do základu rozbombardovávají města , vesnice včetně hlavního města do poslední cihli .
A pak si tady proruská bolševická chátra stěžuje že Rusku tyhle oblasti zhoršují průměr . Furt jenom kňučíte a svádíte vinu na všechny okolo . Přitom plundrujete a mafiánsko-oligarchisticky rozkrádáte největší nerostný bohatství na světě . Kdyby tuhle zemi nevedla banda diktátorskech mafiánů , tak si žijou jako šejkové .


Konflikt mezi Azerbajdžánem a Arménií , pouze ukázal proč narozdíl od USA , Ruské základny na svém území skoro nikdo nechce .
Zatímco USA jsou pevnou garancí míru bezpečnosti a demokracie v daných oblastech . Tvoje Ruská chátra se na Ukrajině ukázala jako agresivní , okupační , fašistická chátra co jim za to že je hostily sprostě , zbaběle a zákeřně ukradli kus území . A v Arménii jako zaprodaný zbabělci , co společně Tureckem na svého hostitele ušily novodobou zrádnou Mnichovskou dohodu .
Pak můžete vy bolševici zase fňukat že vás Rusáky už nikdo na světě nemá rád , když vidíte co ste chátrovskou lůzu .

karel3

06. 03. 2021

OBOR
"Kadliku.....kdyby si cetl jak ti stale rikam tak zjistis ze i Armenska armada a jeji predstavitele popreli pouziti Iskanderu. Nesmis cist jen nadpis ;)"
----------------------------------------------------------------------------------
Zoufalí nešťastníci pod ruskou taktovkou dělají dodatečně zoufalé věci.
Mezinárodní ostuda je parádní. :smile:

OBOR

05. 03. 2021

Kadliku.....kdyby si cetl jak ti stale rikam tak zjistis ze i Armenska armada a jeji predstavitele popreli pouziti Iskanderu. Nesmis cist jen nadpis ;)

karel3

05. 03. 2021

Martin23
"Tahle diskuze mi přijde podobná té, co produkuje eskamotér Grohman na AN, kdy se snaží v článcích budit dojem, že Rusko ve válce mezi Arménii a Azerbajdžánem dostalo na frak...."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já si myslím, že úplně stačí, když izraelský systém Barak 8 na straně Ázerbájdžánu sundal Armenům jediného vypuštěného ruského exportního Iskandera. Což je pořádný kopanec do ruské zadnice. Až těm prašivkám vylítly slzy a nudle z nosu. :laughing:
Ohromně se bavím, jak se Rusáci plazí po světě a hledají zemi se kterou by se "spřátelili", infikovali ji hloupostí (ruskou "moudrostí") a souručenstvím v chudobě až do úplného vybydlení. :laughing:
Utěrky v Ose Moskva - Ankara - Baku - Teherán budou ještě s láskou vzpomínat na staré zlaté časy, kdy si mohli za své peníze koupit v USA nějaký patent, rozjet výrobu a pozvenout svoji zemi... :smile:

Martin23

05. 03. 2021

Tahle diskuze mi přijde podobná té, co produkuje eskamotér Grohman na AN, kdy se snaží v článcích budit dojem, že Rusko ve válce mezi Arménii a Azerbajdžánem dostalo na frak.

Ten blb vůbec nepochopil situaci.

Že tady máme úplně jiná pravidla hry, než jak to popisuje a čím krmí svoje konzumenty.

Konflikt mezi Azerbajdžánem a Arménií, proběhl v podmínkách, kdy se zde již několik let rodí osa Moskva - Ankara - Baku - (Teherán).
A Arménie byla poslední roky vůči Moskvěv opozitní roli.

Také proto když Azerbajdžán začal válku, tak byli naši ideologičtí odborníci přes konflikty pořádně zmatení, jak tento konflikt vlastně komentovat, kdo je ten hodný a kdo zlý.

Podle mne totiž celý konflikt znikl hlavně proto, aby se v Arménie nestala druhou Gruzií. O to nemá zájem ani Moskva, ani Ankara, ani Teherán. Pašinjan byl nevypočitatelný a bylo třeba mu ukázat, kde je jeho místo.

Proto také ten průšvih, když se ukázalo, že naši zbrojaři vyvezli zbraně do Azerbajdžánu. Nikdo jim nevysvětlil, kdo a proč je pro tuto chvíli kamarád.

A teď Grohman řeší, že Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander. Tedy PRÝÝÝÝÝÝÝÝÝ.
Blbeček vůbec nepochopil, že si Moskva a Ankara si taháním za nitky přes konflikt dvou nesmiřitelných rivalů řešily společné zájmy v regionu a že se dá říct, že proti Armédii stály všechny zmíněné státy. To ani omylem nebyla zástupná válka mezi RF a Tureckem.

A události v Arménii to dále jen potvrzují.

Martin23

05. 03. 2021

Glock
Vy už mne prosím také neobtěžujte, když nejste schopen repektovat průběh diskuze, do které se pletete. Já s tím, s ohledem na téma, nesmyslným ukazatelem nepřišel. To Kadlik, který byl frustrován, že nemůže nic udělat s faktem, že ruský vývoz zbraní je druhý na světě, začal motat nesmysly až v tom stylu, že Chorvatsko je rozvojovou zemí. To je prostě taktika vás kuliferdů, které baví se hádat, - neustále měníte téma diskuze.


Samozřejmě chápu také, co motivovalo vás k další konfrontaci. jde o fakt, že Rusko v Asii na zbrojních trzích expanduje a nejde jen o jihovýchodní země. Jde i o Indii, ale i o samotnou Čínu nebo blízkovýchodní arabské země.

Při HDP na hlavu se do toho započítávají i miliony hlav z islámských republik, které žádné HDP prakticky nevytváří.
Ta podstata je stejná jako, když je právě jiný průměrný plat v Praze a v regionech mimo Prahu, což má vliv na celonárodní průměr, tak i všechny ukazatele, které jsou v západních oblastech RF blížící se EU, sráží všechny ty Dagestány, Čečny, atd.

A pokud bychom již měli hovořit přímo o systémech aktivní ochrany tanků, tak jde o systémy, které si teprve razí cestu.
USA žádný svůj systém nemají a snad budou zavádět izraelský Trophy. momentálně ho stále testují.

Naopak Rusové jsou v tomto smyslu inovátoři. A že o tento systém není zájem? No to je právě proto, že to něco stojí a teprve se to v podstatě vyvíjí. Když ho ještě masivně nepoužívají ani v USA, tak co očekáváte od zbytku světa?

Toto zařízení si časem své zákazníky zcela jistě najde (Indie, Egypt).

Takže tady nemelte nesmysly o tom, že je něco promrhaný potenciál.

Glock

05. 03. 2021

Martin23:
Milý Martine,
pohádky o HDP na hlavu v ruských regionech si nechte pro Parlamentní listy. HDP se počítá tam, kde se daní. Např. výnosy z těžby ruské ropy zvedají HDP hlavnímu městu, protože tam má sídlo Rosněfť, ačkoliv hlavní ropná pole (a tudíž zdroj příjmů) jsou na Sibiři.

V ČR se HDP počítá na hlavu za celou republiku, příjmové rozdíly mezi regiony potom podle výše hrubé mzdy. Víte proč?

Martin23

05. 03. 2021

S Kadlikem to již rozebírat nebudu, ale kdybyste někdy v budoucnu chtěli dělat tu zásadní chybu a vytvářet závěry ohledně HDP na obyvatele, tak si nejprve zjistěte, administrativní členění RF a pak u toho popřemýšlejte, jaké republiky jsou součásti toho "Ruska" a že tím samozřejmě tyhle statistické ukazatele sráží někam mimo. Evropské federální okruhy budou mít HDP na velmi ucházející úrovni. Samozřejmě islamistické jižní oblasti a Sibiř, jsou někde úplně jinde a průměr snižují.

Tarch

05. 03. 2021

Zajímavé... Proč to tedy kradou na Ukrajině, když mají vlastní. Že by jim ten jejich nefungoval úplně podle představ.

Glock

05. 03. 2021

Omny:
Milý Omny,
Rosobonoexport vyvezl tanky do pár desítek zemí, ale vždy bez Areny, maximálně se systémem Štora. Arena-E má být pokročilý sebeobranný systém proti širokému spektru munice v intenzivním pozemním konfliktu. Tudíž je nesmysl montovat ho na T-55, T-62 a T-72 prodané někam do Afriky.
Takže zbývají modely T-80 a T-90. Ten první byl vyvezen (kromě zemí postsovětského prostoru) ve větším počtu jen do Pákistánu (320 ks), prodejcem byla Ukrajina (má vyvinuté vlastní obranné systémy, mají je i turecké modernizované M60). Potom už jen zakázky do 30 kusů (J. Korea, Kypr, Yemen, Egypt). T-90 byl exportován ve větším objemu (200+ kusů) jen do Alžírska, Indie (ta ale má i licenci a vyrábí si je sama) a Egypta.

Jediný větší trh, kde by Arena-E mohla prorazit, je Indie. Indové ale vždy požadují kompletní know-how a u zakoupených systémů se pokouší o reverzní inženýring (jako ČLR). Dalším úskalím je, že Indové začali hodně nakupovat od Izraelců (PLŘS Barak 8, PTŘS Spike, UAV Heron), takže budou spíše pošilhávat po systému Trophy.

Pokud vím, tak ani syrské T-90 nemají Arenu, ale jen Štoru.

Jihokorejský K2 dostane Trophy.

karel3

05. 03. 2021

Omny
"...Krom toho Arenu možná bude mít jihokorejský K2."
--------------------------------------------------------------------------------------
To ruský "možná bude" je už dlouho celkem humorný flašinet. :smile:

Omny

05. 03. 2021

Glock
neblábol tu a najdi si seznam zemí kam všude Rusko prodalo své tanky. Krom toho Arenu možná bude mít jihokorejský K2

karel3

05. 03. 2021

Martin23
"Rusko je druhý největší vývozce zbraní světa."
--------------------------------------------------------------------------
Suroviny a zbraně. Celkem dobrý na rozvojovou zemi.
I když při pohledu na 50. místo v tabulce HDP na 1 obyvatele (2020) za 49. Chorvatskem to zas tak slavné asi nebude. :laughing:

Glock

05. 03. 2021

Martin23:
Milý Martine,
článek je o specifickém produktu (sytému Arena-E), který:
a) není dosud nikde zaveden ve výzbroji,
b) je nabízen k prodeji ve finální podobě už 8 let a nejsou žádné informace o jeho průběžné modernizaci,
c) Rudá armáda možná zavede do výzbroje upgradovanou utajovanou verzi Arena-M s funkcemi, které Arena-E mít rozhodně nebude,
d) zákazníci pro takové obranné systémy existují, ale nakupují jinde - u Izraelců, v USA nebo v ČLR.
Tudíž váš odkaz je k ničemu a "sračky" tady vypouštíte jen vy sám.

Martin23

05. 03. 2021

Sračky vs realita:
​Největším prodejcem zbraní do oblasti jihovýchodní Asie je v současnosti už Rusko. Podle hongkongského deníku The South China Morning Post tam za posledních osm let vyvezlo zbraně v přepočtu za 200 miliard korun. A překonalo tak tradičního prodejce, kterým jsou Spojené státy.
​https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-jizni-asie-cina-prodej-zbrani-usa-south-china-morning-post_1910261121_cha

Rusko je druhý největší vývozce zbraní světa.

karel3

05. 03. 2021

astor
"Vážení keltogermánští soukmenovci, kam se ztratil článek o tom, že se Novozélandský expediční sbor stahuje z Afghánistánu okupovaného USA a jeho nohsledy?"
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Buď zdráv slovansko-ruský nadčlověku s anglosaským nickem.
Zmačkni si záložku "Army zábava". Skáče to tam asi proto, že používáš "WXP" jako občas já. :slight_smile:
Inu, Slované bez nápadu a improvizace. :slight_smile:

bombero

05. 03. 2021

Astor- nevážený proruskobolševický nesoukmenovče. Článek tu pořád je i s 13 příspěvky v tuto dobu(7,30 5.3.Ale hlavně, že jste si kopnul, co?
https://www.armyweb.cz/clanek/novy-zeland-stahuje-sve-posledni-vojaky-z-afghanistanu

Glocker

05. 03. 2021

Astor:
Milý Váňo, nic se neztratilo, článek i s diskusí je volně přístupný. Méně chlastu a lepší prášky proti paranoi. Quisling byl než jeden.

astor

05. 03. 2021

Vážení keltogermánští soukmenovci, kam se ztratil článek o tom, že se Novozélandský expediční sbor stahuje z Afghánistánu okupovaného USA a jeho nohsledy? Cenzura a nebo autocenzura?

karel3

04. 03. 2021

Varle3
"Poučná by byla návštěva u slovana doma. Nižší profil čelní kosti lebeční a výrazné nadočnicové oblouky."
-------------------
Vidíš Slovane, jednou jsi se tady mohl blýsknout technickými znalostmi a jako obyčejně, nic. :slight_smile:

Glock

04. 03. 2021

V Asii hodně letí izraelské zbraně, takže ani tam nevidím skulinu na trhu pro Arenu.

Glock

04. 03. 2021

Takže se jedná o upgrade systému, který byl vyvinut před 30 a více lety, semtam modernizován, nikdo ho nechtěl, naposledy zdokonalen na verzi Arena-M (modernizirovanyj) a aktuálně probíhají vojskové zkoušky?

A proč je ten titulek o verzi Arena-E, která je na trhu 8 let a ani ruská armáda ji nechtěla??? To jako zahraniční zákazníci budou tak oslněni verzí Arena-M (kterou zavede do výzbroje jen RA a zahraničním zájemcům ji neukáže), že si pořídí "oholenou nemodernizovanou" Arenu-E???

Západ má vlastní systémy, Čína vyvíjí vlastní. V Africe na to není poptávka, v Asii si pořídí buď západní nebo čínské systémy aktivní ochrany. Systém Arena ja další ukázkou promrhaného potenciálu.

karel3

04. 03. 2021

Poučná by byla návštěva nějaké tankové konstrukční kanceláře. :slight_smile:
Zajímalo by mě, jaký technický parametr brání tomu, aby věže tanků měly přímo z výroby tvar komolého kužele, jehož základna je na úrovni podvozku a dodatečně tam cpou různé anti-systémy. Vzdáleně se tomu podobá asi Panzer V Panther, nebo M1A1, ale nižší profil a menší úhel na obvodu. Po nějaké chvíli používání tam nezůstanou asi všechny anti-systémy a ta mezera mezi věží a podvozkem přímo láká, aby se tam nějaký šikula s RPG zkusil trefit. :slight_smile:
Možná to nějak souvisí se záporným sklonem hlavně, nevím.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací