EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nakládání těžké techniky na podval

 12. 05. 2021      kategorie: Vojenská technika      23 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Ovládání těžké techniky, ve které má řidič velmi omezený výhled, není vůbec žádná sranda. Pokud pak máte dostat mnohatunový kolos na podval, kde rozhoduje každý centimetr, jedná se v podstatě o mistrovské dílo. Řidič musí svůj stroj dokonale ovládat a často se musí také spolehnout na schopného navigátora, jinak hrozí zhroucení stroje z podvalu, jeho poškození a zranění řidiče.

Video: Nakládání těžké techniky na podval / YouTube

Idální pro převoz těžké techniky je pětinápravový podvalník, který je schopen unést více než šedesát tun. Připojování návěsu je celkem jednoduché a trvá chvíli. Musí se zapojit všechna elektrika a hydraulické hadice. Takový průměrný pětinápravový podvalník měří více než 16 metrů, z čehož rovina ložné plochy tvoří cca 12 metrů. Standardní ložná plocha je v základu široká necelé 3 metry, avšak pokud je to zapotřebí, dá se plocha rozšířit až o půl metru např. na 3,39 metru.

Vzhledem k šířce tanku T-55, která činí 3,27 metru, si pak jistě dokážete představit, že v rámci úspěšného nájezdu tanku na plošinu je zapotřebí opravdového umu, jinak hrozí spadnutí kolosu z podvalu na zem.

V minulosti se již několikrát stalo, že řidič nájezd na podval jednoduše nezvládl a poslal svůj stroj k zemi. Zhroucení stroje z podvalu pak často znamená jeho poškození a někdy i zranění samotného řidiče.

podval_TITFoto: Dostat na podval takový tank není vůbec sranda | Vobis / CC BY-SA 3.0

Když už je technika nahoře, je potřeba ji pořádně zajistit. K tomu slouží až devět párů kovových vyklápěcích ok po stranách návěsu. Každý z páru udrží ve všech polohách cca 20 tun. Výjimkou jsou přední a zadní pár, které jsou nejvíce namáhané, takže mají nosnost o deset tun vyšší.

Nájezdy na podvalník jsou standardně široké cca 1,4 metru a dají se posouvat podle toho, jaké vozidlo na podvalník najíždí. 

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Czert

20. 05. 2021

Kaja opet prohral, asi uz nema sablonu jak reagovat na nezvyklou situaci.

Czert

18. 05. 2021

Kaja
Cim dal tim vic potvrzujes, ze mas naprosto identicky charakter s komunisty.
Jediny rozdil je v tvojem politickem nazoru.

Ano, to video si dal bez politickeho komentare, ale ono video bylo politicke.
A nikdo te nenutil reagovat na muj politicky nazor, tak ted se nevymlouvej a nwvykrucuj, jako komunista chyceny s bombou v ruce.

A stale cekam na tvojevyjadreni o iraku, iranu a sk.
A pokud si myslis, ze islamiste nejsou hrozbou, poptej se v parizi, londine, madridu a celem iraku.
A nebo ted izraelcu.
Svet je v takovych problemech jen diky pokrytcum, co se chteji citit lepe kdyz vyznavaji jistenaziry, jako ses ty.

karel3

18. 05. 2021

"Ti tim, ze si zacal psat orevolucich u arabacu a touze svrhnout diktatory...."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
No, když se podíváš na začátek, tak jsem ti poslal odkaz na video, kde explodovalo pár T-72 bez politické příslušnosti. Politikum jsi z toho udělal ty, platonický antiislamista. :slight_smile:
Že ty budeš příbuzný jediného islámského teroristy v ČR Jaromíra Baldy. Podle mě, takového šogra neměli na svobodu vůbec pouštět. :slight_smile:

Czert

18. 05. 2021

Kaja
Zase stary sklerotik.
Kdo ze tu zacal ptat na egypt? Ti tim, ze si zacal psat orevolucich u arabacu a touze svrhnout diktatory. Nebo jako dokonaly politruk a komar, vyznavas jen zasadu, ze diktatori so koupou za nas sou dobri, tam dimtatorstvi nevadi, spatni sou ti ostatni.A co se tyka iraku, tak je to otazka pro tebe. Ty si pokrytecky zacal argumentovat rezolucemi osn a jak byl sadam zly.
Jedine co po tobe chci je dukaz, ze to melo smysl.
Ze abych citoval klasiku, lek byl horsi nez choroba.
A ano, sem si jisty ze ti pracoviti se maji v iraku primo bombovo, jak je tam nekdo odpali.

A to, ze si nereagoval na iran a sk, ukazuje ze ti jde jen o vlastni pocit moralni nadrazenosti, byt pro kazdeho slusneho cloveka si pokrytec a sketa.
Bez si za svymy marxistickymy soudruhy s blm a antify podat ruku, stenaprosto identicti co se tyka vysilani signalu, pozerstvi, pokrytectvi a vlastniho pocitu moralni nadrazenosti, v realite podrazactvi.

karel3

17. 05. 2021

Czert
"K tem revolucim, proc zapominas na egypt a jine staty, kde se rezim utuzil? Ooo, ja vim, protoze to bylo v pro ami statech, tak tam se revoluce nepocitaji, vid?"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ty ses tady někde ptal na Egypt? To je mi novinka. Udržíš vůbec ještě linii svých otázek, nebo rovnou přidáme i Antarktidu? :smile:

"A stale si neuvedl jedinoumerirelnouvec, v cem se zlepil zivot iracanu po sadamovi."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Proč bych já něco uváděl? Copak jsem občan Iráku? To není otázka pro mě, ale pro Iráčany.
Bude to asi podobné jako tady "po Husákovi". Chytří a pracovití si užívají svobody, líní a ufňukaní hlupáci, hledají viníky, proč se jim nedaří, jak by chtěli, ale sami pro to nic neudělali. :slight_smile:

Občas, když se mi podaří rozluštit skoro většinu tvé "myšlenky", tak mívám pocit, že Woodrow Wilson, 28. prezident Spojených států amerických měl s TGM a jeho "deklarací" v říjnu 1918 místo podpory vyrazit dveře i s futrama. Ono by to ale na kvalitě zdejší neněmecké populace asi nic nezměnilo. :slight_smile:

Czert

17. 05. 2021

Kaja
A nech me hadat, zijes v usa, a volil demokraty na zakladepropagandy na cnn ci msbnc.
A chrostas blahem nad tim jak se za obamy2 opet roztaci valecne kola na sv a budou penizky pro valecnou masinerii.
Jen nevim jestli fandis v soucasnem konfliktu palestincim terroristum jako spravny demokrat.

Czert

17. 05. 2021

Kaja
Za jinych okolnosti by si byl dokonaly politruk, urazky oponentu, aroganci a opakovani propagandy ti jde skvele.
K tem revolucim, proc zapominas na egypt a jine staty, kde se rezim utuzil? Ooo, ja vim, protoze to bylo v pro ami statech, tak tam se revoluce nepocitaji, vid?

K al kajde, wow, vysvetli me, proc teda amici nezautocili i na pakistan, kde zakladen al kajdy bylo - a dodnes je - vic nez v afghanu?
Nemluveo sa, ktera nejvic financovala ony utoky + pochazelo z tama nejvic utocniku? + pochazel z tama hlavni boss.

K iraku, ten sme resily, vyjma omwzovani inspektoru safam zadne rezoluce osn neporusoval. Takze asi tak.
A kde je tvojevolani po utokuna iran a dalsi staty co porusuji Re zoluce osn? Evidentne si v klidu.
Vsak co, at si ma iran a korejci atomky a rakety na jejich doruceni na pulku sveta, to je ok.

A stale si neuvedl jedinoumerirelnouvec, v cem se zlepil zivot iracanu po sadamovi.

Gratuluji, dostal si gugluv rad propgandy a slepoty.

karel3

16. 05. 2021

czert
Mícháš tady brambory s hruškama, jak také jinak, když tomu rozumíš jako koza petrželi. :slight_smile:
V Libyi a Sýrii vypukly občanské války s cílem svrhnout diktátora.
Afghánistán měl na svém území tábory teroristů Al-Káidy, kteří spáchali 11.září 2001 teroristický útok na Twins. Takže regulérní odveta. USA jim pomohly a bude záležet na nich, jakou cestou se vydají. Jestli budou tolerovat Taliban, je to jejich problém. Podobně, jako tady tolerovali komouše po roce 1945.
Iráq nedodržoval rezoluce OSN, nakonec inspektory OSN přestal pouštět do svých zařízení. Mohli si na prstech jedné ruky spočítat, že to normální část světa neponechá jen tak. Demokratický svět se z doby Adolfa Hitlera poučil. A opět záleží jenom na nich, jak naloží se svými životy bez diktátora. Slované pro ně do budoucna určitě nejsou dobrý příklad. :slight_smile:

Je neděle večer a všichni normální fandové sledují závod NASCAR, Dover 400 na https://www.twitch.tv/pkhdx. Dej si Ulici a pěkný zbytek neděle. :slight_smile:

czert

16. 05. 2021

Kaja
A kdyz sme u te zaslouzene demokracie, tak me napis v jakych ze zo merotelnych udajich se zlepsil zivot a demokracie u afgancu a iracanu po dovozu demokracie v 2003?
vyjma vytvoreni isis a jinych islamskych fanatiku.

czert

16. 05. 2021

Kaja
Opet si dokszal ze si jen fanatik bez schopnosti kriticy myslet.
Opet osobni urazky a zadne argumenty.
Zajimave ze ty jako "demokrat" si dited nebyl schopen napsat kdp ze by tu demokracii a svobodu do tete syrie a kybie mel dovest.
Az to dokazes, muzem se dal bavit, do te doby si jen zspskly fanatik.

karel3

16. 05. 2021

Czert
"Vzhledem k tomu, ze me tu ani kaja, bady ci kdokoliv nenapsal kdo ze by to vladl lip v syrii nez assad a v lybii kadafi, beru to tak ze sem vyhral debatu."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jako totalitní zamrzlík jsi pochopitelně vyhrál. Jistě by i tobě, stejně jako zdejší většině, dnes stačila komunistická vláda s Gustavem Husákem. On se nakonec ten váš MZ zas až tolik neliší. Také ho nikam do normálního světa nezvou. Jenom na hromadné akce pro všechny ze solidarity k ČR.:laughing:
O lidech tvého typu je všeobecně známo, že jim totalita vyhovuje. Náhodou a bez vlastního přičinění jsi se ocitl ve svobodném světě a každý, kdo si chce třeba i se zbraní vybojovat svobodu je pro tebe škůdce "fungující" totality a zaprodanec amerického imperialismu.
I v tomto případě je tedy debata s ochočeným Slovanem ztrátou času.
Historie myslím hovoří jasně. Tady se za svobodu nikdy skutečně nebojovalo, ale o svobodě vždy jenom žvanilo. :slight_smile:

Czert

15. 05. 2021

Vzhledem k tomu, ze me tu ani kaja, bady ci kdokoliv nenapsal kdo ze by to vladl lip v syrii nez assad a v lybii kadafi, beru to tak ze sem vyhral debatu.

Belagi

13. 05. 2021

@Badysak douč se nejdřív gramatiku, nevím jestli je větší ostuda jak píšeš nebo co píšeš...

czett

13. 05. 2021

Bady
A muzes me napsat jmeno alespon jedine skupiny , ktera protestovala proti asadovi a ma v programu vice svobody a demokracie ?

czert

13. 05. 2021

Nerikam ze asad je svaty ci idealni, ale jakakoliv jina altrnativa je neskutecne horsi z pohledu evropskych hodnot.
Zkusme takovou hru - predstav si, ze by si ve 33 mohl zabranit tomu aby adla uchpil moc, ale za cenu zmasakrovani 150 000 civilu, min by ho jen jeste vic posililo.
Tak co, zmasakroval bys je ?

A abys nekecsl ze si jen tak hraju, podiv se na lybii a kadafiho. Ze zacatku to byl bastard, ale casem zmoudrel. Za jeho vlady lybie byla druha nejbyspelejsi zeme afriky, branil migraci do evropy a lidi se tam meli dobre, lepe nez vice nez v polovine sveta
A podivej se co je tam ted po nem.

Hosne me pripominas lidi, co protestuji proti stavbe novych silnic, domu apod, ze to zmeni prirodu, ale vesele vyuzivaji tiho kde bydleji, vyuzivaji silnice apod - priste maji pohodlny zivot co je umoznen predchozim znicenim prirody. Cili maximalni pokrytci.
Zadny z nich nezije v lese ci jeskyni, aby zil v souladu se svym hlasanim.

czert

13. 05. 2021

Badyshak
A jaka skupina lidi mu rikaji reznik ?
Druziove a krestani urcite ne.
A k tem tvojim slavnym revolzcim, podivej se jake se tam ujali moci lidi - vetsi diktatori co vyznavaji prisnejsi - pravy - islam a nevahaji likvidovat beverici u sebe doma s planem to vyvest ven.
At uz se ti to libi nebo ne, veskera opozice proti asadovi je sbirka lidi typu isis.
S kurdy se asad domluvil.

Badysak

13. 05. 2021

czert
Sýrie je takový ráj, že se prezidentovy říká Řezník Asad co plynuje vlasní lidi. Nebít rusáků tak tam žádní islamisté nejsou. V době kdy amíci bombardovali Isis tak Putin s Asadem vraždili Syrské civili, kteří chtěli svobodu a né diktaturu.

rrtze

12. 05. 2021

Kaja
Kdyz ty si takovy zastance globalizace, slysel si o knizce obet -iimigrace, islam a eroze zenskych prav v evrope.
Co na ni rikas ?

czert

12. 05. 2021

Kaja
Oooooo, tak me teda vysvetli jak islamisty chapou extremne vzdelani nackove.

A ano, mozna ze v syrii vladne obdoba komunistu, ale pro kazdeho kdo neni muslim je to raj, ve srovnani s okolnimi arabskymy staty, vcetne turecka.
Zide a krestane tam nejsou pronasledovani, zeny se muzou realizovat, nejsi popraven kvuli tomu ze ses teplej spod.
Takze asi tak.

karel3

12. 05. 2021

czert
"No nevim jestli mam jasat zrovna nad tim jak islamsti teroriste likviduji tanky rezimu ktery je sekzlarni a chrani svobodu vyznani."
------------------------------------------------------------------------------------------
Nejsem si úplně jistý, jestli všichni ti střelci na tanky jsou islamisté ve smyslu slova, jak je chápe a prezentuje zdejší vyděšený svaz polovzdělaných důchodců. :slight_smile:
Když už jsi do tankové problematiky přidal politiku,
tak bych tě chtěl ty "zastánče" svobody jenom upozornit, že v Sýrii vládne od roku 1963 socialistická strana BAAS, něco jako Komunistická strana Československa.... :slight_smile:

czert

12. 05. 2021

Kaja
No nevim jestli mam jasat zrovna nad tim jak islamsti teroriste likviduji tanky rezimu ktery je sekzlarni a chrani svobodu vyznani.
To, ze vsechny ruske tanky, snad vyjma t90 a armaty sou smrtelne pasti pro pisadku tu snad vi kazdy.

karel3

12. 05. 2021

czert
Tady ruští nadlidé podvalníkují T-34. :slight_smile:
https://www.youtube.com/watch?v=NzYiDLpT-DI
https://www.youtube.com/watch?v=kEqHKoiEAV0

Nedávno tady proběhla diskuse na téma další "výhodná" modernizace "nadčasových" T-72 pro AČR , nebo koupě Leopard 2.....
Náhodou jsem narazil: Výbuchy tanků v Sýrii. "Životnost osádky tanku v boji." Ruská technika - "slušný", ale ve kterém roce? Zvláště ta munice pod posádkou je asi trhák.
https://www.youtube.com/watch?v=QoUI2dxKxIw

czert

12. 05. 2021

Mohly sem dat videa kdy se to nejen povede, ale i ta kdy ne.
Jo, je to mistrostvi ho tam dat.
A to i vysvetluje proc sou kolaky cim dal popularnejsi, at uz taky, bvp ci ot.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací