EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ofenziva v údolí Shah Wali Kot: Tvrdá bitva, ve které si australské speciální síly podaly bojovníky Tálibánu

 17. 03. 2020      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

Časně z rána 10. června 2010 se ze základny Tarin Kowt vzneslo několik vrtulníků CH-47A Chinook nesoucích přibližně sto australských Commandos z roty A, 2nd Commando Regiment. Vrtulníky nabraly směr do údolí Shan Wali Kot, kudy vedly zásobovací trasy Tálibánu v afghánské provincii Kandahár. Commandos se po přistání přesunuli k vesnici Chenartu, kde je následně napadli bojovníci Tálibánu a Australané se zde poté po zbytek dne bránili několika dalším útokům velké skupiny mudžahedínů. Tálibové se po několika odražených útocích stáhli do vesnice Tizak, která ležela přibližně 5 kilometrů daleko.

89932953_3486029921413489_82379766249816064_o
Foto: Příslušník ausralských SASR v údolí Shah Wali Kot | m14forum

V Tizaku se chtěli Tálibové přeskupit a chystali se zaútočit na Australany příští den. V průběhu noci však dostala australská rozvědka zprávu, že se v Tizaku mimo jiné nachází také několik důležitých vůdců Tálibánu. Podplukovník Paul Burns, který velel australskému úkolovému uskupení speciálních sil v Afgánistanu, spolu se svým týmem tak rozhodli o provedení speciální operace za účelem zajmout, nebo zabít talibánské VIP, které se v Tizaku nacházely.

Psali jsme: Po stopách ukrytého Eichmannova zlata v Blaa Alm

Šedesát kilometrů na sever od Tizaku na základně Arin Kowt se ještě v noci připravilo dvacet pět členů z 2nd Sabre Squadron, Special Air Service Regiment a pět vybraných členů speciální jednotky afghánské policie, aby mohli brzy ráno 11. června 2010 vyrazit a splnit svůj úkol. Poté, co akce dostala zelenou, nasedli operátoři ze SASR a jejich afghánští kolegové do čtyř amerických vrtulníků Blackhawk a s doprovodem, který jim dělaly dva bitevní vrtulníky AH-64 Apache, vyrazili směrem k Tizaku.

89868436_3486075274742287_1118129245852270592_oFoto: Výzbroj/výstroj zajištěná australskými vojáky po bitvě s Tálibánem | publicintelligence

Samotný útok na Tizak začal, když dva Blackhawky nesoucí úderný tým SASR přistály kousek od vesnice a ihned se dostaly pod těžkou palbu Tálibů. Třetí vrtulník s týmem SASR přistál na vrcholu blízkého kopce, ze kterého poskytoval dvěma útočícím týmům palebnou podporu. Čtvrtý vrtulník se šestičlenným sniper týmem SASR přistál v ústí údolí, asi čtyři kilometry od vesnice, kde Australané předtím zničili pozorovací stanoviště Tálibů. Protože byly výše uvedné dva hlavní útočné týmy SASR těžkou palbou Tálibů v podstatě zastaveny, musel se čtvrtý Blackhawk se sniper týmem vrátit, aby jim poskytl podporu. Snipeři následně identifikovali kulometné hnízdo, kvůli kterému se útočné týmy nemohly pohnout a s pomocí jednoho z bitevních vrtulníků AH-64 Apache hnízdo zničili.

Psali jsme: Operace Šiva: Čeští vojáci proti nejvycvičenější protiteroristické jednotce srbské policie

Celá akce se opět rozjela, avšak po několika desítkách metrů se útočné týmy znovu dostaly pod palbu dalších čtyřech kulometů, které podporovalo přibližně dvacet Tálibů ukrytých v několika budovách. Šest členů sniper týmu napadlo nepřítele z boku a začali budovy jednu po druhé čistit.

90005438_3486074604742354_2272993278267752448_o
Foto: Vybavení zajištěné vojáky po bitvě s Tálibánem | publicintelligence

Desátník Benjamin Roberts-Smith, člen sniper týmu, který za své činy v tomto boji dostal nejvyšší Britské vyznamenání, Viktoriin Kříž, situaci popsal následovně: "Kolega pokropil budovy palbou a já se rozeběhl k té nejbližší. Zrovna když jsem k ní přiběhl se z okna vyklonil terorista s RPG. Zastřelil jsem ho a vyčistil budovu". Další člen sniper týmu granátem zabil jednoho z kulometčíků a na chvilku umlčel další dva. Desátník Roberts-Smith toho využil, vyrazil do dalšího útoku a zabil další dva Talibánce. "Vyrazil jsem z budovy, kterou jsem dočistil a uviděl dva Talibánce s Ak-47 zabíhat za zeď. Nevím jestli to bylo jejich špatným výcvikem, nebo jejich panikou, ale zdálo se mi, jako by nedokázali reagovat na mojí přítomnost a otočili se na mě, až když jsem doběh k díře ve zdi. Když se na mě začali otáčet, už jsem klečel na jednom koleni a měl zamířeno. Nejbližšího jsem dvakrát střelil do hlavy a poté jsem zastřelil druhého Táliba, který byl ode mě dál" popisuje Robet-Smith.

Robet-Smith poté společně se dvěma dalšími členy svého týmu pokračoval k hlavní budově a když bylo trio operátorů SASR před jejím vchodem, rozhodli se pro rychlý útok. Robet-Smith útok popisuje takto: "Kolega viděl jednoho z nepřátel, ale měl poruchu na zbrani, udělal mi místo a já teroristu zabil. Všiml jsem si dalšího teroristy, ale nyní jsem měl závadu na zbrani já. Ustoupil jsem stranou a druhý kolega teroristu na krátkou vzdálenost zastřelil". Poté co tříčlenný tým vyčistil budovu a opustil jí zadním vchodem zjistil, že jejich kolegové mezi tím zneškodnili další kulometné hnízdo. Zbytek sniper týmu mezi tím zajistil okolí budovy a zneškodnil značné množství Tálibů, kteří se z budovy snažili uniknout.

90141392_3486076114742203_5964407700837105664_o
Foto: Příslušníci SASR se stahují z údolí po ukončení bojů | m14forum

Poté, co byly budovy s kulomety vyčištěny, spojil se sniper tým se dvěma útočnými týmy a společně dům po domu obsadily vesnici Tizak. Akce byla úspěšná, podařilo se eliminovat několik významnějších velitelů Tálibánu, avšak žádného se nepodařilo zajmout živého. I přes to, že byli Australané a jejich afghánští kolegové v boji přečísleni minimálně v poměru čtyři ku jedné, měli útočníci pouze dva lehce zraněné (jeden Australan a jeden Afghánec).

Na konci boje bylo na druhé straně napočítáno přes sedmdesát mrtvých Tálibů a odhaduje se, že jejich ztráty přesáhly stovku. Medici SASR navíc ošetřili jednoho zraněného civilistu. Desátník Ben Roberts-Smith dostal za své činy při této akci nejvyšší Britské vyznamenání Viktoriin kříž a seržant (známý pouze jako seržant P), který velel sniper týmu dostal Hvězdu odvahy (Star of Gallantry). Dále bylo mezi ostatní členy SASR a 2nd Commando Regiment rozděleno dalších třináct osobních vyznamenání za statečnost.

Video: Záběry z australské ofenzivy v údolí Shah Wali Kot / YouTube

 

Článek byl přejat s laskavým svolením autora a redakce stránky "Válka. Válka se nikdy nemění." https://www.facebook.com/WarNeverChange/

 Autor: VKZB

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Tejk

17. 03. 2020

Dejte jim americké zbraně a technologii :D :D :D :D ano a ještě je zaškolte, vlastně je vycvičte v americe a pak je pošlete zpátky bojovat proti instruktorům :D
Tito "bojovníci" si nastaví mířidla na tu největší vzdálenost, protože ta zbraň potom dostřelí nejdál...
Amíci vyhrávají určitě kvůli tomu, že M4 střílí líp jak AK :D Rozhodně v tom není kvalita výcviku a velení :D

Kalfa

17. 03. 2020

Panebože to je zase slintů z petěrburské líhně. Asi vám, trollíci, uniklo, že to byli australani a ne ti pro vás nepřijatelní amíci.

Mohan

17. 03. 2020

Dejte jím stejné zbraně,co měli amicí nebo australané a potom uvidite tu melo.To se jím machru s vrtulnikama a snipry....

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací