EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Blíží se 70. výročí konce 2. světové války - poučili jsme se?

 13. 04. 2015      kategorie: Události      0 bez komentáře

Dne 8. května si Evropa připomene 70. výročí konce doposud nejstrašnějšího celosvětového konfliktu - 2. světové války. Při této příležitosti mě napadá otázka, zdali jsme se jako lidstvo z této události vůbec ponaučili.

Nejsem žádný "sluníčkový" optimista a vím, že bez drobných konfliktů se svět bohužel asi jen těžko obejde, nicméně různé události posledních týdnů a měsíců mi připadají dosti alarmující. To jsme se opravdu ani trochu neponaučili z naší historie? Opět budeme nečinně přihlížet na rozvíjející se zlo s tím, že se to snad někdy uklidní? Opravdu si myslíte, že po dosažení určité mety se vše uklidní a agresoři budou uspokojeni a nebudou chtít víc? Nebo si myslíte, že lze určité extrémisty uklidnit pouhou domluvou a konvenčními liberálními prostředky? Přátelé, nebuďme naivní.

mesto
Foto: Ponaučí se vůbec někdy lidstvo ze svých předchozích chyb nebo je bude stále opakovat?

Psali jsme: Britský válečný veterán skončil na ulici. Terorista, se kterým se kdysi střetl, dostal od britské vlády dům

Ovšem jak celou situaci řešit, když se nad vším jen přivírají oči, média nás v podstatě dezinformují a vedení různých evropských států nedokáže dát dohromady nějaké účinné řešení vzrůstajícího rizika ohrožení Evropy.

Další věcí je otázka evropské solidarity, chcete-li soudržnosti. Nemysíte si, že (nejen) naše spojenectví s kýmkoliv je tak trochu chatrné a v případě nějakého reálného konfliktu by nás v tom naši dosavadní papíroví spojenci mohli opět nechat? A tak to vidím i mezi ostatními evropskými státy. Evropa prostě při sobě drží tak nějak všelijak smluvně "poslepovaná", ale určitě v ní nevidím silného a rozhodného hráče, který by v případě potřeby jednal jako "jeden muž".

chamber
Foto: Neville Chamberlain si také myslel, že vyjednal mír "darováním" Čech Hitlerovi - omyl.

Psali jsme: Odhalení pamětní desky našeho válečného pilota RAF

Nemohu si pomoci, my lidé jsme asi opravdu neponaučitelní, a tak svým jednáním sami podporujeme historický cyklus blahobytu a míru s následnou chudobou a válkou.

 Autor: Michal Pivoňka

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací