EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Bojový útočný nůž speciální BONUS vz.85

 22. 07. 2018      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

"BOjový útočný NŮž Speciální" neboli BONUS byl určen jako osobní zbraň a víceúčelový nástroj pro jednotky speciálního a hloubkového průzkumu československé armády. Nůž umožňuje bodat, sekat, řezat jak rovným tak pilovitým ostřím a vést údery paticí ručky.

BONUS byl vyvíjen v letech 1983-85 podnikem Aquacentrum Praha jako nástupce zastaralého nože Piloun, který používali potápěči policie, armády a svazarmu. Svým zadáním neměl nahradit již zavedený UTON, ale zmodernizovat výzbroj u jednotek hloubkového a speciálního průzkumu. Čepel nože je z kvalitní houževnaté ocele AK5, je plochá oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z gumoplastu a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčnými zářezy.

Armádní verze nože BONUS byla s ostrou špicí a čepel byla mořena, aby neodrážela světlo a neleskla se. Bonus se vyráběl i pro civilní trh a lišil se tím, že měl tupou špici, která se dala při potápění použít jako dláto, šroubovák, rýč atd. Pozor i "civilní" verze nože BONUS s tupou špicí se používala u armády pro potřeby ženijního průzkumu. Tento nůž byl uložen v gumové pochvě v ženijních soupravách pro těžké potápění. Existovala verze i pro záchranáře, která měla lesklou čepel s ostrou špicí a lišila se jen tím, že měla červenou gumovou rukojeť (tento typ je dnes velmi málo k vidění). Údajně existovala ještě verze se žlutou rukojetí.

Psali jsme: Semtex - legendární výbušnina, která proslavila Československo

Náročné testy nože prokázaly, že lze bez problémů probodnout dřevěnou desku 15-20 mm silnou nebo ocelový plech 1 mm silný, přeseknout kabel o průměru až 20 mm a nebo proříznout ocelový plech až do 3 mm tloušťky.

Pochvy k noži BONUS byly vyráběny ve více variantách. Nejznámější a nejpoužívanější je černá gumová pochva s nápisem "aquacentrum". Nejméně známá a používaná je kožená pochva s přírodní kůže hnědé barvy, se kterou byly nože dodávány k armádním zkouškám. Další typ je maskovaná pochva vyrobená z plastu a nylonu, tuto pochvu s noži Bonus vz. 85 má armáda v NZ skladech.


Video: Bojový útočný nůž speciální BONUS vz.85 / YouTube

Psali jsme: Hitlerova pila MG 42

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací