EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Chrudimská 4. rota aktivní zálohy v akci

 17. 08. 2019      kategorie: Armáda ČR      4 komentáře

Doupovské hory se staly od 2. srpna sedmidenní základnou pro 46 příslušníků 4. výsadkové roty Aktivní zálohy 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Tentokrát bylo cvičení zaměřeno na bojové střelby družstev, aeromobilní operace a denní i noční ostré střelby.

Pro příslušníky 4. výsadkové roty Aktivní zálohy (AZ) chrudimských výsadkářů to bylo letos již třetí cvičení. Jeho hlavním cílem byla především příprava na bojové střelby družstev, záložníci si ale vyzkoušeli i aeromobilní operaci, která patří k nejefektivnějším v rámci výsadkových jednotek. Je nutné si uvědomit, že výsadkem z vrtulníku bojový úkol pro výsadkáře teprve začíná a jeho splnění závisí na spolupráci celé jednotky.

Plán činnosti a důkladná příprava předchází jakékoliv operaci
Foto: Plán činnosti a důkladná příprava předchází jakékoliv operaci | army.cz

Ostré střelby, výsadky z vrtulníku i léčky

Abychom v rámci cvičení nedrilovali jen nácvik na bojové střelby, připravili jsme pro ně i taktickou část – tentokrát vysazení vrtulníkem do terénu, po němž následoval přesun. Celou noc strávili venku a jejich úkolem bylo připravit léčku, která pak proběhla v ranních hodinách,“ říká náčelník skupiny přípravy AZ 43. výsadkového praporu nadporučík Pavel Kinc. Cvičení se zúčastnili i tři nováčci, kteří byli začleněni do družstev mezi záložníky, kteří již mají několik cvičení za sebou. Díky předávání vlastních zkušeností pomohou nováčkům rychleji takzvaně zapadnout do jednotky.

Žádné cvičení se neobejde bez tréninku taktiky, střelby a bez bojových drilů. Vše se přitom kombinuje tak, aby byl výcvik komplexní. Výsadkové zálohy tento týden absolvovaly ostré střelby, a to jak denní, tak noční. Mnozí si přitom přístroje nočního vidění vyzkoušeli úplně poprvé.

Po přistání vrtulníku je nutné se co nejrychleji „nalodit“ na palubu
Foto: Po přistání vrtulníku je nutné se co nejrychleji „nalodit“ na palubu | army.cz

Cílem je příprava na realitu bojové situace

Cvičení vždy připravujeme tak, aby bylo zátěžové, a to jak po fyzické, tak i po stránce psychické,“ informuje nadporučík Kinc. „Cílem je přiblížit je realitě bojové situace. Jedná se především o omezení spánku, udržování jednotky v napětí, že kdykoliv může dojít k vydání nového bojového rozkazu.“

Po každé větší akci následuje vyhodnocení instruktorů 43. výsadkového praporu, kteří jsou součástí každého družstva po celou dobu cvičení. Hodnocení probíhá i v terénu, kde se úkol plnil, dokud všichni mají vše v čerstvé paměti a mohou si zpětně své chyby uvědomit. Každý den je pak zakončen poradou, kdy se vyhodnocují předchozí aktivity, a probíhá detailní příprava na následující den.

Rychlost výsadku umožňuje osádce vrtulníku co nejrychlejší opuštění prostoru
Foto: Rychlost výsadku umožňuje osádce vrtulníku co nejrychlejší opuštění prostoru | army.cz

Zasazení této jednotky do profesionální, k 43. výsadkovému praporu, si dovedu představit naprosto reálně. Někteří záložníci, kteří jsou tady od roku 2017, kdy jednotka vznikla, již mají základní penzum znalostí, které by měly dostačovat k tomu, aby výsadková záloha mohla být zařazena mezi profesionální jednotku a byla využita v rámci některého cvičení chrudimského 43. výsadkového praporu,“ dodává nadporučík Pavel Kinc.

Do konce roku čeká příslušníky 4. výsadkové roty AZ ještě jedno cvičení. V plánu je také výsadkový kurz pro ty, kteří jím už prošli a po roce si ho opět musí zopakovat. Tím by se završila jedna četa výsadku a jednotka by tak měla pětadvacet příslušníků výsadkové zálohy.

Video: Aeromobilní operace AZ chrudimských výsadkářů / YouTube

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

Lenka

27. 08. 2019

Můj otec byl také voják a jsem na to docela pyšná a Vám mladí muži držím palce!

Občan

23. 08. 2019

Pánové byl jsem v armádě, byl jsem v armádě od 15 let a byl jsem v armádě rád. Ty Vaše hloupé připomínky jsou opravdu hloupé a nenávistné.Vy jste schopni tak bránit vlast z hospody u piva. Pár lidí tu službu ocenilo, ostatní mlčí a pár křupanů se také ozvalo.

satestsat121

20. 08. 2019

Pánové kritici- nejtvrdší kritik je civilista bez základního výcviku. Já gratuluji těm mladým lidem, kteří nekacají a cvičí. Zkuste to, uvidíte jaká ta služba je.

Monarchista

18. 08. 2019

Chlapci, díky Vám za službu.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací