EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Colditz

 16. 09. 2014      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Zámek Colditz sloužil nacistům nejprve jako koncentrační tábor pro nepohodlné obyvatelstvo říše, později pak byl přebudován na vězení pro spojenecké důstojníky, kteří se pokoušeli o útěky ze zajateckých táborů.

colditz_00
Foto: Zámek Colditz - vězení mnoha spojeneckých důstojníků

Vězněni tu byli převážně britští, holandští a francouzští vojáci, mimo jiné také synovec Winstona Churchilla a synovec tehdejšího anglického krále George VI. Internovaní v tomto táboře nazývaném »Oflag IV C« (z německého Offizierslager, důstojnický tábor) však nebyli půvabným prostředím zámku ani v nejmenším nadšeni a chtěli jedno jediné – pryč.

Psali jsme: Nemoci a smrt v Malé pevnosti Terezín

colditz_01
Foto: Vězněni tu byli převážně britští, holandští a francouzští vojáci

Přibližně 300 zdokumentovaných pokusů o útěk, někdy neuvěřitelně kreativních a někdy i úspěšných, dnes patří mezi legendy vojenské historie.

Kontakt s domovem udržovala rádia v tajných místnostech, zdmi se prokousávaly tunely a dokonce byl vyroben i větroň ...

Psali jsme: Příběh jednoho válečného Jeepu

colditz_02
Foto: Mezi zadrženými na Colditzi byli i českoslovenští letci

Mezi zadrženými na Colditzi byli i českoslovenští letci, pobýval zde například pozdější generálmajor Alois Šiška, ale i řada dalších - Josef Bryks, držitel Řádu britského impéria, Vilém Bufka a Čeněk Chaloupka. O Chaloupkovi, který byl hybnou silou útěkářů, snažících se přelstít Němce a dostat se na svobodu za každou cenu, se dodnes vyprávějí celé legendy.

Unikátní útěk

Jeden z unikátních útěků se povedl 5. ledna 1942 britskému důstojníkovi Aireyi M. S. Neavemu.

colditz_03
Foto: Airey M. S. Neave

Vězňové měli i divadelní místnost, ze které vedl jeden z tunelů. Při představení, na něž chodili i němečtí strážní, se Neave vyplazil proraženým otvorem ven, až ke strážnici. Na sobě měl dokonale ušitou uniformu německého důstojníka, včetně vyznamenání.

colditz_04
Foto:  Na sobě měl dokonale ušitou uniformu německého důstojníka

S falešnou propustkou v nablýskaných holínkách vypochodoval kolem salutující stráže na colditzské nádraží. Jeho výkon byl tak excelentní, že se mu podařilo za dva dny přejít hranice do neutrálního Švýcarska, kam směřovaly kroky všech uprchlíků.

colditz_05
Foto: Vězni se dostali ke spoustě věcí, které jim pak pomohli při pokusu o útěk

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

29. 03. 2019

Jistě, že zažívali podobnou hrůzu z ponížení

,,Zakuř si Žide, zakuř..."

,Kouřil bys Žide?" , vyplivl Gebke jednomu z vybraných mužů zblízka do tváře. Musel se hodně sehnout, muž se žlutou hvězdou na prsou byl o hodně menší postavy. Nechápavě se na Gebkeho díval, hned na něho, hned na ostatní muže v uniformách a dokonce měl tendenci se i ohlédnout, jako by hledal odpověď na to, co se mu honilo jeho zmatenou a už notně ztýranou myslí.
,,Nerozumíš německy ty hovado jedno židovský?!" , zařval esesák vystrašenému muži do obličeje a ten, zcela šokován leknutím doslova nadskočil.
,,A - ano já rozumím , ale já ne..., totiž já nekouřím pane..." , děs v jeho očích, jako by jen přiléval oleje do ohně Gebkeho zvrhlé nátuře.
,,To nevadí Žide, že nekouříš, ale budeš, budeš...!, ukázal Gebke bradou směrem, kde se nacházely komíny táborového krematoria a všichni esesáci propukli v ďábelský smích.
,,A co ty, ty dobytku?! Ty kouříš viď?!, obrátil se Gebke k druhému z vybraných mužů.
,,Ano, kouřím...", hlesl ten, který byl výrazně mladší, než ten první, ale postavou byl také malý.
Příběh pokračuje
https://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=93344

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací