EXCALIBUR
CZUB
CZUB

CUTLASS rozšiřuje rodinu bojových robotů

 22. 04. 2013      kategorie: Vojenská technika      0 bez komentáře

Pozemní roboti hrají v řadách policie a armády stále důležitější roli. Vždyť i mediálně vděčné zatýkaní Tamerlana Carnajeva měl na starost robot bostonské policie. Nikdo nechtěl riskovat možnost, že podezřelý bude mít u sebe bombu nebo zbraň. Dnes si představíme dalšího významného člena rodiny pozemních robotů, typ CUTLASS, který nyní postupně do své výzbroje zavádí britská armáda.

CUTLASS
Foto: Železniční koleje nejsou problém / Northrop Grumman

Vývoj robota má na starost britská divize americké firmy Northrop Grumman. Robot CUTLASS v britské armádě postupně nahrazuje pyrotechnické roboty, resp. je určen pro situace, kde existuje riziko zranění nebo smrti člověka. Britové chtějí odebrat celkově 80 robotů CUTLASS.

Psali jsme: BVP PUMA - komplexní bojový systém s potenciálem rozvoje na dalších 40 let

Dominantou celého robota je masivní robotická ruka s třemi prsty. Ruka se může pohybovat v devíti osách a je navržená tak, aby mohla operovat ve stísněných prostorech, například uvnitř auta. Dosah ruky je odhadem až 4 metry.

Podvozek robota CUTLASS je umístěn na šesti kolech. Elektromotory ve spojení s podvozkem umožňují jízdu rychlostí až 12 km/h nebo naopak velmi opatrnou pomalou jízdu. Velká a široká kola pak nemají problém s jízdou jak po tvrdém terénu, tak po méně stabilním – jako je písek, štěrk a bahno.

CUTLASSFoto: Robotická ruka působí skutečně impozantně / Northrop Grumman

Psali jsme: Vysoce mobilní podvozky TATRA

Britští tvůrci o svém robotu prohlašují, že je až čtyřnásobně efektivnější než jakékoliv jiné bezosádkové pozemní vozidlo UGV (Unmaned Ground Vehicle). Vtip je v tom, že robotická ruka i samotné vozidlo pojmou mnohem více pracovních nástrojů, než současné roboty. Při operaci tak není nutný druhý robot, a také není nutná časově náročná výměna pracovních nástrojů v zázemí.

„CUTLASS je flexibilnější, finančně přívětivější a také čtyřikrát efektivnější než jakékoliv současné UGV," říká Greg Roberts, generální ředitel divize pro Obranu a bezpečnost ve firmě Northrop Grumman Information Systems Europe. „Vozidlo je již v operačním nasazení ve Velké Británii a ukázalo se býti dostatečně robustní a schopné operovat v těch nejnáročnějších situacích. Těšíme se na potenciální příležitosti exportovat tyto schopnosti na mezinárodní trhy."

Zdroj: Gizmag

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (551)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací