EXCALIBUR
CZUB

Dnes zemřel gen. Jaroslav Klemeš

 07. 08. 2017      kategorie: Události      0 bez komentáře

Dnes zemřel hrdina a poslední žijící parašutista, který byl za 2. světové války vysazen nad Protektorátem, gen. Jaroslav Klemeš. Bylo mu 95 let.

klem
Foto: Poslední žijící parašutista, který byl za 2. světové války vysazen nad Protektorátem, gen. Jaroslav Klemeš, dnes zemřel

O panu generálovi jsme zde na ARMYWEBU nejednou psali a měli jsme tu čest s ním i spolupracovat na motivu podporující naše výsadkáře.

Psali jsme: John Wick 2 - tvrdá příprava herců, super filmový zážitek

Kdo byl Jaroslav Klemeš

V roce 1940, po obsazení ČSR nacisty se rozhodl pro odchod do zahraničí. V 9. ledna 1940 přešel nejdříve do Maďarska (kde byl kratší dobu vězněn) a odtud přes Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. Ve Francii byl 27. dubna 1940 zařazen do spojovací čety v čs. zahraničním vojsku. V jeho řadách se zúčastnil bojů o Francii. Po její okupaci se 12. července 1940 přesunul do Anglie, kde byl opět zařazen ke spojovací četě. V ní absolvoval radiotelegrafický kurz.

17. února 1945 byl v rámci Operace Platinum - Pewter vysazen poblíž Nasavrk. Zpočátku se účastnil odboje na Českomoravské vrchovině, v závěru války se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích.

V minulém roce pan Klemeš obdržel nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva.

Psali jsme: 75. výročí operace ANTIMONY - důležité je nezapomenout!

 Autor: Michal Pivoňka

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací