EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Dokumentární film Armadillo - drsná realita války v Afghánistánu pohledem dánských vojáků

 09. 03. 2019      kategorie: Army zábava      4 komentáře

Dneší filmový tip bude připomenutím málo známého dokumentu o nasazení dánských vojáků v Afghánistánu, konkrétně v provincii Helmand. Ano, jedná se o stejnou provincii, ve které v minulosti působila i naše speciální jednotka SOG.

armadillo1
Foto: Zraněný voják po dávce mofria a všeříkající výraz

V únoru 2009 přijíždí na základnu Armadillo v jihoafghánské provincii Helmand skupina dánských vojáků v doprovodu dokumentaristy Januse Metze. Ten zde společně s kameramanem Larsem Skreem celých šest měsíců sleduje, jak probíhá život mladých vojáků necelý kilometr od tálibánských pozic. Výsledkem jejich práce je strhující a navýsost autentické válečné drama, které bylo na letošním festivalu v Cannes po zásluze odměněno hlavní cenou v Týdnu kritiky.

Psali jsme: TIP na film: Krvavá volba - Když toho má voják dost a rupnou mu nervy

Mezzanine_126
Foto: Screenshot z dokumentu ukazuje prudké boje s nepřítelem

V Dánsku vzbudil snímek bouřlivé reakce ohledně kontroverzního chování některých vojáků během přestřelky s bojovníky Tálibánu. Při natáčení této napínavé, brilantně sestříhané a vizuálně vytříbené sondy do psychiky mladých mužů uprostřed nesmyslné války, jejímiž oběťmi jsou především místní vesničané, tvůrci nejednou riskovali svůj život. Ještě znepokojivější než scény, kdy střely tálibánců sviští kolem jejich kamery, jsou však záběry mladých vojáků, snažících se každý po svém vyrovnat se situací, při níž jde o holý život.

Video: Armadillo - oficiální trailer k filmu / YouTube

Psali jsme: Povedená parodie na ,,komedianty'' z Magpul Dynamics :-)

Dánská armáda a její ozbrojené složky

Po skončení studené války byla v roce 1992 snížene mobilizační síla OS o 15% na současných 60 000. Stalo se tak převážně snížením početního stavu vojáků v záloze. Další snižování stavů o 4000 příslušníků se uskutečnilo prostřednictvím reorganizace Jutské divize, přejmenované na Dánskou divizi. Z 2. zealandské brigády vznikla Dánská mezinárodní brigáda (DIB) rychlé reakce. Na rozdíl od některých jiných členů NATO, kteří se v poslední době rozhodli přejít na plně profesionální OS, počítá Dánsko nadále se zachováním všeobecné branné povinnosti.

Poslání dánských ozbrojených sil:

  • obrana státu a prostoru NATO, 
  • mírové a humanitární operace pod záštitou OSN a OBSE, 
  • předcházení válečným konfliktům a krizový management. 
  • Zahraniční mise: mírové operace (bývalá Jugoslávie, Albánie), vojenští pozorovatelé OSN (Tádžikistán, Gruzie, Pákistán, Kuvajt, Irák); Dánsko pomohlo pobaltským republikám vybudovat baltský mírový prapor (BALTBAT) pro společné operace v rámci atlantického projektu Partnerství pro mír (PfP).

Rozdělení jednotlivých ozbrojených složek Dánska

  • pozemní vojsko 19 000 příslušníků
  • vojenské letectvo 7 900
  • válečné námořnictvo 6 000

Branná povinnost: 4-12 měsíců (některé funkce až 24 měsíců)
Výdaje na obranu: 2,978 mld. USD (1996), tj. 1, 7% HDP

Video: Prezentace dánských ozbrojených sil / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

kuba

10. 03. 2019

:wave::wave::wave:

Delta

10. 03. 2019

Běž domů Jörgense.
Čeká Tě Sörensen.
Běž domů Jörgense.
A už se nevracej !
@@@
Dánsko je od roku 1973 členem Evropské unie, je také součástí schengenského prostoru, zachovává si však vlastní měnu. Je jedním ze zakládajících členů NATO. Je rovněž členem Severské rady, významného sdružení regionální spolupráce.
Germánská doba železná
Materiální kultura severní Evropy během tzv. stěhování národů v 5. - 7. století se nazývá Germánská doba železná. Mezi nejznámější pozůstatky této doby můžeme zařadit „rašelinové mrtvoly“, mezi kterýmiž jsou nejlépe zachovaná těla dvou uškrcených mužů. Dle historických předpokladů v tomto období ze Švédska do Dánska přichází kmen Dánů, jehož potomci žijí v Dánsku dodnes.
Navzdory své deklarované nezávislosti na začátku 2. světové války a uzavření dohody o neútočení s nacistickým Německem bylo Dánsko 9. dubna 1940 napadeno Wehrmachtem (operace Weserübung) a bylo okupováno až do 5. května 1945. Okupace Dánska byla ze začátku unikátní ve své mírnosti (přestože byla zakázána komunistická strana po invazi Němců do Ruska). V 60. a 70. letech došlo v Dánsku k tzv. vzpouře proti autoritám - vše začali studenti vysokých škol, kteří začali tykat svým profesorům, protože to považovali za jeden krok k zrovnoprávnění studentů a profesorů.
Drsná realita - Proč má Dánsko takový strach z Ruska ?

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací