EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Držitelé a zastánci zbraní ve Virginii protestují proti omezování nákupu zbraní

 24. 01. 2020      kategorie: Události      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Více než 22 tisíc držitelů a zastánců zbraní nedávno protestovalo ve Virginii proti jejich omezování. Většina demonstrantů byla ozbrojena a vláda se obávala možných nepokojů či násilností. Žádná z těchto obav se však nenaplnila a demonstrace proběhla zcela poklidně.

demonstrace_02
Foto: V Richmondu vyšlo do ulic přes 22 tisíc aktivistů hájících právo nosit zbraně | YouTube

V pondělí 20. 1. 2020 vyšli do ulic tisíce zastánců práva na nošení zbraně, aby dali najevo, že nesouhlasí s omezováním práva vlastnit a držet zbraň. Ulice Richmondu (stát Virginie) tak zaplnilo přes 22 tisíc zastánců zbraní. Většina demonstrantů byli legální držitelé a velká část z nich přišla na demonstraci ozbrojena. Virginský guvernér Ralph Northam ze strachu z násilností vyhlásil mimořádný stav a ozbrojeným protestujícím byl dokonce dočasně zakázán vstup do blízkosti richmondského Kapitolu, sídla tamní vlády. 

Veškeré obavy byly však zbytečné. Celá demonstrace proběhla zcela pokojně a obešla se bez zranění. Zadržena byla pouze jedna žena, která i přes opakované výzvy policie odmítala sundat šátek zakrývající její obličej. 

Demonstrace byla zorganizována proto, že místní zákonodárný sbor odsouhlasil několik opatření a omezení týkající se nákupu zbraní. Zatím byly schváleny tři omezující předpisy. První je omezení vztahující se na nákup pouze jedné krátké zbraně měsíčně. Dále pak budou při koupi zbraně probíhat prověrky kupujícího a v neposlední řadě byl pak schválen zákon, který umožňuje vydat zákaz nošení zbraň do parků a veřejných budov.

demonstrace_01
Foto: Většina zúčastněných se své zbraně ani nepokoušela skrývat | YouTube

Virginie doposud patřila k velmi benevolentním státům, co se týče držení zbraní. Právo držet zbraň zde patří k jakési místní kultuře. Není proto divu, že jsou místní zastánci zbraní z nových nařízení rozhořčeni a bojí se, že další omezení přijdou.

Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických zaručuje občanům právo držet a nosit zbraň. A přesně na tento dodatek se odvolával i prezident USA Donald Trump a vyjádřil tak podporu demonstrantům. Na svém twitteru napsal: "Tohle se stane, když budete volit demokraty. Vezmou vám zbraně."

Poklidný způspb demonstrace potvrdil, že drtivá většina legálních držitelů zbraní jsou spořádaní občané, kteří nikoho svými zbraněmi neohrožují a ani nepáchají trestné činy. Celá výše uvedená situace by se dala srovnat s pokusem o omezování zbraní u nás v České republice. Dané omezování je však nesmyslné. Veškeré omezování legálních držitelů zbraní se totiž míjí účinkem, neboť naprostá většina ozbrojených činů je provedena nelegálně drženou zbraní.

demonstrace_03
Foto: Na Druhý dodatek Ústavy USA, který zaručuje občanům právo držet a nosit zbraň, se odvolával i prezident USA Donald Trump a vyjádřil tak podporu demonstrantům | YouTube

CENOVÉ BOMBY (310)

Komentáře

Martin

24. 01. 2020

Kdybych viděl jak proti mě jde někdo v civilu na ulici s automatem, tak bych nebyl teda zrovna moc odvázaný. Takže za mě tam ta benevolence je krapet ujetá. Určité omezení na dlouhé zbraně a automaty dává smysl, ale omezovat nošení pistolí už ne.

Občan

24. 01. 2020

Obrázek, kde si kdos strká pistol za opasek tímto způsobem, tak svědčí, že nelze brát vážně ani textovou část.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací