EXCALIBUR
CZUB

Dukla - po stopách války

 31. 07. 2014      kategorie: Vojenská historie      0 bez komentáře

Dukelský průsmyk je znám z doby 2. světové války, kdy zde probíhala Karpatsko-dukelská vojenská operace, při které v období od 8. září 1944 do 27. listopadu 1944 zahynulo nebo bylo zraněno až 85000 sovětských a 6500 československých bojovníků.

dukla_00
Foto: Na Dukle se dalo ještě před lety nalézt spoustu zajímavých věcí

Do dnešní doby se na tomto místě dají pomocí detektorů kovů nalézt různé artefakty spojené právě s výše uvedenou operací. Standardně se zde nalézá munice všeho druhu, různé výstrojní i výzbrojní součástky.

Pojďme se vrátit do roku 2003, kdy se naši kolegové vydali do oblasti Dukly s detektorem kovu a našli jednu z největších druhoválečných rarit - Německý darovací prsten SS (Totenkopfring der SS).

dukla_08
Foto: Detail darovacího prstenu SS

Ráno proběhl nástup na anonymní kótu u anonymní vesničky. Následovaly hodiny hledání a výsledek byl 2 přezky RU z 1. sv.v., několik granátů a pár drobností.

dukla_03
Foto: Prostřílený zásobník na PPŠ-41, čutora, náboje a granát v přepravní podobě

Posléze jsme se přesunuli na dobytčí pastvinu a louku nasycenou vodou z předchozích přívalových dešťů, kde mi bylo vyčiněno za nevhodnou lokalitu (jelikož vlastním mapy těchto oblastí).

dukla_04
Foto: Tentokrát německé pozice. Za zmínku stojí prostřelený kryt hodinek

dukla_05
Foto: Detail osvětlovací patrony

dukla_09
Foto: Německá helma nalezená v okopu byla na dvou místech probitá střepinami

Záhy mi však bylo odpuštěno díky super nálezu darovacího prstenu SS, který učinil kolega Martin (tímto mu blahopřeji). Nález jsme decentně zapili v místní krčmě za praskotu dřeva v krbu.

dukla_07
Foto: Hejno lopatek, zásobník na MP-40, závěr na pušku K-98, schránka na známku z 1. sv.války

Druhý den jsme se přemístili na další kótu u jedné vesničky. Místo bylo doposud nedotčené kolegy hledači (žádné viditelné díry), takže nálezy byly samozřejmě velmi uspokojivé.

dukla_02
Foto: Nálezy v ruských pozicích

Další den proběhl přesun k jedné známé vesničce na námi dobře známou kótu. Ta opět nezklamala a vydala své tajemství ze své šílené historie z roku 1944.

dukla_06
Foto: Nález minového pole před německými pozicemi (vyčištěno pyrotechnikem) a patka z pažby na K-98

Musím opět pogratulovat Martinovi za německou ID známku. I když pouze poloviční, velmi potěšila. Večer proběha opět návštěva krčmy, kde se probíraly plány na další den.

dukla_01
Foto: Nalezená polovina německé ID známky

Ráno nás čekalo překvapení v podobě mrazem ztvrdlého stanu, což nikdo nečekal. Vše kolem bylo bílé od jinovatky, ale stejně vyrážíme na náš poslední půlden. Čtvrtý den hledání je znát na únavě, která se projevuje hlavně na nohách a bolestí v kříži díky spaní ve stanu.

Jinak spokojenost na všechny strany a s brekem vyrážíme zase domů (a do rachoty)

 Autor: Petr J.

ARMY24

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací