EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Dvojité dno hrnku z Osvětimi ukrývalo šperky

 28. 08. 2018      kategorie: Vojenská historie      5 komentářů

Jsou nálezy či objevy, které bez jakýkoli dodatečných komentářů přinášejí ostré svědectví o minulosti a jsou zároveň nositelem naléhavého vzkazu budoucím generacím. Takový nález se podařil konzervátorům muzea bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince. 

hrnicek_01
Foto: Hrnek s dvojitým dnem pod kterým byly nalezeny šperky

Muzeum uchovává přes 12 tisíc smaltovaných nádob – šálků, hrnců, pánví, varných konvic, džbánů… včetně nádobí pro děti zdobené obrázky zvířat a hrajících si dětí. Tyto předměty, nalezené po válce v táboře, jsou postupně konzervovány a právě při práci s jedním z hrneků se pracovníkům muzea pod rukama odlouplo dvojité dno a pod ním se objevila skrýš, z které vypadl zlatý dámský prstýnek a řetízek zabalený do plátna.

Psali jsme: Bitva u Czajankových kasáren 1939

hrnicek_02
Foto: Pečlivě zabalený dámský řetízek

„Šperky mají ryzost zlata 583 a punc - hlavu rytíře s číslovkou tři na pravé straně, jaký byl používaný v Polsku v letech 1921 až 1931,“ říká kurátorka osvětimského muzea Hanna Kubiková.

hrnicek_03
Foto: Zabalené šperky

Psali jsme: Obležení Leningradu - neuvěřitelný hladomor vedl občany až ke kanibalismu

Restaurátoři podrobili hrnek specifickým testům, rentgenovému snímkování i analýze XRF, která ukázala přítomnost kovů, včetně mědi, zlata a stříbra.

hrnicek_05
Foto: Rentgenový snímek hrnku jasně ukazuje šperky ukryté pod dvojitým dnem

Ředitel muzea Piotr Cywiński připomíná, jak Němci klamali Židy deportované do vyhlazovacích táborů. Přesvědčovali je, že budou pouze přesídleni a budou moci žít a pracovat ve svém novém domově. Oběti si směli vzít na svou poslední cestu malé zavazadlo. „Němci si pak mohli být jisti, že v zavazadlech najdou i poslední cennosti deportovaných rodin,“ vysvětlil ředitel muzea.

hrnicek_04
Foto: Prsten nalezený pod dvojitým dnem hrnku

„Skrývání hodnotných věcí, které bylo důvodem párání a pečlivého prohlížení šatstva a kufrů v táborových skladech zkonfiskovaného majetku, svědčí o tom, že si oběti uvědomovaly loupeživých charakter deportací. Ukazuje ale také, že si židovské rodiny zachovávaly zbytky naděje, že se jim klenoty budou v životě hodit,“ zdůraznil Cywiński. Za války nacisté jen v Osvětimi-Březince povraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, mezi nimi bylo i na 50 tisíc československých občanů. 

 Autor: Kassander

CENOVÉ BOMBY (1794)

Komentáře

Oleg

13. 04. 2019

Návrat do Osvětimi | Dokument CZ
Výjimečné svědectví ženy, kterou ve 13 letech odvezli s celou rodinou do koncentračního tábora Osvětim. O všechny své milované přišla. Teď, po více než 70 letech se vrací na místa plná hrůzy. Prochází plynové komory, krematorium. Jaké myšlenky, pocity a touhy má dnes již 84 letá Erika Bezdíčková? Unikátní dokument reportéra Televize Barrandov Martina Hlaváčka a režiséra Karla Snopa.
https://www.youtube.com/watch?v=Zx8Ohi7VwU0

Delta

02. 03. 2019

Historie zapomíná
Mezi dubnem 1942 a únorem 1944 bylo vypraveno čtrnáct transportů tzv. "asociálů", mezi něž Romové na základě taxativního vymezení patřili. Zpravidla se však jednalo o jednotlivce, které do transportu zařadila kriminální ústředna v Praze. Z Letů samotných pak byly do Auschwitzu vypraveny tři zvláštní transporty, prvý v prosinci 1942 do koncentračního tábora v Auschwitzu, druhý v březnu 1943 do cikanského tábora v Auschwitzu II - Birkenau a třetí tamtéž o tři měsíce později.Vysoká úmrtnost zasáhla i cikánský tábor v Hodoníně a rovněž odtud byly v prosinci 1942, v srpnu 1943 a v lednu 1944 vypraveny transporty do auschwitzského tábora. V menších skupinách pak byli coby asociálové přemístěni do Auschwitzu ještě v říjnu 1943 a v lednu 1944. V obou táborech byl kromě českých velitelů též výhradně český personál. Nikdo z nich nebyl po ukončení války potrestán.
http://romove.radio.cz/cz/clanek/18785

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací