Egypt kupuje čínské stíhačky
Egypt pravděpodobně pořídí čínské stíhačky typu Chengdu J-10C a Chengdu J-31. Podle čínských internetových zdrojů může jít o strategický posun v obranné politice Egypta, který hledá alternativy k americké vojenské technice. Kontrakt na J-10C byl údajně uzavřen již v srpnu.
Foto: Egypt kupuje čínské stíhačky | Wikimedia Commons / Public domain
Chengdu J-10C, známý také jako Mighty Dragon, v současné době ve svém posledním provedení již údajně nabízí větší bojové schopnosti než podobný americký letoun F-16. Je také cenově výhodnější, protože je nabízen za cenu do 50 milionů dolarů. Egyptské letectvo, dlouho závislé na americké technologii, se snaží z této závislosti vymanit a obrací se na Čínu. Čína kromě nižší ceny nabízí i výrazně méně politických omezení obchodu se zbraněmi.
Egypt hraje mimořádně důležitou roli při zajišťování bezpečnosti na Blízkém východě a je jedním z hlavních strategických partnerů Spojených států v regionu. Od podepsání mírové smlouvy s Izraelem v roce 1979 Egypt obdržel významnou americkou vojenskou pomoc, která v posledních letech činila přibližně 1,3 miliardy dolarů ročně.
Egypt působí jako důležitý nárazník proti terorismu, zejména na Sinajském poloostrově, a aktivně se podílí na mírových operacích v Libyi a Jemenu. Egyptská armáda navíc hraje klíčovou roli v boji proti rostoucímu vlivu Turecka a Íránu. Pro Spojené státy je tedy ztráta tak mocného vojenského spojence na Blízkém východě skutečnou katastrofou. Čínské stíhačky Chengdu také poskytují Egyptu vojenskou technologii, která nemusí být dostupná prostřednictvím tradičních amerických kanálů.
Stroj J-10C, známý svými víceúčelovými bojovými schopnostmi, by mohl posílit vojenskou sílu Egypta a umožnit zemi provádět speciální operace nejen na Sinajském poloostrově, ale také v sousední Libyi. A tato moc samotná může být Spojenými státy vnímána jako hrozba, zejména v kontextu rostoucího vlivu Číny v arabském světě.
Přestože Spojené státy nadále poskytují Egyptu významnou vojenskou pomoc, rychle rostoucí vliv Číny v regionu posílí nezávislost Egypta a poskytne Káhiře nové vojenské schopnosti. To je důležité zejména v kontextu globální konkurence mezi USA a Čínou, kde se každá země snaží zvýšit svůj vliv ve strategicky důležitých regionech. Změna poměru sil na Blízkém východě ovlivní nejen egyptskou armádu, ale i vztah mezi Egyptem a dalšími klíčovými hráči v regionu. Například Turecko, která má složité vztahy s Egyptem, může sbližování s Čínou vnímat jako potenciální hrozbu pro své ambice v Libyi a dalších blízkovýchodních konfliktech.
Pro egyptské úřady je přátelství s Čínou nepochybně mnohem důležitější než ochlazení vztahů s Tureckem. Experti podotýkají, že rozhodnutí egyptských úřadů nakoupit čínské stíhačky je nejen strategickým vojensko-politickým krokem, ale také důležitou otázkou domácí politiky. Pozitivně bude vnímáno tou částí společnosti, která v něm vidí příležitost k posílení národní suverenity a bezpečnosti.
Egyptští občané ocení snahu vlády o diverzifikaci jejích vojenských vazeb a snížení závislosti na Spojených státech. Zejména na pozadí rostoucí nespokojenosti s politikou USA kvůli podpoře Izraele. Na strategické výhody čínských stíhaček už upozornila vláda prezidenta Abdela Fattaha el-Sisiho.
Mezitím zintenzivnění konkurence mezi Čínou a Spojenými státy o kontrolu nad Egyptem také vytváří příležitost pro Rusko. To má na Blízkém východě tradičně silnou vojenskou a ekonomickou přítomnost, a bude proto jistě chtít změněné situace využít. Rusko bylo dříve navíc jedním z největších vývozců zbraní do Egypta.
Prodej čínských stíhaček spolu s rostoucím zaměřením Egypta na nové vojenské technologie by mohl přimět Moskvu k tomu, aby Káhiře nabídla vlastní zbraně pro integraci s novými čínskými stíhačkami. A to zase nepřímo posílí vazby s Čínou.
Je známo, že Rusko nabízelo Egyptu své stíhačky Su-35SE. Byla uzavřena určitá dohoda, cvičen egyptský personál a vyrobena i minimálně část objednaných letounů, ale Egypt obchod po nátlaku Spojených států nakonec vzdal. Letouny vyrobené pro Egypt měly skončit v Íránu, ale zatím se tak nestalo, a možná ani nestane. Jako o budoucím příjemci se teď hovoří o Alžírsku, které by možná mohlo dostat Su-35SE za velmi výhodnou cenu a nákup spojit s modernizací provozovaných Su-30MKA.
Komentáře
Czertik
27. 10. 2024, 16:36tak si to lidi shrme. dlasi prohra pro zapad a posileni vlivu ciny. az zacnou cinani prodavat zbrane i saudum, tak zapad muze cely stredni vychod odpiskat s tim ze utrpel obrovskou porazku.
MiraH
26. 10. 2024, 23:12ještě dodatek - na cizích webech už koluje info že ty Su-35S co měly být původně pro Egypt, následně se spekulovalo o Íránu nakonec mají získat severokorejci.
Slavoslav
27. 10. 2024, 04:49to by vysvetľovalo čo robia ich piloti v Rusku
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 15:15Rozum vítězí nad závislostí. J 10 velice překonává starou F 16, ale kdo by hádal šestnáctce věk 50 let.
Zprávy naznačují, že egyptské ministerstvo obrany zadalo svou vůbec první objednávku na čínské stíhačky 19. srpna. Toto rozhodnutí podtrhuje pokračující úsilí Káhiry o prohloubení strategických a ekonomických vazeb s Pekingem po jejím nedávném vstupu do bloku BRICS vedeném Čínou začátkem tohoto roku.
Podle určitých informací přeletelo šest J 10 z Číny do Egypta a tim ukázalo svý schopnosti, vzdálenost přeletu cca 10 000 km.
Slavoslav
25. 10. 2024, 15:37v com j10 prekonava f16 najnovsich verzii?
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 15:50Slavodlav
Dohledat a prostudovat
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 16:20Nezlob se, ale dohledat výkony Číňana zabere čas a nasel jsem to na amickych webech.
Slavoslav
25. 10. 2024, 16:25Knedlik
stalo sa, ale zaujimala by ma britka analyza tych udajov podla ktorych je cinan lepsi a velmi ju prekonava. inak, sa mi to zda, alebo sa dezole preorientúva na cinu ako svoj novy rezim zaslubeny po fiasku rusakov?
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 17:22Slavo
Dezinformační práci za mě a miliony dalších dělá politika a media ji poplatny. Pokud něco nevím, tak je snadný napsat, že je to lež a u nejterych to krásný slovo dezole. Asi pochází z Francie něco jako dekadence:rofl:
Vsimnul sis, že ja takovy slova nepoužívám?
Slavoslav
25. 10. 2024, 17:31Knedlik
co nic nemeni na tom, ze o vykonoch a schopnostiach J10c ci F16v vieme ja ci ty hovno a verejne dostupne parametre hovoria, ze su si podobné
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 21:23Slavoslave
Asi jen ty víš hovno :rofl:
https://militarywatchmagazine.com/article/america-s-f-16v-vs-china-s-j-10c-which-lightweight-single-engine-fighter-would-prevail-in-an-air-war
To je jeden z mnoha ...
Roman
26. 10. 2024, 01:38militarywatchmagazine :joy::joy::joy: Tohle ještě dneska nějakej vylízanej magor bere vážně??? Nevěřim !!!
Opravdu se tady ohaníš touhle dávno profláklou proruSSkou sračkou ????
Neztrapňuj se dezoláte . Fakt ubohý .
Slavoslav
26. 10. 2024, 06:29Knedlik
vidis a presne o tomto hovorim, ten clanok je dojmologia a vsetky tie mnohe dalsie clanky su prakticky jeho kopia na pochybnych strankach kde tazko hladat kto bol prvy. Nie je tam jediny technicky parameter a ked je prvy naznaceny tak je to hned hlupost. Vid udavana maximalka kde udajne rychlejsi J-10c dosahuje podla roznych zdrojov cca 2200 km v h kym F-16 2400km.
Nie, ze by max rychlost bola v boji klucova, ale vypoveda to ako hovno ty aj autori blabolov ktore su zo stylu pisania obycajna dojmologia veris
Pepík Knedlík
26. 10. 2024, 08:27Slavo
Napsal jsem jeden z mnoha a reakce přišla jakou jsem ocekaval :smile: proto nerad dávám odkazy.
Roman
A co neni proruská sračka? Jen co ty uznáš za vhodný :rofl: nejsi příbuzný toho vylizanyho plukovníka Foltyna:rofl:
Slavoslav
26. 10. 2024, 08:34Knedlik
reakcia je adekvatna kvalite tvojich zdrojov a neboj sa. je mi jasne preco na ne nerad davas odkazy. ale ak tebe nevadi, ze zeries propagandu a vzletne zvasty bez faktických dat tak si ich kludne zer a ver clankom ktore ak nejake vlastnosti potovnaju tak z toho vypadne kravina ako ked pomalsie lietadlo oznacia za rychlejsie.
Slavoslav
26. 10. 2024, 08:36knedlik
aprilo, kym sa takto zhovadis nabuduce skontroluj si aspon sprpstu wiki. nie, ze by bola bezchybná, ale ma percentualne malibchybivost v datach co uvadza a odkazg na svoje zdroje. z nej by ti bolo jasne ake blaboly tie oslavne clanky bez dat ktore ako keby jedna mater mala obsahuju
Czertik
27. 10. 2024, 16:33slavoslav
ano, ty verejne dostupne. takze to rozhoduji ty co ensjou verejne dostupne, jako vykony radaru apod.
teda pokud nehrajes warthunder a nejsi skalni fanousek xxxx.
Slavoslav
27. 10. 2024, 17:16Czertik
preto som napisal ze o tom hovno vieme a Knedlik ako obvykle este vacsie ako ukazali jeho zdroje. a vzhľadom na to, že Čína len dobieha a ako radar tam má skopirovaný Zukov co nebol ziadna slava ani za rusa pocybujem ze toto lietaldo bude lepsie ako F16.
co neznamena, ze to nie je slušný stroj ktory si na svetovych trhoch miesto najde a je to nieco co rusakovi chybalo ked tlacil mig
Czertik
27. 10. 2024, 19:07slavoslav
ano, prvni verze meli zkopirovany zhukov, v horsi kvalite, ale dalsi verze uz byly lepsi a nedivil se, kdyby posledni verze meli zcela novy radar, nebo natolik vylepseny zukov, ze mu jeho vykony muze rus jen zavidet.
nesmis zapominat ze v elektronice sou cinani uz velmi blizko zapadu.
Slavoslav
27. 10. 2024, 19:24j10c je prvy s AESA a ten AESA je skopirovany a dokonceny Zukov. A ano suhlasim co sa tyka porovnania s rusákom. ale tu porovnavame s americanom ktorý je v tých radaroch zas inde
Czertik
29. 10. 2024, 18:57slavoslav
problem je v tom, ze o cinskych radarech se toho moc nevi. a nejde spolehat na tom, ze americani/zapad sou na tom lepe.
rusko proti ukrajine taky spolehalo na "nas mnogo" a jak dopadly.
muzou byt na tom amici jak o dost lip, tak i jen tesne lip. nebo i hur.
jak je to dlouho co evropske automobilky vsadily vse na elektromobily ? a co se deje ohledne elektromiblu ve svete je nezajimalo, protoze si spolu s politiky byly velmi jisti ze evropa je nejlepsi a natre to vsem ?
dnesni realita ukazuje ze evropa je v elektromobilech za cinou. a kolik ze je to let?
realita je takova ze celkove eu NENI tak technicky vyspela jak si rada o sobe mysli. a dokud se nezbavi zeleneho nabozenstvi, tak evropska zaostalost oproti svetu (vcetne ciny) se bude neustale zvetsovat.
Roman
25. 10. 2024, 16:23Pepik knedlík
Rozum vítězí nad závislostí ??? :joy:
Tak to určitě . Tohle je evidentní z nouze ctnost . to
Starej šunt do kterýho montujou letitý motory ze stařičký SU-27 . Těžkej krok zpátky .
Pepík Knedlík
25. 10. 2024, 16:38Roman
Už to není pravda. Nový motor WS-10B má podstatně vyšším výkonem než AL-31 a má taky vektorovaní tahu atd..
Slavoslav
26. 10. 2024, 06:31Knedlik
nerob zo seba debila. Vektorovanim tahu bol vybaveny jeden prototyp. Ziadna seriova J-10 ho nema
Czertik
27. 10. 2024, 16:30primo z ciny bez mezipristani ? tak to se cinske tankery musely hodne otacet. na primy prelet jen s pridavnymy nadrzemi nema j10 nosnost.
Pepík Knedlík
27. 10. 2024, 21:18Czertik
Asi měli hoňky vše Číňani promyslet, ale když to priznal jeden z dalších amickych webů ...
Samozřejmě to je pro některý hoax :smile:
Slavoslav
28. 10. 2024, 07:06preco by mal byt taky prelet hoaxom? skor je divne, ze sa Czertik cuduje nad tankovanim. mimochodom, nase f-16 tiez leteli z Greenville bez medziprolistatia na SVK. tankovali vo vzduchu 7x. je to fain cvicenie pre americku aj pre cinaku stranu ked plánuje taketo operacie
Czertik
29. 10. 2024, 19:00slavoslav
proc by to melo byt divne ze se cuduji nad tankovanim ?
MiraH
25. 10. 2024, 13:13tak J-10C má být náhrada za F-16 k jejichž modernizaci mají mít amíci politické požadavky, tam by to mohlo jít v klidu ikdyž s pochopitelnou nelibostí USA. Ale jestli se rozhodnou i pro J-31 tak to bude teprve řev a nátlak na Egypt - a to nejen ze strany kde je to očekávatelné ale i od Izraele který o této technice nic neví.