EXCALIBUR
CZUB
CZUB

F-105 jako řešeto. Úkol zněl jasně – zničit postavení severovietnamské PVO za každou cenu

 23. 09. 2021      kategorie: Vojenská historie      46 komentářů
Přidat na Seznam.cz

V roce 1967 zaútočili Američané na průmyslový objekt v Severním Vietnamu. Během útoku bylo jedno z amerických letadel těžce poškozené intenzivní protiletadlovou palbou ze země, a také palbou nepřátelských letadel. Místo aby se však pilot vrátil zpět na základnu, pokračoval v útoku. Přitom se mu podařilo zničit dvě nepřátelská raketová stanoviště, za což následně obdržel Medaili cti (Medal of Honor) - nejvyšší americké vojenské ocenění za statečnost. 

K výše uvedenému incidentu došlo během války ve Vietnamu. Protože Američané nedokázali zabránit Severnímu Vietnamu v podpoře komunistických povstaleckých hnutí v Jižním Vietnamu, rozhodl se prezident Lyndon Johnson hrát tvrdou hru a 2. března 1965 zahájil operaci Rolling Thunder. Jeho cílem bylo vybombardovat Severní Vietnam „zpět do doby kamenné“, aniž by na Sever musel vyslat pozemní vojska. Cílem operace bylo zajistit, aby nebylo co posílat do Jižního Vietnamu. Nutno podotknout, že od dob náletů na Německo a Japonsko během druhé světové války se USA nezapojily do tak intenzivního a trvalého masového ničení.

f105_TITFoto: Letoun F-105D nad Vietnamem, 1969-1970 | U.S. Air Force (photo 080110-F-0602B-003)

Město Thai Nguyen a jeho okolí bylo dlouhou dobu producentem čaje, avšak v roce 1917 bylo hlavním centrem povstání proti francouzské okupaci. V roce 1956 se pak daná oblast stala jedním z hlavních velitelství Viet Minhu a v roce 1959 také centrem rozvíjejícího se severovietnamského metalurgického průmyslu. Severní Vietnam, který se stále vzpamatovával ze škod způsobených válkou za nezávislost na Francii, vkládal do města a jeho hutí velkou část svých nadějí. Thai Nguyen se tak stalo významným politickým, obchodním, dopravním, železničním a komunikačním uzlem.

S nástupem studené války město získávalo pomoc, finanční prostředky a technické znalosti ze Sovětského svazu a Čínské lidové republiky. Není tedy divu, že bylo jedním z nejlépe chráněných měst v Severním Vietnamu. Město chránil raketový komplex země-vzduch (surface-to-air missiles - SAM), protiletadlová děla a automatické zbraně. I přes silnou ochranu bylo pro Američany město primárním cílem.

Náš příběh však nezačíná ve Vietnamu, ale dále na východě. Thajský král Bhumibol Adulyadej a královna Sirikit nebyli z pochopitelných důvodů zrovna příznivci komunismu. A protože Laos na severu a Kambodža na jihu byly jediné, co je dělilo od Vietnamu, pozvali k sobě Američany. Většina leteckých útoků Rolling Thunder byla zahájena z thajských leteckých základen v Koratu, Takhli, Ubonu a Udon Thani. Základna thajského královského letectva Thakhli v provincii Nakhon Sawan se nacházela relativně blízko Thái Nguyên, takže právě tam náš příběh začíná.

Merlyn Hans Dethlefsen vstoupil do amerického letectva v roce 1953 ve věku 19 let. V roce 1965 získal na Nebraské univerzitě v Omaze titul v oboru obchod a následující rok dosáhl hodnosti kapitána. Dne 1. března 1967 měl zaútočit na ocelárnu Thái Nguyên, ale bylo období dešťů. Těžké mraky ležely nízko nad shlukem kopců v oblasti, kde se pěstoval čaj, takže viditelnost byla prakticky nulová. Dne 8. března se mraky konečně zvedly, a tak Dethlefsen a jeho tým vyrazili do oblak... jen aby se zase vrátili, protože začalo pršet jako z konve. Místo toho se utěšovali sekundárními údery, včetně několika výpadů do Laosu, aby zničili severovietnamské a vietkongské zásobovací trasy.

10. března se obloha konečně vyčistila a z různých leteckých základen vzlétla úderná skupina 72 stíhacích bombardérů složená z letounů Republic F-105 Thunderchief a McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Před nimi letěly čtyři dvoumístné F-105G Wild Weasel (volací znak "Lincoln"), kdy jeden z nich pilotoval major Dethlefsen, který sloužil u 354. taktické stíhací perutě 355. taktického stíhacího křídla. Čtveřice letounů měla za úkol zničit protiletadlovou obranu nepřítele. Měly sloužit jako ochranná clona, aby dalších 72 letounů mohlo s co nejmenším odporem srovnat ocelárnu a podpůrná zařízení se zemí.

První 2 letouny ("Lincoln Lead" a "Lincoln 02") , které se pohybovaly daleko před hlavními bombardovacími silami, se přiblížily ke komplexu hutě. Vedoucí letoun "Lincoln Lead" následně lokalizoval postavení protiletecké obrany a vystřelil střelu AGM-45 Shrike. Minul však, na rozdíl od nepřítele, který vedoucí letoun soustředěnou palbou 85mm protiletadlového dělostřelectva sestřelil. Druhý letoun "Lincoln 02" byl protiletadlovou palbou také těžce zasažen, avšak podařilo se mu vrátit se zpět na základnu.

Na scéně tedy zůstal Dethlefsen společně s kapitánem Kevinem Gilroyem ("Lincoln 03") a letoun "Lincoln 04" pilotovaný majorem Kennethem Bellem. Dethlefsen převzal velení. Nařídil druhý úder, během něhož byl jejich letoun několikrát zasažen z protiletadlových děl. Po zásazích Dethlefsen strhl letoun prudce do strany, naneštěstí přímo naproti přilétajícímu ruskému letounu MiG-21. Na tak malou vzdálenost nepřátelský pilot nezaváhal a rychle Dethlefsenův stroj zasáhl.

Namísto předpokládaného okamžitého ústupu se však oběma Američanům podařilo s poškozeným letounem zlikvidovat několik protiletadlových děl, než se opět dostali před další nepřátelský MiG. Následovaly další zásahy ze vzduchu i ze země. Dethlefsen však rychle zhodnotil škody a rozhodl se, že může ještě několikrát vystřelit. Bell si to myslel také, a tak se vydal za prvním MiGem, který se stočil zpět k druhému útoku. Druhý MiG se zatím teprve otáčel po prvním útoku, což Dethlefsenovi poskytlo potřebnou šanci, aby se mohl střemhlav vrhnout níže.

Američané neměli mnoho času. Jejich letouny utrpěly vážná poškození. Dethlefsen se rozhodl opakovaným prolétáváním kouřem, navzdory protiletadlové palbě vyřadit co nejvíce raketových postavení, než dorazí bombardéry. Řítil se střemhlav jako kamikaze, vypálil ze svých 20mm kanónů a vyřadil tak další dvě raketová stanoviště, přestože jeho letoun utrpěl ještě větší poškození. Také Bellovi se podařilo střemhlav zaútočit a vyřadit další stanoviště. Čtvrtý průlet se však již nekonal. Letadla byla příliš poškozena, a tak oba stroje odletěli zpět do Takhli. Krátce nato zahájilo 72 bombardérů bombardování ocelářského komplexu a okolního města.

Operace Rolling Thunder skončila 2. listopadu 1968 a zanechala za sebou odhadem 180 000 mrtvých severovietnamských civilistů. Pokud jde o Thai Nguyen, tamní ocelárna byla mimo provoz až do 29. srpna 2013. Za své hrdinské činy byl Dethlefsen 1. února 1968 vyznamenán prezidentem Lyndonem B. Johnsonem Medailí cti. Stal se třetím z 12 letců takto vyznamenaných během války ve Vietnamu. Zemřel ve věku 53 let přirozenou smrtí 14. prosince 1987. Následně byl pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Zdroj: warhistoryonline

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY 258)

Komentáře

Czert

30. 09. 2021

Karlik
Prosel sem sifrovacim treninkem na mesici u amiku, cinanu a nemcu.

Jinak k te tvoji slepote.
Samozrejme ze dukazy mam, podivej se jak fb/tw preferuji wokenismus a potlacuji ostatni nazory.

A co muze byt horsiho nez kdyz si cesi zvoli ze bu?
Kdyz si amici zvoli bidena.


A co se te ceske nadejne mladeze tyka, takovych naivku sem potkal spousty, mysli si ze je na zapade budou vitat s otevrenou naruci, aby se pak za cas vrarili s brekem ze jim marxiste v eu lhali.

Czert

28. 09. 2021

Zero
Tak tech komunistu moc nevymira, kdyz porad mivaji +- stejne, navic jim rostou prefernce diky fb/tw ktere masirujimladez jak je marxismus uzasny.
A oak je tu babis, ktery spojuje ronejhirsi z marxismu a socialismu.

ROBO

28. 09. 2021

Míra
Za druhé, státy které kolaborovali s nacisty můžou být rády, že jejich existence neskončila spolu s porážkou nacistů"
------------------------------------------------------
No a kolaborantský Rusáci co boku Hitlera rozpoutali I.svět.válku , ještě dneska pokrytecky držkujou , místo aby šoupali nohama , a byli vděčný USA že je vytáhli z těch jejich kolaborantskejch srač ...... ek .

bombero

27. 09. 2021

omny- pořád lepší USofilní rusofobní verbež, než kolaborantský komunistický ruský odpad...
....Migy /PVO je měly každý den na snídani.....
cca 340 sestřelů za 10let při masivním nasazení letadel...opravdu mnoho
a já proč byli vietnamčíci tak vychrtlí. Ale ted jste mi to vysvětlil, když snídali jednou za 11 dní...

zero foxtrot

27. 09. 2021

omny
sestrelenejch jen 334 ty pohadkari, zas to neprehanej.
dulezity je ze v ty valce zaklepalo backorama vic nez milion sto tisic rudejch xindlu, hehehe. a to pri americkych ztratach jen 58209 vojaku.
lepsi mrtvej nez rudej.

Omny

27. 09. 2021

vidím že USofilní rusofobní verbež ala Karel, Foxtrot, Bombero, Czert tu melou ty svá hovínka ostošest.....
jinak F-105 - létající rakev......ve Vietnamu sestřeleno asi 400 ks, Migy /PVO je měly každý den na snídani.....

zero foxtrot

27. 09. 2021

mira:
no ty si uzasne roztomilej zaprdenej malej komousek, heheheh.
vis co je na dnesni dobe fajn? pozorovat jak volici KSCM utesene vychpiavaj. a skazdym dlasim mrtvym rudym gerontem je tahle zeme o neco krasnejsi misto k zivotu.

bombero

26. 09. 2021

míra-"Už dávno jsem si všiml, že nejsi moc bystrý."
Tak to mi napíše někdo, kdo tvrdí, ža válku ve vietnamu rozpoutali amíci v 64 a válka začala už v 59...
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_ve_Vietnamu

Inu, ruské myšlení postrádá jakoukoliv logiku. Ale pište dál, strašně se u těch vašich jednoduchých lží bavím
...mezi oběti kapitalismu započítat oběti II WW.....
Můžete my prosím vy nejbystřejší z nejbystřejších vysvětlit co má socialismus společného s kapitalismem? Já jen ža 2 válku ruku v ruce rozpoutal národní a internacionální socialismus

Petr Hertel

26. 09. 2021

Jenom takovou geografickou poznámku k tomu využívání thajských leteckých základen Američany.
"Náš příběh nezačíná ve Vietnamu, ale dále na východě. Thajský král Bhumibol Adulyadej a královna Sirikit nebyli z pochopitelných důvodů zrovna příznivci komunismu..."

Ale Vietnam leží přece východněji než Thajsko (Siam)...
Ano, jak dále v článku zdůrazněno, obě země dělí od sebe území Laosu a Kambodže, které spolu s Vietnamem byly v průběhu francouzské expanze ve druhé polovině 19.století (zahájené za Napoleona III. a dovršené za 3.Francouzské republiky) postupně inkorporovány, jako vlastně takové protektoráty, do té tzv. Francouzské Indočíny - a jejíž součástí pak zůstávaly vlastně až do indočínské války let 1945/1946-1954...

Czert

25. 09. 2021

Mira
"Za prvé, to nerozhodly komunistiZa druhé, státy které kolaborovali s nacisty můžou být rády, že jejich existence neskončila spolu s porážkou nacistů"

Hodne vtipne.
Ze to nerozhodli komunisti v sssr?
Skutecne doloz jake ze to byly svibodne a demokraticke volby v polsku, rumunsku, madarsku a ostatnich statech.

A jak ze to polaci kolaborovali s nacky?
Jaky je rozdil v chovani rumunu a sssr ve vztahu s obchodivanim s nemeckem?
Jaky je rozdil mezi utokem sssr a n na p a pak n a r proti sssr?

Mark

24. 09. 2021

Míra
"To víš že jo, bombero. Když sis to vymyslel tak to musí být určitě pravda. Už si někde našel odhad o obětech kapitalismu??
A nezapomeň k nim připočítat i oběti obou světových válek."

Kapitalismus. To je trochu široký pojem. máš na myslí kapitalistických zemí s demokratickým systémem, nebo nacistickým či fašistickým?
A taky máš na myslí obětí i v 19. století a míň?
Hrubý součet obětí komunismu ve světě ve 20. století je přes 100.000.000 lidí. Myslíš, že je možné toto číslo trumfnout?

Míra

24. 09. 2021

bombero

co si na tom nepochopil?:

Tuto válku proti Vietnamu vyprovokovaly USA v Tonkinském zálivu poblíž území Vietnamu.Cituji: „Dne 4.srpna 1964 torpedoborec Maddox spolu s dalším torpédoborcem USS Turner Joy (DD-951) ostřelovaly radarové cíle, které považovaly za severovietnamské torpédové čluny. Pravděpodobně šlo pouze o rušení bouřkou a mylné vyhodnocení signálů radaru. Vietnam jakoukoli vojenskou akci dodnes popírá, přičemž podle nedávno odtajněných amerických materiálů byl incident záměrně vymyšlen tehdejším americkým ministrem obrany McNamarou. Prezident Lyndon Johnson údajně v roce 1965 v soukromí přiznal pochybení, že „pokud ví, tak námořnictvo střílelo na velryby“. V roce 2005 byly zveřejněny v USA tajné dokumenty o válce ve Vietnamu, z nichž vyplynulo, že údaje o útoku 4. srpna byly zkreslené.“

Už dávno jsem si všiml, že nejsi moc bystrý.

Míra

24. 09. 2021

nejvíc lidí v historii vyvraždili komunisti ve jménu šíření socialismu, případně komunismu

To víš že jo, bombero. Když sis to vymyslel tak to musí být určitě pravda. Už si někde našel odhad o obětech kapitalismu??
A nezapomeň k nim připočítat i oběti obou světových válek.

Míra

24. 09. 2021

Zaslepení ignoranti navzdory faktům opět melou tu svou ideologii, fanatismus a nenávist.
Očividně je nad jejich mentální schopnosti pochopit, že komunismus vznikal jako reakce na zločinný, nelidský kapitalismus. Nebýt toho, nebylo by potřeba vzniknout komunismu respektive sociálního státu. Kolikrát vám to ještě mám opakovat aby vám to došlo??
V té demagogii, co tady předvádíte jste fakt jedničky.

Tady toto je ovšem perla!:
NAPROSTO STEJNYM JAKYM KOMUNISTI ROZHODLY JAK MAJI ZIT POLACI, MADARI, RUMUNI A OSTATNI PO 1945.

Za prvé, to nerozhodly komunisti
Za druhé, státy které kolaborovali s nacisty můžou být rády, že jejich existence neskončila spolu s porážkou nacistů
Za třetí nic z toho by se nestalo, kdyby Západ nepodporoval nacisty proti SSSR. Kolikrát vám to mám vy ignoranti ještě napsat?? Co je na tom tak těžkého to pochopit obzvlášť když pro to existuje spousta důkazů??
Už jste vy, zaslepení ignoranti, viděli dokument "Královská rodina, britská aristokracie a nacisti"

williams

24. 09. 2021

Pokud jste si nevšimli pánové, tak diskutujete o jiné míse než k čemu je určen web. Mimo jiné některé příspěvky by mohl zavánět TO. Pokud to správci webu nevadí tak je to chyba.

Czert

24. 09. 2021

Karlik
"Slovani v Československu, jako jediní na světě dali komoušům v posledních svobodných volbách v roce 1946 nejvíce hlasů."

A proc vzdycky zapominas dodat ze to bylo csr kde se komunisti jako posledni na svete dostali k moci z vychodniho bloku?
To se do tvoji demagogie nehodi, ze jo? Stary bolseviku.

A ano, samozrejme ze se cesi meli plne pravo smat rakusakum, vzdyt meli vetsi hdp v 38. Ten tvuj svaty gral uplne vseho.

A kdyz sme u dph...
O kolik ze to % vzrostlo dph csr z 45 do 89?
A o kolik vychodniho nemecka?

Ale javim, na tebe sou to prilis slozite pocty.

Czert

24. 09. 2021

Mira
"Jakým právem mají amíci rozhodovat, jak chtějí Vietnamci a jiné národy žít??"

NAPROSTO STEJNYM JAKYM KOMUNISTI ROZHODLY JAK MAJI ZIT POLACI, MADARI, RUMUNI A OSTATNI PO 1945.

Cili s cim mas presne problem?

A k te nakaze, ano zachranili evrpu pted nacky, za coz maji muj vdek, ale proc bych jim proto mel promijet jejich zlociny jinde?

zwro foxtrot

23. 09. 2021

miro, ty hloupuckej... komunista neni clovek. jakakoliv likvidace rudyho odpadu je naprosto v poradku. smir se s tim klaune, hehehe. lepsi mrtvej nez rudej. vis co je nejvetsi chyba nasi zeme v dobe kolem roku 89? ze sme si nepujcili na chvili z Chile Augusta Pinocheta, svetove uznavaneho odbornika na likvidaci rudy luzy. zdelal by mnohem lepsi sluzbu nez Havel.

bombero

23. 09. 2021

Míra- nejvíc lidí v historii vyvraždili komunisti ve jménu šíření socialismu, případně komunismu. Nechce se mi napsat myšlenky, protože tomu nikdo normální nemůže uvěřit. Ale je pěkné, jak se stále zaštitujete lidem/civilním obyvatelstem. Ale to se právě nejhůř má pod tím vaším zcestným vražedným myšlením

bombero

23. 09. 2021

Míra- ano, když amík musí řešit genocidu obyvatelstva komunistama jako ve vietnemu. Zjistěte si, jak přistupoval vietkong k civilistům, kteří s ním nechtěli spolupracovat.My-Lay byla proti tomu bezvýznamná selanka. Jen si to blbý američani zdokumentovali. Ale je pár záběrů, co dokázali komunisti§
Včera jsem slyšel dobré přirovnání k 5 letům u nás- komunistický slovan vtaždil čechy, aby se zalíbil mongoliodovi v moskvě...
Tady máte seznam popravených komunisty u nás
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Seznam_osob_popraven%C3%BDch_z_politick%C3%BDch_d%C5%AFvod%C5%AF_v_%C4%8Ceskoslovensku_1948%E2%80%931989
PS-původní obyvatele ameriky nejvíc vyhladily evropské nemoci, které tam zavlekli španělé, portugalci,atd
původní slovani u nás byli otrokáři dávno před amerikou a evropskými mocnostni
indiánů po vzniku USA je dnes cca 10x tolik, než tenkrát
Prostě zase komunistický kecy ruskýho trola

karel neubauer

23. 09. 2021

.........pánové - to je ale úroveň ! .........neumíte komunikovat bez vulgarismů ? ...........a co je ofenzíva " ted " ..........?!!.........Neubauer

Míra

23. 09. 2021

prosťáček zero foxtrot si neuvědomuje, že svým názorem jen dokazuje podlost a zločinnost kapitalismu. Neštítili se jakéhokoliv svinstva jen aby dosáhly svých cílů. Třeba i povraždit miliony lidí - civilistů nejčastěji pod záminkou šíření demokracie.

Míra

23. 09. 2021

zaslepené ignoranty opět chytá fantas z toho, že se ukazují zločiny a svinstva páchané "demokratickými" USA, a tak používají svou oblíbenou taktiku nařknout ty, kterým nejsou zločiny a svinstva Američanů lhostejné, že "se někdo může zastávat komunistické verbeže, co povraždila víc lidí"

Nejšpinavější operace americké CIA: Státní převraty, vraždy i pornografie:
https://epochaplus.cz/nejspinavejsi-operace-americke-cia-statni-prevraty-vrazdy-i-pornografie/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_Phoenix

Operace Gladio: Utajený příběh nesvaté aliance mezi Vatikánem, CIA a mafií http://www.zvedavec.org/komentare/2015/05/6457-operace-gladio-utajeny-pribeh-nesvate-aliance-mezi-vatikanem-cia-a-mafii.htm

The Look of Silence - dokument o vyvraždění milionu "komunistů" v Indonésii
https://blisty.cz/art/77769-i-the-look-of-silence-i-dokument-o-vyvrazdeni-milionu-komunistu-v-indonesii.html

Joachim Hagopian: Válčení kruší i duši, otužilou z West Point http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/1431/joachim-hagopian-valceni-krusi-i-dusi-otuzilou-z-west-point

A tohle je dost zajímavé čtení: James McGill Buchanan: Vize proroka totalitního kapitalismu se realizuje https://blisty.cz/art/87496-james-mcgill-buchanan-vize-proroka-totalitniho-kapitalismu-se-realizuje.html
MacLeanová v domě objevila dokumentaci o tom, jak Buchanan, ve spolupráci s podnikatelskými oligarchy a s institucemi, které založili, vypracoval tajný program pro potlačení demokracie ve prospěch ultrabohatých. Tento program nyní mění politiku, a to nikoliv jen v USA.
Naléhal na privatizaci sociální podpory a mnoha dalších funkcí státu. Usiloval o rozbití vazby mezi lidmi a vládou a o likvidaci důvěry ve veřejné instituce. Jeho cílem bylo, krátce řečeno, zachránit kapitalismus před demokracií.

Míra

23. 09. 2021

ignorant karel3 si jak je jeho zvykem vybral jen co se mu hodí, takže to doplním o podstané informace:
V Indočíně řádila Francie, která nechtěla přijít o své kolonie. No představte si tu opovážlivost Vietnamských komunistů, že chtěli po Francii aby si zbalila svých pár švestek a odtáhla, a chtěli si vládnou sami. To samozřejmě "demokratický" Západ (USA) nemohl dopustit.

"Po skončení japonské okupace Indočíny na konci 2. světové války se dostali k moci komunisté pod vedením Ho Či Mina, kteří ale nebyli schopní zabránit pokusům Francie o obnovu předválečného koloniálního uspořádání, statu quo ante bellum. Francouzi propustili japonské válečné vězně a znovu je vyzbrojili, aby v prvních týdnech konfliktu bojovali na jejich straně. V říjnu 1945 obsadily francouzské oddíly Saigon, dále pokračovaly směrem do delty Mekongu a v listopadu 1945 se jim podařilo získat Haiphong. K otevřenému střetu Francouzů s komunisty došlo 19. prosince 1945. Komunistická Vietnamská lidová armáda (Viet Minh) pod velením generála Vo Nguyen Giapa byla velmi špatně vyzbrojena a neměla dostatek sil, aby se v čelném střetu postavila francouzským oddílům. To byl důvod zvolené strategie partyzánského boje, kdy se snažili využít členitého a neprostupného terénu."

"Od 26. dubna 1954 probíhala ve švýcarské Ženevě konference, jíž se zúčastnily všechny velmoci (USA, SSSR, Velká Británie, Čína a Francie) a zástupci indočínských států (Severní Vietnam, Jižní Vietnam, Kambodža a Laos). Dne 21. května 1954 zde bylo definitivně rozhodnuto, že z Kambodže, Laosu a Vietnamu budou odsunuty všechny cizí jednotky. Konference uznala rozdělení Vietnamu podél 17. rovnoběžky na severní a jižní část s tím, že nejpozději v roce 1958 se budou konat volby, které povedou ke sjednocení země. Dohodu odmítly podepsat Spojené státy americké a Jižní Vietnam.

No a proč to odmítly podepsat?? Protože nechtěli aby byl Jižní Vietnam (Francouzský Vietnamský stát - Francouzská kolonie) a Severní Vietnam spojený v jeden stát. Potřebovali si v regionu udržet vliv a škodit Vietnamcům.

V jižním Vietnamu byl donucen k abdikaci Bao Dai a k moci se dostal diktátor Ngô Ðình Diệm, zprvu podporovaný Spojenými státy, které se však po nastolení jeho diktatury, podílely prostřednictvím CIA na Diemově zavraždění v listopadu 1963.

No jak to bylo s agresí USA proti Vietnamu:

Tuto válku proti Vietnamu vyprovokovaly USA v Tonkinském zálivu poblíž území Vietnamu.Cituji: „Dne 4.srpna 1964 torpedoborec Maddox spolu s dalším torpédoborcem USS Turner Joy (DD-951) ostřelovaly radarové cíle, které považovaly za severovietnamské torpédové čluny. Pravděpodobně šlo pouze o rušení bouřkou a mylné vyhodnocení signálů radaru. Vietnam jakoukoli vojenskou akci dodnes popírá, přičemž podle nedávno odtajněných amerických materiálů byl incident záměrně vymyšlen tehdejším americkým ministrem obrany McNamarou. Prezident Lyndon Johnson údajně v roce 1965 v soukromí přiznal pochybení, že „pokud ví, tak námořnictvo střílelo na velryby“. V roce 2005 byly zveřejněny v USA tajné dokumenty o válce ve Vietnamu, z nichž vyplynulo, že údaje o útoku 4. srpna byly zkreslené.“

zero foxtrot

23. 09. 2021

mira: mas to spatne ty hloupouckej... to nacionalni socialismus mel tak blizko k tomu internacionalnimu ze zavsivenyho sovietskyho svazu, hehehe. ano je skoda ze se zapad nerozhoupal k finalni likviadaci odporneho komunistickeho odpadu. nastesti ten hnusnej mordor krachnul sam. uz je to krasnych 30 let co neexistuje, heheheh. zase je z nej jen nekvalitni lacina benzinka Evropy s nakym divnym skritkem ve vedeni kterymu rikaj Liliputin a celej svet z nej ma akorat velkou prdel.

Míra

23. 09. 2021

zero foxtrot
jo, chápu, že vám, neonacistům, by se to líbilo. Když se nepovedlo Západu skrze Hitlera a Německo porazit SSSR, tak je napadlo, že by mohly dorazit SSSR sami. Je známé jak Západ sympatizoval s nacisty právě proto, že nacisti byli proti komunistům.

zero foxtrot

23. 09. 2021

aho Miro. fakt me moc mrzi ze na operaci nemyslitelne nedoslo. zakorouti krkem prasivejm komunstickejm smejdum hned po dobyti Berlina by bylo fajn. I tech par atomovejch zbrani co melo USA po utoku na Japonsko si dokazu predstavit jak zarej nad hodne zalidnenejma mestama v sovietskym svazu jako slunicka, hehehe.
lepsi mrtvej nez rudej.

Míra

23. 09. 2021

Jo ignorante bombero. Oni vlastně ti Amíci páchají ty zločiny ve jménu dobra a šíření demokracie takže to se nepočítá, že?
Jako když křesťanská církev šířila svou víru ohněm a mečem.

A takové "maličkosti" jako vyvražďování původních obyvatel a nebo využivání jiných lidí jako otroky a jejich vraždění, kdo by se tím trápil, že?

Míra

23. 09. 2021

Co to meleš Czert?? Ty to máš v hlavě pěkně vybílené!
Jakým právem mají amíci rozhodovat, jak chtějí Vietnamci a jiné národy žít??
Ta tvoje "komunistická nákaza" zachránila svět před nacisty! Což jim, komunistům, "demokratický" "mírumilovný" západ nikdy nepromine. Taky vážně uvažoval, ten"mírumilovný" "demokratický" Západ, že okamžitě napadne SSSR než se stačí vzpamatovat z vyhrané války.
Alespoň malinko přemýšlet by ti neškodilo. Jak někdo alespoň s průměrným IQ může po těch zločiněch napáchaných USA je považovat za ochránce míru a dobra na Zemi. Vždyť je to přesně obráceně.

zero foxtrot

23. 09. 2021

Nahodou valka ve Vietnamu mel smysl. Americti vojensti experti tam zjisitli ze prumernej komunista vlastne docela hezky hori, heheheh. Staci pridat vhodny katalyzator jako je napalm nebo bily fosfor. Pokus byl proveden na vice jak milionu a sto tisiscich dobrovolnicich z rad veitcong a NVA. hehehehe.
lepsi mrtvej nez rudej.

bombero

23. 09. 2021

K3 :thumbsup: také to nikdy nepochopím, jak se někdo může zastávat komunistické verbeže, co povraždila víc lidí, než kdokoliv jiný. I nacisti byli proti nim břídilové

bombero

23. 09. 2021

Míra- vietnamští komunisti napadli jiné vietnamce. Státy jim dle dohody šli na pomoc. Jinak tolik civilistů, co povraždil vietkong nikdo jiný ani vzdáleně nedokázal

Jura

23. 09. 2021

Czert. myslím že to byl od a51 sarkasmus.

Jiří

23. 09. 2021

Kdyby si nebyl pouhý hloupý a hlavně líný bombero, tak to máš černé na bílém na Wikipedii včetně odkazů odkud se čerpá.
A ještě se snažíš tak hloupě a dětinsky lhát, že Československo prodávalo Agent Orange ty šašku počmáraný.
Prodávalo jednu složku hnojiva, z kterého lumpové z USA vyráběli smrtící nástroj.

Czert

23. 09. 2021

Mira/jurasek
Tady brecite o tom kolik amici vybombardovali civilistu, ale je vam absolutne jedno kolik komari vystrileli ve vesnich prptoze nehoreli laskou ke komunismu.

Aby nakonec z tech 2 500 000 pohresovanych vietnamciku nebylo nakonec 2 mil dilem komaru.

Czert

23. 09. 2021

A51
Mas to pomotane, komousi se k moci dostali ve vitnamu, loasu a kambodzi bez amicke pomoci.
Amici tam tahli prave proto aby komunistickou nakazu zpomalili

Míra

23. 09. 2021

Jako kdyby bylo zásadní, kolik přesně povraždili vietnamských civilistů.
Oni snad Vietnamci napadli USA, že si zasloužili být zmasakrováni??

bombero

23. 09. 2021

jiří
oficiálně se uvádí... kde, chtěl jsem odkaz a ne agenturu JPP. Nebylo nakonec těch obětí 50 000 000?nebo 100?
wiki- !Severní Vietnam a NLF mrtví a pohřešovaní: 1 100 000
takže ne pokrytecká klasika demokratů, ale bohapusté lži komunistů a podobné svoloče
Jasně,hloupý blábo o táboru mírul. Hlavně, že dolary nesmrděly.

Jiří

23. 09. 2021

Pokrytecká klasika - započítaná oběť války je jen ta, kterou někdo viděl a prohlásil za mrtvou.
Během vietnamské války, kdy USA napalmem bombardovaly Vietnam, Laos a Kmbodžu, se oficiálně uvádí 631 000 – 2 500 000 CIVILNÍCH obětí, a to bez započítání bez vojenských ztát.
Rozdíl v počtech je dán tím, že západ uznává pouze fyzicky doložené oběti. Zmizelí se prý podle "demokratů" nezapočítávají.
Což po bombardování vesnic, které následně kompletně zmizely z povrchu, je celkem zásadní problém.

A ten tvůj hloupý blábol o vině socialistického tábora míru si strč za klobouk.

Jedna ze složek Agent Orange (pesticid 2,4,5-T) se od roku 1965 vyráběla i v Československu v chemičce Spolana Neratovice a přes podnik zahraničního obchodu prodáván za valuty západoevropskému prostředníkovi, který dodával pesticid na americké letecké základny ve Vietnamu, kde byl použit pro výrobu Agent Orange.

bombero

23. 09. 2021

jiří- byl by zdroj na ty 2 mio civilních obětí?Protože co vím, tak i kdyby se sečetli všichni mrtví na obou stranách včetně vojáků,tak je to cca 1 500 000.
a k tomu agent orange-kdyby nebylo socialistického tábora míru, tak měli amíci smůlu, protože část ho dováželi od nás ze spolany neratovice..

Míra

23. 09. 2021

Rozkaz zněl jasně! Šíření socialismu (sociálního státu) zastavit za každou cenu! Třeba i za cenu "vybombardovat Severní Vietnam „zpět do doby kamenné“
Protože o to šlo, kapitalisti měli hrůzu z toho, že by pracující měli mít nějaká práva a požadavky, a že by jim klesli zisky. Postoj USA k jiným národnostem dokonale vykresluje "mírumilovnou" povahu kapitalistů.

Jiří

23. 09. 2021

Sice je to dojemná historka.
Ale USA si ve světě, ale hlavně ve Vietnamu, Kambodži a Laosu, budou navždy připomínat díky bombardování Napalmem s dvěma miliony civilních obětí, a používáním chemických zbraní Agent Orange, který ničil porost a kontaminoval půdu, zasáhl přes 4 miliony obyvatel Vietnamu, z toho tři čtvrtiny trpí nemocemi a defekty. Látka Agent Orange jim poškodila přímo genetickou výbavu, proto se oběti trpící těmito příznaky rodí dodnes.
Takže nějakou vietnamskou zdeformovanou holčičku tento článek by mohl dojmout i dnes.

area51s

23. 09. 2021

Pořád se snaží nějak vylhat ze zbabělého vyvražďování civilistů. Dostali nakopáno do prde.e, nakonec nestačili naskakovat na vrtulníky, byl to stejný úprk jako z Kábulu. Někteří mají ještě drzost tvrdit, že vlastně vyhráli, šašci. No, pokud bylo cílem války ve Vietnamu a Indočíně dosadit bolševické režimy v celém Vietnamu, Laosu a Kambodži, pak tedy vyhráli, a na celé čáře...

Czert

23. 09. 2021

Mysak
No brano pohledem ztrat, jak lidi tak i techniky, tak amici meli daleko lepsi skore, i kdyz se ztraty jejich spojencu.

A skutecne, kdyby politici byly rozhodnejsi, tak amici mohly vyhrat.
Vem si ofenzivu ted - na kterou se vietnamcici pripravovaly skoro cely rok. A vysledek?
Jejiho vojenskeho cile dosazeno nebylo, ztaty meli krovaci masivni, ale amici valku odoiskaly.
Kdyby vytrvali, tak by se amickum vypadum nemel pomalu kdo branit.

Větrník

23. 09. 2021

Jak se zdá amíci vítězí všude ve světě, kam strčí nos, tak po něm dostanou. Dokud si je neodnese Hvězdná pěchota z Roswellu, nebude na Zemi klid.

Myšák

23. 09. 2021

Pindy starého zbrojnoše. Možná by ještě měl dodat, že americká armáda ve Vietnamu zvítězila a o úplné vítězství ji připravili zrádní politici.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací