EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Finský voják, který bojoval po boku SS i amerických speciálních jednotek

 04. 10. 2015      kategorie: Zahraniční armády v akci      1 komentář

Je to další z prazvláštních příběhů, které píše sám život. Lauri Allan Törni byl profesionální finský důstojník, který bojoval pod třemi různými vlajkami – finskou, americkou i pod hákovým křížem. Dnes je americkým hrdinou.

fin_00
Foto: Lauri Allan Törni v různých uniformách

Lauri Allan Törni byl vojákem a později důstojníkem finské armády, do které vstoupil v roce 1938, když mu bylo devatenáct let. V roce 1939 vypukla Zimní válka mezi Finskem a Sovětským svazem a na Törniho čekalo šest let nepřetržitých bojů.

Psali jsme: Co mají palubní střelci na své náročné práci tak rádi

fin_01
Foto: Lauri Allan Törni jako velitel čety obrněných vozide

Nejprve v rámci finských ozbrojených sil po boku Němců, ale ty nakonec musely kapitulovat před drtivou početní převahou Rusů v roce 1944.

fin_02
Foto: Lauri Törni v bojích na východní frontě

Psali jsme: Veterán stále ve výborné kondici

To už byla válka prohraná a Němci prchali ze Sovětského svazu. Törni s kapitulací Finska přesto nesouhlasil a narukoval dobrovolně do německých SS.

Už ve finské armádě si získal velkou reputaci pro svou odvahu a velitelské schopnosti. Jeho jednotka byla v podstatě něco jako speciální komando fungující hluboko v týlu nepřítele. Rusové o její existenci dobře věděli a na Törniho hlavu vypsali odměnu. Přesto jej nikdy nezajali a Törni dostal finské nejvyšší vyznamenání za službu za nepřátelskou linií. Němci takového bojovníka vítali s otevřenou náručí.

Jenže v roce 1944 už Německo nemohl spasit ani Superman. Třetí říše bojovala na dvou frontách a Rusové se blížili k Berlínu. Törni se účastnil s divizí SS Viking obranných bojů a nakonec se nechal zajmout Brity. Válka pro něj skončila v zajateckém táboře, ze kterého se mu ovšem podařilo brzy uprchnout a vrátit se zpět do Finska. To už bylo po válce.

Jenže návrat domů se ukázal jako chybou. Přestože měl finskou Medaili cti, soud ho poslal na šest let do vězení za vlastizradu. Tou bylo právě narukování do německých SS, přitom Finové bojovali po boku Němců pět let. Možná i proto mu finský prezident po dvou letech udělil milost.

Törni odjel do Švédska a chtěl zde začít nový život. Našel si zde i svou lásku, ale aby si ji mohl vzít, bylo potřeba si nějak zajistit příjem a práci. Törni to vyřešil opět svérázně. Nalodil se na loď, a když proplouvala kolem pobřeží v Mexickém zálivu, skočil přes palubu. Putoval po Spojených státech až do New Yorku, kde se začal živit jako tesař. Ke své lásce do Švédska už se nevrátil, zato dostal povolení k pobytu, změnil si jméno na Larry Thorne a mohl se tak přihlásit do US Army. Ve Fort Braggu se stal instruktorem speciálních jednotek. Jeho válečné zkušenosti z východní fronty byly pro Američany neocenitelné, a proto postupoval velmi rychle na hodnostním žebříčku.

Dostal se brzy i do ostrých misí. V Iránu vyprošťoval mrtvá těla z havarovaného amerického letadla. Jeho chvíle slávy ale přišly až ve válce ve Vietnamu, kde si vysloužil Stříbrnou medaili a pět Purpurových srdcí.

fin_03
Foto: Larry Thorne (uprostřed) ve Vietnamu

Většinu války strávil v izolovaných pevnůstkách a táborech speciálních sil, které byly vysoko v horách. Při svém druhém turnusu se s ním nad Vietnamem zřítila helikoptéra. Až do konce války nikdo nenašel jeho tělo. To se podařilo až v roce 1999 speciální výpravě k vraku vrtulníku.

fin_04
Foto: Poslední snímek Larryho Thorna (zcela vlevo) těsně před osudným letem vrtulníkem

V roce 2003 ho s vojenskými poctami pohřbili na hřbitově v Arlingtonu. Ve Finsku i Spojených státech je považován za hrdinu. Ve slavném válečném filmu Zelené barety je postava Svena Kornieho, kterou hraje John Wayne. Její předlohou je právě Larry Thorne.

Zdroj: Extrastrory

 Autor: Tomáš Chalupa

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

01. 03. 2019

Gayové mezi nacisty: sex jako objetí vojáků po boji
V řadách nacistů i mezi jejich dnešními následovníky byli a jsou také gayové. Navzdory nenávistné ideologii i represivní praxi se nacismus s homosexualitou prolíná.
„S bičem v ruce vtrhl Hitler do Röhmovy ložnice a vyhrkl ‚Röhme, jsi zatčen!‘ Röhm na něj rozespale mžoural a vykoktal ‚Heil, mein Führer!‘,“ vzpomínal později Hitlerův řidič Erich Kempka. „‚Jsi zatčen!‘, zařval Hitler podruhé, otočil se a vykráčel z místnosti.“ Spolu s šéfem rváčů v hnědých košilích bylo nad ránem 30. června 1934 s namířenou pistolí vytrženo z opileckého spánku dalších pět příslušníků Sturmabteilung (SA).

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací