EXCALIBUR
CZUB
CZUB

GROM - polské speciální síly

 31. 10. 2018      kategorie: Zahraniční armády v akci      9 komentářů

GROM je polská speciální jednotka, která již několikrát ukázala, že patří ke světové špičce v rámci plnění speciálních úkolů, nekonvenčního válčení a průzkumu. Pojďme se na tyto ostré hochy podívat podrobněji.

Během začátku druhé války v Perském zálivu probleskla našimi sdělovacími prostředky informace, že akcí se účastní polské speciální síly GROM. Málo kdo ovšem ví, že Poláci byli už i v první válce v Perském zálivu. Pojďme ale postupně. O vzniku jednotky speciálních sil se uvažovalo už v roce 1982. Impulzem pro to bylo obsazení polské ambasády v Bernu teroristy. Cílem jednotky by bylo zasahovat na ochranu polských občanů v cizích zemích. Výstavba takové jednotky získala opodstatnění po operaci "Most" v letech 1989-90, při které Polsko pomáhalo židům z východu při přesídlení do Izraele. Vznikla obava z odvety teroristických skupin z Blízkého východu. Tato obava se naplnila v Bejrůtu, kdy byli napadeni polští diplomaté. To bylo poslední kapkou, která rozhodla o vytvoření takové jednotky.

grom_05
Foto: Příslušnící elitní jednotky GROM

Psali jsme: SPECNAZ - Záhul jako prase

Speciální jednotka vzniká oficiálně 13. července 1990. V tuto dobu se proslavila polská zpravodajská skužba Urzad Ochrony Panstwa. Těsně před začátkem operace Pouštní bouře byli na území Iráku stále agenti CIA a hrozilo, že budou odhaleni nebo zabiti. Pod vedením generála Gromoslava Czempiňského byla podniknuta akce na záchranu těchto agentů. Poláci využili předchozích dobrých vztahů s Irákem a agentům vytvořili novou identitu - polští stavební dělníci a odborníci. Pod touto identitou je propašovali z Iráku ven. Akce byla rychlá, perfekní a vytrhla američanům trn z paty. Důkazem je i poděkování Polsku od G. Bushe staršího, během jednoho televizního přenosu, což se běžně opravdu nedělá. Polské speciální síly dostaly název GROM - hrom. Název naznačuje spojitost s uvedenou akcí podobností s křestním jménem gen. Czempiňského.

Název GROM je však možné vysvětlit i takto: "Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego" což znamená Skupina operačně-mobilního zásahu. Už od počátku jednotky byla těsná spolupráce s americkými jednotkami speciálních sil Special Forces a 1st SFOD D (Delta) Větším vzorem však byla britská SAS. Podle slov velitele jsou jim bližší britské speciální síly, protože mají obdobné podmínky (i finanční), než bohatší američané. 

grom_06
Foto: Operátor GROM v Afghánistánu během operace "Enduring Freedom" je vybaven útočnou puškou  M16A3 granátomentem M203 v podvěsu

Psali jsme: Když na Vás sáhne smrt, ale vám se přesto podaří dostat se pryč

Výběrové řízení

GROM stejně jako řada dalších jednotek speciálních sil ve světě je profesionální, ačkoliv sama armáda je ještě branecká. Dostat se k této jednotce není nic jednoduchého. Výběrové řízení má tři kola:

1.kolo: Požaduje se motivační dopis - proč chcete k jednotce. Tento dopis je prostudován po psychologické a grafologické stránce. Ze 300 účastníků jich zůstane tak třetina.
2.kolo: Tělesné přezkoušení a psychotesty - Zájemci mají před sebou běh na 100m, běh na 3km, shyby, kliky, plavání pod vodou, skoky do vody z věže. Následuje lékařské prohlídka a řada psychotestů - např test odvahy. Zájemci mají IQ přibližně 118.
3.kolo: Vytrvalost a psychická odolnost - jedná se o týden na horách. Jednoznačně nejde o dovolenou. Cílem je přivést zájemce na pokraj fyzických sil a odhalit jejich psychickou odolnost. Obsahem jsou orientační pochody a běhy v těžkém terénu.

grom_04
Foto: Příslušník jednotky GROM

Po poslední fázi zůstavají většinou tak 3 lidi ze 100. Ti se stávají příslušníky jednotky, pokračují ve výcviku a nosí jako ostatní příslušníci jednotky šedý baret.

Výcvik

GROM má tři sekce - jedna sekce má "černou práci" (boj proti teroristům, boj ve městě), druhá má "zelenou práci" (průzkumná činnost, sabotážní operace, nekonvenční operace a partyzánský boj) a třetí je "vodní" (operace z vody, na pobřeží, odminování). Nováček je okamžitě zapojen do kolotoče výcviku, aby co nejdříve získal potřebné znalosti a návyky. Výcvik pokračuje nejen u jednotky, ale příslušníci jednotky absolvují i Akademii Národní Obrany a důstojníci stáž u speciálních sil USA. Samotný výcvik obsahuje standardní směsici znalostí a dovedností příslušníků speciálních sil - od metod infiltrace (způsoby dopravy a vysazení), přes bojové znalosti (trhací práce, průzkumná činnost) až po znalosti z oboru bojového lékařství. Každý vystřílí v porovnání s běžným vojákem nebo policistou naprosto neuvěřitelné množství munice. Na těchto jednotkách se nešetří.

grom_02
Foto: Příslušníci GROM na společném cvičení s US Navy SEALs

Důvodem je koeficient účinnosti speciálních sil - 4 lidé speciálních sil mají stejnou sílu jako 48 lidí běžné jednotky. Jedna skupina nahradí jednu rotu. Nikdo, ale nebude dělat ozbrojené síly pouze z vojáků speciálních sil. Speciální síly se používají, když je potřeba jednat rychle nebo delikátně. Zajímavý je věkový průměr u GROMu - 34 let. Velitel GROMu se vyjádřil v tom smyslu, že je potřeba mít vyzrálé lidi. A právě lidé v tomto věku mají potřebné zkušenosti a přístup. V žádném případě se nejedná o "napumpované ranaře", ale o lidi, kteří vypadají úplně normálně, tak že nepoznáte, jestli ten člověk pracuje s bagrem nebo střílí z HK MP5SD6.

grom_01
Foto: Nášivka jednotky GROM

GROM má ve znaku bílého útočícího sokola s bleskem v pařátech. Je umístěn na černém štítu s úhlopříčným červeným pruhem. Tento znak je na nášivce. Na odznaku je samotný sokol s bleskem.

Členové jednotky GROM mohou operovat samostatně jako bojový útvar nebo operují jako součást klasických bojových útvarů, kde plní role analytiků, IT specialistů, odborníků z oblasti EOD, MOE apod.

Nejmenší bojový útvar GROMu je tzv. sekce. Každá sekce se skládá ze 6 specializovaných osob, které jsou dále součástí větší skupiny. Skupiny pak vytvářejí týmy. Tyto týmy sestávají z dokonale vyškolených a vybavených operátorů, kde každý z nich má minimálně dvě specializace, např. rádiooperátor, specialista na výbušniny, paramedic apod. Cílem je zajistit nahrazení každého operátora v případě jeho ztráty.

grom_03
Foto: Elitní odstřelovači speciální jednotky

Každá jednotka má také své odstřelovače. Ti absolvují komplexní školení, aby mohli pracovat jak v otevřeném terénu, tak i v městských zástavbách.

Zdroj: specialoperations.com, military.cz, militaryfactory.com

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (1120)

Komentáře

Atilla

04. 11. 2018

Polská armáda je profesionální od roku 2009.
Od toho roku jsou pouze dobrovolníci.

jabo

04. 11. 2018

Wiecie dlaczego w Czechach nie było ruchu oporu podczas wojny ?

Bo Niemcy nie pozwolili :)

tomek

04. 11. 2018

Co může národ vědět, kdo nezvedl rukavice, přivítal nepřátele jako kamaráda, vrátil továrny do německých tanků a postavil muže do německého válečného stroje jako dobrovolníci

dvavjednom

01. 11. 2018

polští vojáci bývali vzorem až fanatické odvahy.
ale myslím že i ( nejen ) naše speciální jednotky patří k elitě...prostě jsou to elitní jednotky

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací