EXCALIBUR
CZUB
CZUB

GULAG - obrovská síť stalinistických lágrů

 22. 08. 2015      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Tato místa měla být navždy zapomenuta. Sovětský diktátor J. V. Stalin do nich zavřel největší nepřátele režimu. Daleko od Moskvy na Sibiři vznikl systém koncentračních a nápravně-pracovních táborů, který svět zná pod názvem gulag. Český badatel Štěpán Černoušek ho ale objevil a prostřednictvím online projektu Gulag.cz o něm dal vědět veřejnosti.

Gulag je zkratka (užívaná od roku 1930) pro Hlavní správu táborů (Glavnoe Upravlenie LAGerej), což bylo speciální oddělení tajné policie a ministerstva vnitra SSSR určené pro využití fyzické práce vězňů. Kromě kriminálníků či recidivistů tvořili velkou část vězňů Gulagu zcela nevinní lidé zavření z nejrůznějších politických důvodů, na základě smyšlenek, pouhé národnostní příslušnosti nebo dokonce i bez zjevné příčiny.

Obrovská síť táborů rozmístěná po celém území SSSR čítala přes 50 táborových správ, pod něž spadaly stovky až tisíce jednotlivých táborů (jejich celkový počet se dohaduje až na 30.000). Otrocká práce vězňů byla využívána na těžbu dřeva, práci v dolech či na různých gigantických stavbách (Bělomořský kanál, přehrady, silnice, železniční trati). Po smrti Stalina v roce 1953 počet vězňů výrazně poklesl a oficiálně byl Gulag zrušen v roce 1960.

Psali jsme: V Normandii byl nalezen nacistický poklad z 2. světové války

 

Více o Štěpánovi Černouškovi najdete zde.

 Autor: Pvl

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

mir

19. 10. 2018

http://e-republika.cz/article4069-Socialisticka-v%C4%9Bznice-a-US-gulag

Socialistická věznice a US-gulag (v USA režim prevádzkuje „plnohodnotné“ gulagy)

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací