EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Heckler & Koch má problémy s certifikací pušek na civilním trhu

 15. 03. 2020      kategorie: Události      1 komentář

Německý výrobce legendárních zbraních Heckler & Koch má problémy s německými úřady, které odmítají zbrojovce udělit licenci pro prodej zbraní v civilním sektoru. Firma údajně nesplňuje technické normy. 

obr_01
Foto: Jedna z největších ikon - samopal Heckler & Koch MP5 v ráži 9mm | CC BY-SA 3.0

Heckler & Koch vyrábí zbraně pro ozbrojené složky a armády mnoha států. Dalším odvětvím, které tvoří nemalou část prodeje, je civilní trh. Heckler & Koch je oblíbený zejména u sportovních střelců. Zde má ovšem tento výrobce zbraní nyní problém. Německé úřady odmítají udělit certifikaci TÜV, která je pro zbrojovku potřebná, pokud chtějí zbraně prodávat na civilním trhu. 

Psali jsme: Airsoft Czech Army Challenge: reportáž psaná z vyčerpání

Taková situace ovšem Heckler & Koch poškozuje, jelikož celý spor může působit, že zbrojovka má problémy s kvalitou zbraní a přišla by tak o své dobré jméno. Celý spor je však mnohem jednodušší. Důvodem, proč úřady nechtějí certifikaci udělit, je několik setin milimetru u ústí hlavně. Toto tvarování má zvyšovat přesnost. Úřadům se nelíbí, že oproti technické specifikaci jsou reálné hodnoty rozdílné. Zarážející ovšem je, že dříve tato odchylka úřadům vůbec nevadila.

obr_02
Foto: Zakázky pro ozbrojé složky tvoří 75 % obratu společnosti | CC BY-SA 3.0

Heckler & Koch celou záležitost řeší právní cestou a své zákazníky ubezpečuje, že se nejedná o problém s kvalitou ani bezpečností zbraně. Armádní verze pušek přitom používají ozbrojené složky mnoha členských států NATO i EU. Výrobce zbraní se domáhá také odškodnění. Argumentuje tím, že drobná odchylka od tabulek nemá žádný vliv na bezpečnost jejich zbraní. 

Psali jsme: Uctění dne válečných veteránů aneb Cesta poděkování, úcty a pokory - díl II.

Ochuzení o civilní sektor by pro firmu Heckler & Koch byl pro firmu citelnou ztrátou. V roce 2018 zbrojovce tvořil civilní trh 25 % celkového obratu, tedy asi 5,6 miliardy korun. Firmu čeká další velký kontrakt pro Bundeswehr. Jedná se o zakázku na 120 tisíc pušek za 9,5 miliardy korun. Jedná se o důležitou zakázku, jelikož se v loňském roce spekulovalo, zda firma Heckler & Koch nestojí před krachem, kvůli velkým dluhům. O převzetí firmy projevil zájem francouzský investor Nicolas Walewski.

obr_03
Foto: H&K v řadě AR-15 | YouTube

Celá záležitost s úřady je v tuto chvíli před správním soudem v Sigmaringenu. Výsledek soudního sporu v případě neúspěchu může negativně ohrozit právě výše uvedenou zakázku s Bundeswehrem. 

CENOVÉ BOMBY (328)

Komentáře

Monarchista

16. 03. 2020

Všichni víme, že kvalita zbraní je vynikají a zde jde jen o ekonomický bojkot. Pokud se dostanou na civilní trh bude mít mnoho dalších menších, byť kvalkitních zbrojevk poroblém i existenční.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací