EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Indie otestovala svůj protitankový raketový systém pro vrtulníky

 28. 07. 2020      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Indie v minulých dnech úspěšně otestovala svůj nový protitankový raketový systém Dhruvastra (dříve Helina) určený pro vrtulníky. 

Podle indických zdrojů byl nový systém otestován ve zkušebním středisku Interim Test Range u města Balasor. 
Během zkoušek konaných ve dnech 15. a 16. července 2020, bylo vypáleno několik řízených střel systému Dhruvastra ze speciálního stojanu simulujícího vrtulník ve visu. Řízené střely úspěšně zasáhly své cíle, přičemž byl testován režim přímého útoku i speciální útočný režim shora.

Dhruvastra.2.Indie.defenceforumindiaFoto: Dvojité odpalovací zařízení střel Dhruvastra | Defenceforumindia

Řízená střela systému Dhruvastra označovaná též jako MPATGM (Man-Portable Anti-tank Guided Missile) je vylepšenou verzí pozemní protitankové řízené střely NAG. Ta je pro indickou armádu vyvíjena již více než deset let a závěrečné testy prodělala v červenci minulého roku. Měla by se objevit např. na modernizovaných bojových vozidlech pěchoty BMP-2. Na systému pro vrtulníky Dhruvastra se pracuje asi od roku 2015.

Indické ministerstvo obrany se opakovaně pokouší koupit různé zahraniční protitankové raketové systémy. Původně se zaměřilo na americký systém Javelin a pak plynule přeneslo svůj zájem k izraelským systémům Spike. I tak se však rozhodlo ke koupi domácích protitankových řízených střel MPATGM.

Dhruvastra.Indie.newindiaexpressFoto: Test řízené střely Dhruvastra | Newindiaexpress

Řízená střela systému Dhruvastra je schopna zasáhnout těžce obrněné cíle ve vzdálenosti 7 až 8 km. Jde o velmi pokročilou zbraň kategorie „vystřel a zapomeň" z vývoje indické agentury obranného výzkumu a vývoje DRDO. Zdroje uvádějí, že naváděcí systém střely využívá pasivní infračervený vyhledávací a sledovací systém IIS od indické společnosti Bharat Dynamics. Střela má délku 1,9 m, průměr těla 160 mm a hmotnost 45 kg. 

Plánuje se, že protitankové řízené střely Dhruvastra se stanou hlavní výzbrojí indických vrtulníků HAL ALH (Advanced Light Helicopter).

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací