EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Náboj v komoře – ano, či ne?

 16. 03. 2018      kategorie: Vojenská výzbroj      11 komentářů

Nosit, či nenosit náboj v komoře? Věčné téma, na kterou vám nikdo nedá jednoznačnou odpověď.

Většina lidí, která si pořídí zbraň k osobní ochraně, ji také u sebe plánuje nosit. Řeč je samozřejmě o pistolích, těžko totiž budeme skrytě nosit SA58. Ale ani to není nemožné. Otázku, kterou řeší patrně většina střelců je, zda zbraň u sebe nosit s nábojem v komoře, či nikoliv. Existuje mnoho argumentů, proč ano, i proč ne.

Proč nenosit?

Každý majitel zbraně se musí podle sebe rozhodnout, zda zbraň s nábojem v komoře nosit. Není to totiž pro každého. Někteří střelci, nebo střelkyně, si nejsou jisti, zda nosit „nadrcnuto" především kvůli své bezpečnosti. Konkrétně se nejčastěji obávají neúmyslného výstřelu vlastním zaviněním.

Psali jsme: Největší odstřelovací puška všech dob

K tomu by ovšem nemělo docházet, protože pokud si střelec není jistý sám sebou, a tím, jak správně a bezpečně zacházet se zbraní, měl by ji raději nechat v bezpečí v trezoru. Navíc kvalitní pouzdra, díky své konstrukci, neumožní neúmyslně vystřelit při vytahování zbraně.

Dalším faktorem, proč nenosit zbraň s nábojem v komoře je strach ze selhání zbraně a samovolného výstřelu. Taková situace je ovšem krajně nepravděpodobná, protože moderní zbraně mají tolik bezpečnostních prvků, že samovolný výstřel téměř není možný.

Existují ovšem i lidé, kteří nemají s nábojem v komoře jednoduše dobrý pocit. Častým argumentem také bývá, že případného útočníka je možné zastavit natažením závěru, a tím ho zastrašit. Tento argument považuji za nejpádnější.

Psali jsme: V Rusku byl odložen vývoj inteligentního projektilu

obr_01

Proč nosit?

A jako existují odpůrci, tak jsou i zastánci náboje v komoře, při běžném nošení. Zde jsou argumenty poměrně jednodušší – pohotovější výstřel v případě nutné obrany.

Zastánci tvrdí, že se můžeme dostat do situací, kdy nebudeme mít možnost rychle nebo účinně natáhnout závěr. Taková situace může nastat v případě našeho zranění, například v případě autonehody, nebo obrany blízkých během trvajícího útoku a podobně. Odpadá ovšem možnost o zastrašení útočníka pomocí natáhnutí závěru. Vyhození náboje z komory útočníkovi příliš strach nejspíš nenažene.

obr_02

Znám mnoho příslušníků ozbrojených složek, kteří zbraň nosí bez náboje v komoře. A zároveň jich znám mnoho, kteří zbraň nosí připravenou okamžitě vystřelit. A oba tábory mají opodstatněné argumenty. Nelze tedy říci, která z těchto možností je vyloženě správně, nebo špatně.

A jak to řeším já? Kombinuji obě metody. Většinu času nosím zbraň bez náboje v komoře. Pokud ale vím, že se budu pohybovat v místech, kde je větší pravděpodobnost přepadení, pro vší jistotu zbraň připravím.

A v jakém stavu zbraň nosíte vy? Můžete se s námi podělit o vaše zkušeností v komentářích.

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Jan Vintr

05. 01. 2020

Tady nejde o majitele zbraně, ale o to, že se nikdy nedá stoprocentně vyloučit možnost, že se ke zbrani dostane někdo nepovolaný, kdo "z legrace" stiskne spoušť. Ze by takový člověk předtim z legrace zbraň jestě natáhl, je už velice nepravděpodobné.

Jarda

21. 12. 2018

Nosím revolver a mám vyřešeno.

tom2224

23. 10. 2018

Náboj v komoře, takové názory aby nedošlo k nechtěnému výstřelu - u moderní zbraně k tomu nemůže dojít, ani při pádu zbraně, a pokud svou zbraň neumím ovládat, neumím ji bezpečně vybít tak mi nepatří do ruky. A hlavně pravidelný trénink, dryli s manipulací zbraně. Aby mi ležela v šuplíku a dvakrát do roka ji vytáhnu, tak takový majitel zbraně je nebezpečný sobě a svému okolí!!!!

Roman

16. 10. 2018

Myslím, že mezi důvody proč nenosit náboj v komoře je bezpečnost před samovolným výstřelem, ale nejen z důvodu selhání zbraně či špatnou manipulací, ale náboj může být inicializován i jinak než úderem kohoutu do zápalníku. Kdysi mi někdo vyprávěl, jak měl bouračku v autě a jak mu hrozně lepilo, protože tam byl nějak skřípnutý, nemohl ven ani se moc hýbat, z auta se dýmilo nebo možná rovnou hořelo a on měl v přihrádce spolujezdce pistoli s nábojem v komoře a netušil, kterým směrem může mířit. Kdyby se oheň dostal k přihrádce a pistoli, tak by mohl inicializovat náboje, ty v zásobníku by asi maximálně jen poškodili nebo zničili zbraň, ale ten jeden naboj v komoře by mohl regulérně vystřelit. Prý od té doby naboj v komoře nenosí.

Eclipse

12. 07. 2018

10 let sluzby u ACR a to stejne co se tyce drzeni ZP. Nosim zasadne a vzdy zbran ve stejnem stavu a to jak v praci tak v civilu a to je v mem pripade stav zbrane pripravena ( naboj v komore ). Nikdy nemenim stav zbrane abych jednou sel se zbrani pripravenou a jednou zase pouze nabitou ( pouze zasobnik ve zbrani bez naboje v nabojove komore ). Duvod je takovy, ze naprosto presne a za jakekoliv situace vim v jakem stavu se ma zbran nachazi. Ve stresove situaci si nemuze clovek dovolit premyslet zda ma nebo nema v komore. Je hezke ze nekdo argumentuje tim ze nabiti je otazka vteriny ALE pri nabijeni zbrane muze vzniknout jakakoliv zavada na zbrani napr: zasobnik nepoda naboj = NEDOJDE K VYSTRELU! nedorazeny zaver = NEDOJDE K VYSTRELU! atd. a to v situaci kdy potrebujete rychle eliminovat protivnika a jeste pod stresem rozhodne neni fajn. Tohle je muj nazor, nikomu ho nevnucuji jen predavam sve poznatky a zkusenosti.

Vočko

16. 03. 2018

Lidé, kteří nosí zbraň denně a používají ji (sport, služba) si časem vybudují cit a odhadnou, kdy je třeba mít v komoře a kdy ne. Nicméně jsou tady taky revolvery, kde je tato otázka zbytečná... :)

Zdenal

16. 03. 2018

Ja absolvoval kurs u pana Malanika, a tam nas ucili natahnout pri taseni a zapichnuti zbrane. Pokud dojde k nejakemu zdrzeni zde, tak to bude v desetinach vteriny.
Pri LOS drillech nepozoruji u sebe s touto terchnikou zpozdeni prvniho vystrelu oproti tem, co maji naboj v komore.
Jedine, kde by opravdu asi byl problem, je kdybych mel zranenou nebo blokovanou slabou ruku. I na to jsou techniky, ale tam uz ke zdrzeni rozhodne dojde..
Nakonec to asi opravdu zalezi na vkusu kazdeho soudruha :)

Tench

16. 03. 2018

20 let sloužím v přímém výkonu u PČR a když nejdu přímo do zákroku, nosím zbraň nenabitou. Natahuji jen když předem vím, že by mohl být průšvih. Nabití je otázka vteřiny, v podstatě zároveň s vytažením z pouzdra, ale rozhodně někdy i ta vteřina rozhoduje. Takže podle mě jde vždy jen o tom, jak se kdo cítí a jak je mu zbraň při nošení příjemnější.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací