EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jaderná ponorka Belgorod - ruský speciál byl představen

 26. 04. 2019      kategorie: Vojenská technika      6 komentářů

Dne 23. dubna 2019 byla v Severodvinsku oficiálně představena nová jaderná ponorka speciálního určení Projekt 09852, nesoucí jméno Belgorod. Toto speciální plavidlo vzniklo přestavbou nedokončené jaderné ponorky Projekt 949A. Podle ruských zdrojů má být ponorka Belgorod prvním nosičem systému Poseidon, tedy velkých podvodních dronů s jaderným pohonem, které mohou nést mohutné jaderné i konvenční nálože.

Belgorod.nosič.Poseidon.Sergej.Kulešov.TASS.FU
Foto: Slavnostní ceremoniál představení ponorky Belgorod. Fotografování a filmování ponorky bylo při této akci nařízením ministerstva obrany výrazně omezeno. Patrný je široký trup původního Projektu 949A zakončený dvěma šrouby. | autor: Sergej Kulešov / TASS / FU

Každopádně plavidlo je výrazně delší (délka asi 184 m) než její původní základ a ve svých útrobách nemá klasické sekce pro řízené střely. Neznámé úseky ponorky mohou kromě přenášení Poseidů být operativně rychle upraveny a pravděpodobně sloužit pro umístění zařízení pro vedení velmi speciálních podmořských operací.

Psali jsme: Náš modernizovaný tank T-72 M4 CZ

Ponorka Belgorod má být zcela dokončena během dvou let.

Projekt 949 je třída jaderných ponorek Sovětského námořnictva. Jedná se o nosiče nadzvukových protilodních střel Granit vyvinuté primárně pro napadání svazů nepřátelských letadlových lodí. Ve dvou skupinách bylo postaveno celkem 13 ponorek této třídy. Z toho dva kusy patří k verzi Projekt 949 Granit (v kódu NATO Oscar I) a 11 k verzi Projekt 949A Antěj (v kódu NATO Oscar II). Šest dalších nebylo dokončeno. Další ponorky tohoto typu Rusko v současnosti nevyvíjí. Sedm ponorek je stále v aktivní službě.

ponorka_10
Foto: Projekt 949 / třída Oscar | Wikimedia Commons

Psali jsme: Americká společnost GDLS modernizuje tanky Abrams pro americkou armádu

Na vývoji třídy pracovala konstrukční kancelář Rubin. Dvě ponorky Projektu 649 byly postaveny v letech 1979–1983 loděnicí v Severodvinsku. K Severní sovětské flotile byly přiřazeny jako K-525 Archangelsk a K-206 Murmansk. Obě ponorky byly vyřazeny roku 2001. Třináct ponorek verze Projekt 949A bylo po roce 1982 postaveno rovněž v Severodvinsku. Stavba ponorek K-135, K-160 a K-325 nebyla dokončena. Stejný osud postihl tři jednotky projektu 949U.

Ponorky mají dvoutrupou konstrukci rozdělenou do deseti vodotěsných oddělení. Torpédovou výzbroj tvoří čtyři 533mm torpédomety a dva 650mm torpédomety. Mimo torpéd mohou vypouštět například protilodní střely RPK-7 Veter (v kódu NATO SS-N-16 Stallion) s dosahem 50 km. Hlavní údernou výzbroj tvoří 24 nazdvukových protilodních střel P-700 Granit s doletem 550 km. Střely mohou být vypuštěny z ponořené ponorky. Pohonný systém tvoří dva reaktory a dvě turbíny. Nejvyšší rychlost je 18 uzlů na hladině a 30 uzlů pod hladinou.

Ruské jaderné bezosádkové podvodní plavidlo Poseidon

Délka Poseidonu je odhadována na 24 metrů a průměr na 1,6 metru - jedná se tedy o těleso, které je cca 27krát větší než torpédo kalibru 533 mm. Maximální rychlost Poseidonu má přesahovat 107 uzlů (198,2 km/h), což je více než dvojnásobek rychlosti současných torpéd, a maximální hloubka v které se může pohybovat má být větší než jeden kilometr. Maximální dosah je odhadován na 5400 námořních mil (10000 km).

ponorka_01
Foto: Projekt 949A třídy Antey (NATO označení pro ponorku: třída Oscar II) | Oleg Kuleshov, navyrecognition.com

Podvodní dron Poseidon (Status 6) je poháněný miniaturizovaným jaderným reaktorem. Bude schopen nést jadernou hlavici o síle až dvě megatuny TNT a jeho cílem bude ničení námořních základen a dalších pobřežních struktur nebo skupin letadlových lodí.

Prvním nosičem Poseidonů má údajně být právě stavěná speciální jaderná ponorka Chabarovsk. Jako další nosiče by mohly posloužit patřičně upravené ponorky Projekt 949A.

ponorka_02
Foto: Ruská jaderná ponorka Omsk (K-186) (Projekt 949A)  | airbase.ru

 Zdroj: Militarybox, CC BY-SA, Wikipedia

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

27. 04. 2019

Jaderný odpad budou vozit do Nevady.Skládka jaderného odpadu Yucca Mountain v Nevadě je jako vhodné místo pro ukládání vysoce radioaktivního odpadu, vznikajícího v jaderných elektrárnách a jako výsledek národních obranných programů, předurčena již od roku 1978. Nachází se v poušti, 90 mil severovýchodně od Las Vegas. Vznikla v důsledku sopečné činnosti a materiál, který ji tvoří, dokáže tlumit radioaktivitu po staletí či tisíciletí, kdy by se měl stupeň radioaktivity odpadu stát bezpečným. Cena projektu je 57 miliard dolarů.

Ashonk

27. 04. 2019

zajímavé by bylo zjistit, kolik součástí je skutečně ruských, o oceli nepochybuji.
Putinová chlouba Aurus má podvozkovou pletformu Volva a motor od Porsche.

Delta

27. 04. 2019

Česká republika by mohla mít ponorky na přehradách nejen pro děti
Svět je jinde - „Obří skandál v Royal Navy: Měli sledovat ruskou ponorku, místo toho šňupali britští námořníci kokain“ 15.4.2019
Je to možná skandál, které britské námořnictvo dlouho nepamatuje. Sedm námořníků, kteří si odbývali službu na jaderné ponorce HMS Talent, mělo požít ve službě kokain. Server dailymail.com informoval, že sedm námořníků už nejsou členy posádky jaderné ponorky HMS Talent. Námořníci měli totiž závažným způsobem porušit disciplinu a ve službě požívat kokain. ,,Kokainová party" se měla konat na námořní základně v Devonportu, když plavidlo zakotvilo v doku. Následující den, kdy se měla posádka plavidla účastnit důležité mise zahrnující sledování ruské ponorky v Severním moři a v oblasti Polárního kruhu, sedmice námořníků neprošla povinnými drogovými testy.
Zdroj: dailymail.co.uk

„Když jaderná ponorka USS Francisco narazila do podmořské hory, schylovalo se ke katastrofě“ 13.4.2019

Richard Bukovanský

26. 04. 2019

Všichni se starají o vlastní bezpečnost, naše republika se tak pouze tváří

26. 04. 2019

Co v tom hledáte? Každý kdo umí, staví přece to není jen patent USA

Oleg

26. 04. 2019

Průkopnické začástky stavby atomové ponorky byly obrovské
"Rusko rozumem nepochopíš"
17.říjen 1958 stavba atomové ponorky
Ponorka K-19 neznámý příběh Historický dokument CZ 43:07
12.4.1961 se mohla srazit s americkou ponorkou
https://www.youtube.com/watch?v=6NgAMZ7ocaw

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací