EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jak dopadlo Hitlerovo bavorské sídlo Berghof v Obersalzbergu

 28. 11. 2018      kategorie: Vojenská historie      11 komentářů

Adolf Hitler poznal Berchtesgaden a Obersalzberg prostřednictvím Dietricha Eckarta. V roce 1928 si zde od vdovy po továrníkovi z Buxtehude pronajal dům Wachenfeld za 100 říšských marek na měsíc. V létě 1933 pak tento dům koupil za honorář, který obdržel za vydání knihy Mein Kampf, a přejmenoval ho na Berghof. 

Obersalzberg je oblast u města Berchtesgaden v jižním Bavorsku u hranic s Rakouskem. Jméno získala podle naleziště soli, která se těží v solném dole Salzbergwerk Berchtesgaden. Až do připojení ke střediskové obci Berchtesgaden v roce 1972 byl Obersalzberg částí samostatné obce Salzberg.

berghof_02
Foto: Celá oblast Obersalzbergu se tak stala dovolenkovým sídlem nacistického vůdce, kam běžní občané neměli žádný přístup (na snímku vstupní brána SS u vjezdu do Berghofu, který je vidět vpravo nahoře) | Wikimedia Commons

Psali jsme: První letecká střetnutí studené války

Podle Hitlerových vlastních plánů se začal dům Wachenfeld od roku 1933 do roku 1936 masivně přestavovat. Jeden z důvodů byla i zvýšená potřeba bezpečnosti nově zvoleného Hitlera říškým kancléřem. Bezpečnostní riziko bylo ovšem podstatně sníženo, až když byl uzavřen celý areál Obersalzbergu, prohlášen za „Vůdcovu zakázanou oblast“ a přísně střežen. Přístup zvenku byl možný jen na povolenku. Hitler přijímal skupiny Hitlerjugend, Bund Deutscher Mädel a jiných organizací a prezentoval se v idylické horské krajině jako „kancléř lidu“. Na toto téma byla vydána četná fotoalba a obrazové publikace.

Po přestavbě měl Hitler k dispozici reprezentativní dům, který využíval k přijímání významných hostů a diplomatů. Nejvýznamnějšími návštěvníky byli David Lloyd George (3. března 1936), Aga Khan (20. října 1937), vévoda a vévodkyně z Windsoru (22. října 1937), Kurt von Schuschnigg (12. února 1938), Neville Chamberlain (15. září 1938) a Benito Mussolini (19. ledna 1941). 

berghof_03
Foto: Adolf Hitler vítá britského premiéra Neville Chamberlaina na schodech Berghofu, 1938 | Wikimedia Commons

Psali jsme: Objekt K-116

Celá oblast Obersalzbergu se tak stala dovolenkovým sídlem nacistického vůdce, kam běžní občané neměli žádný přístup. Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci postupně vykoupili (někdy pod pohrůžkami násilí či odeslání do koncentračních táborů) domy a pozemky v širokém okolí, které byly obratem zbořeny a nahrazeny novou výstavbou. Vznikl tak rozsáhlý komplex zahrnující hotel, kasárna SS a řadu dalších objektů. Své domy si zde stavěli i prominentní muži Třetí říše, např. Hermann Göring či Albert Speer. Většina domů zahrnovala i hluboko uložené podzemní prostory – kryty.

Ke konci druhé světové války byl celý komplex spojenci silně bombardován, většina budov značně poškozena. Berghof samotný ovšem bobmardováním poškozen nebyl. Před příchodem vítězných mocností však zapálili Berghof příslušníci SS a následně ho vyplenilo obyvatelstvo z okolí. Po obsazení oblasti Američany, aby se nestala poutním místem pro neonacisty, byly ruiny vyhozeny do povětří a většina nadzemních částí staveb odstraněna.

berghof_04
Foto: Bombardování Obersalzbergu (1945). Hitlerovo sídlo Berghof je vidět neporušené v dolní části uprostřed | Wikimedia Commons

Bavorsko nechalo v roce 1952 ruiny Berghofu vyhodit do povětří a osázet stromy. Na základech bývalého domu pro návštěvy vyrostlo v roce 1999 z pověření Bavorska Dokumentation Obersalzberg jako stálá výstava Institutu dějin.

Podívejte se na následující moc pěkně vytvořené video, které srovnává původní stav staveb v oblasti Obersalzberg v dobách své největší slávy se stavem současným, kdy jsou zbytky původních staveb jen stěží patrné.

Video: Obersalzberg v době své největší slávy a nyní / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

12. 04. 2019

Je naprodej v Argentýně Hitlerova rezidence Inalco v Argentýně
Argentinský lovec nacistů Abel Besti rezidence inalco byla postavena v roce 1943 architektem Alejandrem Bustilem (18. března 1889, Buenos Aires, Argentina
Úmrtí: 3. listopadu 1982, Buenos Aires, Argentina )

Zdroje :
http://tom-stehule.com/2017/02/17/pribeh-hitlerova-domu-v-argentine/
https://ceskoaktualne.cz/2018/06/konspiracni-teorie/hitler-prezil/

Delta

07. 03. 2019

V České republice by to dnes postavit nešlo, pokud není schválený územní plán a Stavební zákon vyhláška 499/2006 Sb. atd. by jistě posunul termín výstavby do taové polohy, že by investor raděj stavěl černou stavbu, byť by měl projektovou dokumentaci od architekta s autorizací.
Čapí hnízdo - a kolik bylo různých pochybovačů, které by Hitler uměl uzemnit !
Jó tenkrát byli stavitelé, kteří věděli kde stavět a proč brát před stavbou na místo proutkaře a geologa - pro zdravé podloží pro stavbu
Dnes jen málokdo ví a zná tyto souvislosti
Mladí manželé získají vytoužený byt nebo si postaví rodinný domek, ve kterém je již předem vše naplánováno, kde bude kuchyně, obývák, ložnice i dětský pokoj. Po přestěhování do vytouženého hnízdečka po čase zjistí, že děti se v postýlce převalují, snaží se z jim určeného prostoru ve spánku utéct, dobře nespí a strádají. V ložnici manželů také není pohoda, kterou si vysnili. Bylo by neseriozní za všemi problémy vidět působení záření geologických anomálií. Je nutné však konstatovat, že tam, kde tyto anomálie jsou a přestože bydlící na nich mají upřímnou snahu žít ve spořádané a milující rodině, tak se jim to nedaří. Živé organismy nejsou jenom lidé. Většině zvířat záření geologických zvodnělých anomálií je v zúženém prostoru bytu či domu nepříjemné. Tak, jak trpí na těchto místech člověk, trpí i zvíře. Jsou však i výjimky např. kočka, straka, komáři a hmyz tato místa vyhledávají. V pěstování okrasných květin se sebelepší péčí (mimo druhy, kterým se nad zářením geolog. anomálií dobře daří) hospodyňka žádné zázraky neudělá. Viděl jsem smrky ve stejný den vysazené v r. 1926 v Proseči u řídícího učitele v.v. pana Kuby, z nichž 1. mimo anomálii má normální vzrůst a druhý je ve svém vývoji naprosto zakrnělý. Na své zahradě mám geologickou anomálii, která postupuje na sousedův pozemek.

maruskarybicka

29. 11. 2018

Prosim nevi nekdo nazev vazne hudby na zacatku videa?? dekuji za odpoved

Roman

28. 11. 2018

..zaklady tam stale jsou..zarostle stromovim..kdo vi sve..najde misto bez proklemu..

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací