EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Vynález Józefa Kosackiho zachránil tisíce životů a pomohl spojencům vyhrát válku

 17. 12. 2020      kategorie: Vojenská výstroj      0 bez komentáře
Přidat na Seznam.cz

Detektor min, který na přelomu let 1941 a 1942 zkonstruoval poručík Józef Kosacki, zachránil nejen tisíce životů, ale také významně přispěl k vítězství spojenců ve druhé světové válce. Vynálezce však na svém vynálezu nevydělal ani cent. Věnoval jej spojencům jako svůj příspěvek k vítězství nad Německem.

Józef Kosacki se narodil 21. dubna 1909 v Łapy – dnes podlaské vojvodství, okres białostocki. Byl elektrotechnikem, absolventem elektrického oddělení Varšavské technické univerzity. Vystudoval také kadetní školu poddůstojníků v záloze se ženijním zaměřením v Modlině.

131214524_4899970066710756_6322810703624260375_n
Foto: Detektor min Type No. 1 na africkém bojišti během 2. světové války | Wikimedia Commons

Svou profesionální kariéru zahájil ve Státním telekomunikačním institutu ve Varšavě jako manažer v oddělení telefonních zesilovačů. Zde pracoval až do vypuknutí 2. světové války. 4. září 1939 se Józef přihlásil do armády. Podílel se na zářijové obranné válce a pracoval v technické skupině v oddělení speciální komunikace. Během obrany Varšavy tato skupina uvedla do provozu rozhlasovou stanici Varšava II, přes kterou tehdejší prezident města Varšavy, Stefan Starzyński, hovořil k obráncům města a celému Polsku až do posledních chvil před pádem Varšavy.

Po kapitulaci Varšavy, stejně jako tisíce Poláků, se i Józef přesunul do Francie. Po její kapitulaci pak odcestoval do Velké Británie. Józef Kosacki pak jako voják Polských ozbrojených sil v roce 1940 zahájil svoji službu ve Výcvikovém středisku pro komunikací ve skotském Dundee a poté v Saint Andrews. Následně až do konce války pracoval ve Vojenské komunikační továrně v Londýně jako konstruktér zařízení a vedoucí kontroly.

Zabýval se konstrukcí elektromagnetického detektoru min. V Dundee se v době jeho pobytu ve městě stala tragická nehoda, která Kosackim velmi otřásla. Účastníky tragedie byli tehdy vojáci polské 10. obrněné jízdní brigády (která proslula v pozdějších letech války), kdy během rutinní hlídky skotské pláže narazili na neohlášené minové pole, které se jim stalo ostudným. Problém byl v tom, že Britové v obavě před německým výsadkem pláž zaminovali, avšak opomenuli o tom informovat spojence.

Událost tak moc Kosackiho zasáhla, že se rozhodl vážně zabývat myšlenkami, na kterých pracoval už v předválečném Polsku a začal okamžitě pracovat na zařízení, které by v budoucnu zabránilo podobným nehodám. Józef Kosacki následně sestrojil zařízení, které zachránilo životy tisícům lidí.

Brzy po tragické nehodě výše uvedené polské hlídky britské velení vyhlásilo soutěž o detektor min. Test na projekty detektorů byl jednoduchý: hrstka mincí byla rozhozena na pláži a soutěžící je museli najít. Kosackého detektor se tehdy soutěže zúčastnil a zdetekoval všechny mince, čímž překonal své britské konkurenty.

131205537_4899969436710819_7759862744415445597_n
Foto: Józef Kosacki během služby u Polských ozbrojených sil na Západě | Wikimedia Commons

Kosackiho detektor byl na svou dobu lehký, vážil asi 14 kilogramů, a přesto byl relativně jednoduchý. Mohl jej nosit a používat jen jeden voják. Do té doby byly detektory min těžké, objemné a nevhodné pro použití na bojištích. Mohly maximálně pomoci inženýrským službám vyčistit bojiště, ale ne vojákům zdolávajícím minová pole.

Kosacki si svůj vynález patentoval a poté jej bezplatně předal britské vládě. Polský detektor byl pojmenován Mine Detector Polish Type No. 1 a ihned šel do sériové výroby, kde byly následně jednotlivé série upravovány podle zkušeností získaných z bojišť. Kosackého detektor byl posléze zařazen do výzbroje britské armády. Polské detektory min např. razily cestu Britům přes minová pole už během bitvy u El Alameinu a během druhé světové války je používaly i další spojenecké armády.

V následujících letech si vylepšený a upravený „polský“ detektor min našel cestu na bojiště prakticky po celém světě. Jednoduchý a efektivní detektor se zároveň ukázal jako extrémně odolný - a byl v podstatě používán až do 90. let minulého století (samozřejmě v upravených verzích).

Po válce se Kosacki vrátil zpět do Polska a pokračoval ve výzkumu v oblasti elektrotechniky. Zemřel 26. dubna 1990. Původní prototyp zkonstruovaného detektoru min je dnes uložen na Vojenském technické institutu ve Vratislavi.

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář