EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Jediné ozbrojené vznášedlo na světě, ruský Zubr, bylo zachyceno v akci

 29. 07. 2020      kategorie: Vojenská technika      16 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Vznášedla v současné době využívají všehovšudy tři armády na celém světě – Rusko, Čína a USA. Jen však první jmenovaná armáda, přesněji řečeno její námořnictvo, navíc disponuje vznášedlem, které je jako jediné osazené zbraňovými systémy a samo o sobě tak dokáže působit ofenzivní činnost. Na oficiálním YouTube kanálu ruského ministerstva obrany se minulý týden objevilo video, které zachycuje vznášedlo s kódovým označením Zubr v akci. 

Video: Na oficiálním YouTube kanálu ruského ministerstva obrany se minulý týden objevilo video, které zachycuje vznášedlo s kódovým označením Zubr v akci. / YouTube

Na videu je zachycený jeden ze dvou Zubrů – Evgeny Kocheshkov, který je v současné době v provozu. V Kaliningradské oblasti se účastnil obojživelného cvičení, v rámci kterého došlo k secvičení výsadku vojáků a techniky někde na pobřeží Baltského moře. 

zubr_01Foto: Ozbrojené vznášedlo třídy Zubr | Ministerstvo obrany Ruské federace

Projekt 1232.2 „Zubr“ (v kódu NATO třída Pomornik) je třída výsadkových vznášedel sovětského námořnictva z doby studené války. Po rozpadu SSSR část z nich převzalo Ruské námořnictvo a část Ukrajinské námořnictvo. Stavbu provádí loděnice obou zemí. Zahraničními uživateli vznášedel jsou Řecké námořnictvo a Námořnictvo Čínské lidové republiky. Jsou to největší vznášedla na světě.

zubr
Foto: Vznášedlo třídy Zubr | Wikimedia Commons

Ozbrojená vznášedla z třídy Zubr pochází už z roku 1991 a jak již padlo výše, Rusko disponuje dvěma funkčními exempláři. Hlavním úkolem těchto vznášedel je transport mužstva a techniky na krátkou vzdálenost, obvykle mezi „mateřskou“ lodí a nějakým pobřežím poblíž. 

Vznášedla z třídy Zubr váží 415 tun, obsluhuje je posádka o 33 mužích a dokáží unést/uvézt až 10 obrněných transportérů BTR-82A, 3 hlavní bojové tanky, 360 námořníků nebo libovolnou kombinaci výše uvedeného. Kromě transportní činnosti mohou vznášedla také pokládat podvodní miny. 

zubr_02Foto: Výsadkové vznášedlo třídy Zubr | Ministerstvo obrany Ruské federace

O pohon se stará celkem pět turbínových motorů o souhrnném výkonu převyšujícím 60 tisíc koňských sil. Tři z nich se starají o pohon, zbylé dva o nafouknutí vzduchového polštáře pod plavidlem. Zubr dokáže urazit až 480 kilometrů rychlostí dosahující až 100 km/h. Mezi výzbroj patří dva automatické kulomety AK-630M ráže 30 milimetrů a dva 140 milimetrové raketomety Ogon 22.

 Autor: Dominik Zuna

Komentáře

ivan

11. 08. 2021

to je staré málem jako já, když jsem byl v cca 1979 na učlišti, tak jsme museli na sovětské filmy do kina a učitelé tehdy sehnali ukázku bojové připravenosti sovětské armády.... vznášedla vyjela (zvýšili výkon dmychadel pod sebe, krátkodobě, ale šíleně) na skaliska (3m? vyšší než tank) a z toho vyjížděly tanky a další díl ukazoval jejich speciální jednotky, kde s jednou tyčí běželi dva vzadu, jeden vepředu..... cca 4-5m, před zdí ten přední vyskočil nohama na stěnu před sebou a drže se té tyče vyběhl.... byl vytlačen těmi vzadu až nahoru na vysokou zeď, nahoře zahájil palbu, dolní držel tyč, nahoře přidržoval a jeden z dolních po ní bleskem vyšplhal nahoru, skočil dolu na druhou stranu a pořád pálili a ten horní podržel tyč pro dolního, který došplhal. Tanky na padácích a jiné "obyčejnosti" automaticky.... kterým se povedlo utéct dozoru, pak hořce litovali, to jsme čuměli. Takže vznášedla už tehdy a opravdu na skaliska, ne na píseček...

Omny

01. 08. 2020

mamlasí Karel,já ti spíše vyjmenují stát, který je mezi posledních 5 na světě a je tam dlouhodobě nakvartýrován US a to je Irák.....jinak Německo, Japonkso vděčí svému úspěch díky vlastní pracovitosti a né díky říši zlu US

Omny

31. 07. 2020

ještě jsem zapomněl na Irák - vláda Iráku opakovaně vyzvala US ať se pakuje, že je tam nechtějí....a co si z toho agresor US děla ....nic a zcela nezákonně proti všemu právu použil uzemí Iráku na spáchání atentatu toho iránského generála ...

Omny

31. 07. 2020

arciMAMLAS píše, že US/NATO pouze" na základě pozvání či bil. dohod" ehm o)) Syrie dala US nějaké pozvání nebo podepsala bil. dohodu aby se tam US agresor mohl volně pohybovat a stavět si tam voj základnu???
to samé Japonsko, které tam US vyloženě nechce a US tam jsou stále napakovaní....dobrá zpráva je, že se začali pakovat z Německa ale dají to do Polska, které se US trapně podbízí kde může. Tím jak Polsko chce zbrojít, to zn. mj. pro naší zemi velké nebezpečí, že jednou to Polsko ty zbraně by mohlo použít proti nám....

Martin23

31. 07. 2020

NATO nemusí dělat zastírací cvičení , aby přesunulo někam svojí techniku . Ono je ve státech NATO doma a tak je může přesouvat a přesouvá kdy se mu za zachce .Já netvrdil že může NATO samo o sobě přesouvat techniku a jiné akce.


Jak říkám, diskuze s někým, kdo nemá sebeúctu je zbytečná.:-)

Milda

30. 07. 2020

Každej normální člověk a ne debil chápe že je jedno jestli je to rus nebo američan či ostatní země. Ale vlády a ty posr. papaláši ve vládách jako u nás můžou za vše. Amící se serou všude kde můžou a jen se snaží vytvářet války to samé posr. NATO a EU či Rusové. Všichni jsou stejné a jen to obsírají obič. lidé. Takže všechnu špínu házet jen na Rusy atd. je opravdu ubohé. Pro mě je to úžasná technika a jestli je k ničemu nebo ne mě je jedno já ji nevyužívám a Rusové co postavili to jezdí do dnes ne jak americké sračky či ostatních států jak naše posr. Pandury že :D Jedno auto a vyřadí 5 Pandurů či kolik na rok a něco mimo provoz.

ROBO

30. 07. 2020

Martin23

Obrovská lež je i vaše trolovské tvrzení , cituji : "Proto USA potřebovaly rozšířit NATO na východ a budovat zde základny a pod pláštíkem cvičení"

USA mohou a rošiřují své základny často i mino NATO a to pouze na základě pozvání a bilaterárních dohod . A nemusí nic zakrývat cvičením .

USA není fašistický RuSSko který už na světě skoro nikdo nezve , protože mají známý problém z odchodem z daných zemí

ROBO

30. 07. 2020

Martin23
Opět si nemůžete pomoci a dáváte průchod vaší prolhaný demagogii a podsouváte mi co sem neřekl a ani nemyslel . Já netvrdil že může NATO samo o sobě přesouvat techniku a jiné akce. Samozřejmě se to děje na i základě bilaterárních či vícestranných dohod libovolných států v rámci NATO . A co jako ?

Nic to nemění na faktu že Pobaltské i Balkánské země - a mnoho jiných - usilují o voj. přítomnost NATa . To že ho jsou schopné bohužel skoro pouze USA je smutná , ale až druhá věc . A pokud někdo není absolvetem pomocné školy , tak to chápe a vidí .

Martin23

30. 07. 2020

ROBO
Ale fakt naposledy.
Já chápu, že ti uniká právní podstata termínů a logický rozdíl mezi NATO jako nadnárodní organizace a USA jako státu s vlastním územím, obyvatelstvem a státní mocí (která zahrnuje i armádu).

Tvůj výrok, že: Ono je ve státech NATO doma a tak je může přesouvat a přesouvá kdy se mu za zachce - to je výrok hodný ne zcela bystrého žáka ZŠ.
NATO je pakt tvořený smlouvou a společnými institucemi. NATO není armáda, není to právní subjekt na úrovni státu.

Podobně jako EU a jednotlivé státy, kdy EU je pouze banda úředníků v Bruselu a kopce legislativních dokumentů. Nic jiného to není.

Proto jsem také napsal:
USA potřebovaly rozšířit NATO na východ a budovat zde základny a pod pláštíkem cvičení a na žádost jakože ohrožených přitahují k hranicím RF vojenskou techniku.

V Polsku, Bulharsku, Rumunsku, v Pobaltí - to jsou základny USA, které umisťují na území svých spojenců v NATO, ale jsou to základny USA. Vznikly na základě bilaterálních jednání USA - daný stát. To nemá s NATO nic společného.
Je to technika USA spadající pod velení USA a majetkem USA.

Tvé uvažování je totiž právě na úrovni sovětského Kremlu, kteří měli pocit, že vojska SSSR jsou ve všech státech Varšavské smlouvy doma. Je to v roce 1991 přešlo. Tebe a US jestřáby evidentně ne.

ROBO

30. 07. 2020

Martin23
Pro méně chápavé "vysokoškoláky" opakuju . NATO nemusí dělat zastírací cvičení , aby přesunulo někam svojí techniku . Ono je ve státech NATO doma a tak je může přesouvat a přesouvá kdy se mu za zachce .
Když dělá NATO cvičení mj. na svém výcodním křídle , tak tím dává pouze najevo svou soudržnost a sounáležitost s těmito státy , kreré mají pochopitelně obavy z fašistické rozpínavosti diktátoského a nenažraného RuSSka .
NATO tím též dává najevo že Krymský zločin , nebude na svám území trpět .

Martin23

30. 07. 2020

Jinak je samozřejmě každému jasné, proč NATO dělá cvičení v Pobaltí, Polsku, Rumunsku a Bulharsku a ne ve Velké Británii či USA.
Asi je v té první skupině států víc doma než v té druhé.
Samozřejmě, je to z toho důvodu mít techniku na hranici RF a ne na mexické hranici.

Martin23

30. 07. 2020

Dnes poruším své předsevzetí, že s místními provokatéry nebudu diskutovat.
Ale snad to ani není diskuze.
Takže, když už se ti ROBO rozsvítila kotrolka a ty ses začal zase lepit, tak dvě technické.
a) když se mrkneš na mapu, tak je Gruzie trochu mimo od Moskvy a centrální evropské oblasti.
b) proč asi byl USA realizován převrat na Ukrajině? No asi aby taky odstoupili od neutrality a chtěli být chráněni. Ta US technika na Ukrajině již je a časem přijdou i oficiální US základny.

ROBO

30. 07. 2020

NATO se rozšířilo na východ hlavně proto , že o to usilovali státy které mají obrovsky negativní zkušenost se svým východním agresivním a nenažraným sousedem . Fašistické napadení , okupace a náslená anexe části Ukrajinského území to jen potvrdila . O Guzii nemluvě .

Kdyby byla pravda nestydatá lež že , cituji : "USA potřebovaly rozšířit NATO na východ a budovat zde základny" , tak už mají dneska základny v pohodě na pozvání Ukrajiny , Gruzie...... v těchto zemích . A jsou s přehledem na dostřel Moskvy i z minometu .

Jinak , NATO nedělá žádné "cvičení u hranic pod pláštíkem" . Nepotřebuje to a nemusí . Ono je tam totiž doma . RuSSové dělají častěji mnohem gigantičtější cvičení , otevřeně směrována na západ a nikdo to neřeší . Tudíž kejkle provádějí již nyní a mnohem megalomanštěší - viz. raketová základna dlouhého doletu - Kalinigrad . A opět , nikdo to neřeší . Polsko se asymetricky obraňuje až mnohem po té .

Martin23

30. 07. 2020

​Petr Hejna
No vaše hodnocení je přinejmenším úsměvné.
1. Pokud mluvíte o výsadku v jiné zemi, tisíce kilometrů daleko od vlastní, tak žádná země světa nedisponuje ničím, co by nevzbudilo pozornost. USA mají operační svazy tvořené letadlovou lodí a desítkami doprovodných plavidel.
2. Tahle vznášedla rozhodně nejsou určena k tomu, aby je s nimi Rusové přepravovali vojáky do Libye (nebudu řešit, že jste správně politicky uvědoměle přijal tezi, že se RF angažuje v Libyi).
3. Tahle vznášedla mají své využí při ostraze vlastního území, v Černém moři a nebo v moři Finském či Bílém.
Jde tedy o vysoce rychle plavidlo, které dokáže do vzdálenosti 200 km dopravit slušný náklad až na břeh, otočit se a za chvíli tam být znovu. Rozhodně to není o tom, že ho potáhnou někam na druhý konec světa. To jste si trochu popletl.

Vyjma USA není na světě země, která by mohla realizovat nějakou smysluplnou námořní invazi. Možná Čína.


Problém je v tom, že je to na měsíce příprav a na týdny realizace a nedá se to nijak utajit.
Proto USA potřebovaly rozšířit NATO na východ a budovat zde základny a pod pláštíkem cvičení a na žádost jakože ohrožených přitahují k hranicím RF vojenskou techniku.
RF se zatím ale brání symetricky. Ale přijde doba, kdy začne s podobnými kejklemi.

Martin23

30. 07. 2020

Proč Proto
​Vznášedla jsou vybavena příďovou a záďovou rampou pro vykládku nákladu na vyloďovací pláž. Jedno vznášedlo unese 130 tun nákladu – například tři tanky nebo osm bojových vozidel pěchoty, deset obrněných transportérů, nebo 360 plně vybavených vojáků.
​Zubr dokáže urazit až 480 kilometrů rychlostí dosahující až 100 km/h.
Paliva mají Rusové dost a skoro 500 km je dostatečná vzdálenost pro výsadkové plavidlo.

Problém klasické výsadkové lodě je, že se nedostane vždy dostatečně blízko břehu.
Když si to přihasí 3 vznášedla s 1000 vojáky, otočí se, pár kilolmetrů na moři nebo na pobřežní základnu nalodí další vojáky a tak se během noci otočí 5 krát, tak to už není nepodstatná záležitost.

Ale tohle je technika, kterou Rusové nijak zásadně nepotřebují. A má spíše sloužit k ostraze vlastního území ve smyslu water policing - tedy reagovat na případný nepřátelský výsadek na ruských ostrovech při pobřeží apod.

Rusové momentálně dávají maximální důraz na systémy typu Bastion s raketami Oniks, které mají dolet až 600 km.

Ita

29. 07. 2020

Uveze to 150t ty trubko :-)

Přidat komentář