EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kalašnikov letos dodá ruské armádě 40 tisíc nových útočných pušek AK-12

 12. 01. 2020      kategorie: Události      2 komentáře
Přidat na Seznam.cz

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2020 koncern Kalašnikov dodá ruským ozbrojeným silám 40 tisíc nových útočných pušek AK-12 kalibru 5.45 mm. Pušky AK-12 mají u jednotek nahradit v současné době používané AK-74M. Konečné rozhodnutí o zavedení několika nových typů útočných pušek učinilo ruské ministerstvo obrany v roce 2018.

AK-12.Kalašnikov.FU
Foto: Útočná puška Kalašnikov AK-12 | Kalašnikov

První útočné pušky typu AK-12 od koncernu Kalašnikov (budou tvořit většinu mezi nově dodávanými typy) byly ruské armádě dodány v roce 2019. Podle zveřejněných zpráv by mělo jít asi o 2500 kusů. Nová útočná puška AK-12 prošla dlouhým vývojem od původního, možno říct „revolučního" návrhu vycházejícího z prototypu AK-200 až po současné sériové provedení, které je spíše hlubší modifikací pušky AK-74M. Odrazily se na ní konzervativní postoje určitých vlivných skupin v ruské armádě, strach z neznámého a neodzkoušeného, zvyky, které jsou pověstnou stahující „drátěnou košilí", a v neposlední řadě také strach o cenu finálního produktu.

AK-12.6P70.ARMY-2016.1.wiki.V.Kuzmin.CC BY-SA
Foto: AK-12 v pouštní pixel kamufláži | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND

Útočná puška AK-12 je určena pro rozšířenou ruskou munici 5,45x39 mm. Má zlepšenou celkovou ergonomii, která přispívá k lepší ovladatelnosti a přesnosti, je vybavena moderní skládací teleskopickou pažbou a montážními lištami Picatinny pro navěšení různých kolimátorů, zaměřovačů a dalších doplňků. Konec její hlavně je běžně opatřen rychle demontovatelným kompenzátorem s ozubením, které má např. ulehčovat rozbíjení odolných skel automobilů. Pod kompenzátor je možno na konec hlavně nasadit útočný nůž. Kompenzátor na konci hlavně může být v případě potřeby nahrazen tlumičem hluku. Na pušku může být zavěšen 40mm granátomet typu GP-25 nebo novější GP-34 na granáty řady VOG-25.

GP-34.40mm.Gunrf.FU
Foto: Podvěsný granátomet GP-34 | Gunrf

V základní verzi je puška AK-12 vybavena hlavní o délce 415 mm (16,3 palce) a její hmotnost je 3,3 kg. Zásobování municí zajišťuje nový typ zásobníku na 30 nebo 60 nábojů, lze však použít i starší typy zásobníků z AK-74 a také zásobníky na 96 nábojů kulometu RPK-16 a zásobníky kulometu RPK-74. Udávaná rychlost střelby je 650 až 700 ran/min. Z pušky lze střílet jednotlivými ranami, dávkami po dvou ranách nebo neomezenými dávkami. 
AK-12 bude k dispozici i ve zkrácené verzi AK-12K s hlavní o délce 250 mm.

ak-12_01
Foto: AK-12 | Wikimedia Commons

Útočná puška AK-12 (celý název Avtomat Kalašnikova, obrazec 2012 goda) využívá základní funkční princip Kalašnikov; je tedy poháněna odběrem prachových plynů z hlavně a její závěr tvoří nosič závorníku pevně spojený s plynovým pístem a samotný otočný závorník. Speciální balanční systém patrně využit není, ale dynamika funkčního mechanismu byl údajně upravena tak, aby se omezil zpětný ráz a zvýšila se stabilita při střelbě dávkou. Na obou stranách těla se nalézá palcem ovládaná páčka se čtyřmi polohami: zajištěno, jednotlivé rány, tříranné dávky a plně samočinná střelba. Na první pohled zaujme také skutečnost, že AK-12 má na horní straně celého těla a rovněž na spodní straně předpažbí standardizované montážní lišty typu Picatinny (MIL-STD-1913), na které lze upevňovat nejrůznější druhy zaměřovačů, světlometů, rukojetí, granátometů a dalšího příslušenství. Zdokonalilo se také základní mechanické hledí, u kterého se podstatně zvětšila záměrná délka. Jinak je řešený celý spoušťový mechanismus i uvolňovač závěru, ale podrobné informace o těchto prvcích dosud k dispozici nejsou. Co je naopak velmi zjevné, to je naprosto nová konstrukce pažby. Části uživatelů totiž na puškách AK „stovkové“ série může vadit poněkud archaický tvar pažby a absence teleskopického mechanismu (neboli nemožnost změny délky). U zbraně AK-12 lze nastavovat jak délku pažby, tak i polohu botky pažby. Kromě toho bylo lehce přepracováno ústí hlavně, aby bylo možno odpalovat i puškové granáty zahraniční výroby; díky nové hlavni je zbraň též přesnější. A vzrostla rovněž nejvyšší kadence; max. rychlost střelby zbraní série AK činila po desítky let cca 600 ran za minutu, ale AK-12 slibuje dosáhnout až 1000 ran za minutu.

Srovnání parametrů útočných pušek AK-74M a AK-12

                                                                             AK-74M        AK-12
Hmotnost bez zásobníku (kg) :                              3,3            3,3
Hmotnost zásobníku na 30 ran (kg):                     0,23          0,23
Hmotnost zásobníku na 60 ran (kg):                       -              0,33
Hmotnost zásobníku na 95 ran (kg):                       -              1,0
Celková délka zbraně (mm):                                  943           945
Délka zbraně se složenou pažbou (mm):             700           725
Délka hlavně (mm):                                                415            415
Záměrná délka (mm):                                             379           414 / 583
Max. rychlost střelby (ran/min.):                           600           600 / 1000

CENOVÉ BOMBY (558)

Komentáře

Pantáta Bezoušek

15. 01. 2020

Jo jo Rusáci jsou borci. Sice neumí vyrobit ani mikrovlnou troubu nebo mobilní telefon natož třeba průměrný osobní automobil, ale útočné pušky chrlí ve velkém. Opravdu pokroková země. A polovina ruských domácností nemá splachovací hajzlík nebo teplou vodu případně obojí. A u nás se najde spousta obdivovatelů, kteří v Rusku vidí opravdovou vyspělou společnost a pokrokovou zemi. A kolik z těch rusofilů má doma co ruského kromě vodky? Kdo z nich se dívá na ruské filmy, poslouchá ruskou muziku, obdivuje ruské herce nebo režiséry, vaří na ruském vařiči, myje nádobí v ruské myčce nebo pere v ruské pračce? Ne vše je z toho "prohnilého" západu. Pro mě je Rusko rozvojová země, významem na úrovni Egypta nebo Vietnamu. Velké lejno, co hodně páchne a působí odporně nebezpečně, ale v pohodě ho prostě obejdete a jdete si zase po svém a za chvíli už vás to lejno za vámi nezajímá...

nevím co to je?

12. 01. 2020

:weary:Určitě to bude o5 qva,qva-kvalitní zbraň od výrobce.Která udrží standard ve spolehlivosti a provozu v jakémkoli prostředí.Škoda že Michail byl v CCCP.Jinak by byl velmi bohatý muž.

Přidat komentář