EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kongres americké armádě: Pořiďte si už konečně vlastní bezpilotní drony!

 28. 05. 2013      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Americký Kongres vyzval americkou armádu US Army, aby si vzala příklad ze svých mariňáckých kolegů z americké námořní pěchoty. Ti z úspěchem v Afghánistánu od roku 2011 používají bezpilotní zásobovací vrtulníky. Rozkaz z Kongresu armádě zní jasně: „Pořiďte si je už konečně taky!"

k-max
Foto: K-MAX zásadně dopravuje náklad v podvěsu. Díky letovým vlastnostem a stabilitě dokáže K-MAX náklad doručit na místo s centimetrovou přesností. / Wikipedia

US Army stále odmítá pořídit si zásobovací drony i přes jejich úspěšné nasazení v Afghánistánu, kde v současné době působí dva bezpilotní stroje K-MAX. Ve své původní roli měly stroje zásobovat předsunuté základny a jednotky municí. Nakonec však si Mariňáci K-MAX natolik oblíbili, že stroje dopravují prakticky vše, od zdravotnických potřeb přes poštu.

Psali jsme: Americký konvertoplán Bell V-280 Valor pokořil rychlost 556 km/h

Stroje K-MAX byly do Afghánistánu poslány jen na zkušební dobu, ale po jejich úspěchu byl pobyt prodloužen na neurčito. Velitelé stroje využívají i v případě špatného počasí nebo při zvýšené aktivitě povstalců, kdy mají pilotované vrtulníky zakázáno létat.

Video: K-MAX v akci / YouTube

Zásobovací drony jsou navíc ideální pro operace v prostředí zamořeném IED. Každý kilogram nákladu, který se nemusí dopravovat po silnici, šetří životy, techniku a nakonec i finance.

Psali jsme: Legenda z nebes - Supermarine Spitfire

Podle námořního kapitána Patrick Smithe (US Navy je odpovědné za provoz strojů K-MAX) jeden vrtulník dokázal během jediného dne přepravit 13 tun nákladu, při šesti různých misích. Stroj tak jasně ukázal svou spolehlivost v náročných podmínkách Afghánistánu.

Navzdory úspěšnému nasazení K-MAXů, představitelé US ARMY jasně řekli, že nemají v úmyslu si pořizovat dopravní drony a budou mariňácký program sledovat pouze z dálky. Členové komise Kongresu pro záležitosti domácích ozbrojených složek však nemůžou pochopit proč...

„Komise je znepokojena tím, že ač má armáda podobné logistické úkoly, nemá v programu nákladní UAS (bezpilotní letecký systém – pozn. redakce)," stojí v kritické zprávě předložené Kongresu. Členové komise tak nařídili tajemníkovi armády John McHughenovi, aby Kongresu předložil zprávu o možném využití bezpilotních dronů armádou.

Zdroj: DefenseTech

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Oleg

17. 04. 2019

První dva odstavce Článku 9 japonské ústavy, která byla vytvořena americkými okupačními silami po druhé světové válce, jsou v tomto bodě totiž velmi specifické:
Japonský národ se v upřímné touze po světovém míru založeném na řádu a spravedlnosti navždy vzdává svého suverénního práva vést válku a odmítá hrozbu či použití síly jakožto prostředek pro řešení mezinárodních sporů.
Pro naplnění cíle předcházejícího odstavce nebudou udržovány žádné pozemní, námořní, letecké síly, ani jiný válečný potenciál. Státu nebudou přiznána práva vyplývající z válečného stavu. Máloco je v Japonsku tak citlivým tématem jako Článek 9 a japonská společnost je v tuto chvíli velmi rozdělena. Zatímco 49 % obyvatel věří, že revize je nutná, 47 % je proti. Dalším Abeho krokem tedy pravděpodobně bude pouze malá změna v podobě jediné věty, která jednou a provždy legitimizuje JSDF.
:grin::grin::grin::grin:

Miloš

08. 04. 2019

Super zvuk vrtule
Netradičně s harmonikou,banžem,lžičkami

Thunderstruck by Steve'n'Seagulls (LIVE)
https://www.youtube.com/watch?v=e4Ao-iNPPUc

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací