EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Královské námořnictvo dostalo novou letadlovou loď

 14. 12. 2019      kategorie: Vojenská technika      7 komentářů

Britské královské námořnictvo Royal Navy oficiálně obdrželo druhou novou letadlovou loď třídy Queen Elizabeth, pojmenovanou Prince of Wales. I když obě nové lodě budou testovány ještě asi rok, oficiálně jsou již nyní součástí britského královského námořnictva.

Prince.of.Wales.3.Royal.Navy.OGL
Foto: HMS Prince of Wales | Royal Navy / OGL

Slavnostního ceremoniálu oficiálního předání letadlové lodě Prince of Wales, který se konal v jejím vnitřním hangáru, se zúčastnilo přes dva tisíce pozvaných osob, včetně posádky lodi, stavitelů, členů královské rodiny a zahraničních hostů.

HMS Prince of Wales je druhá loď ze série dvou nejnovějších britských letadlových lodí. Letecké křídlo Prince of Wales bude tvořeno lehkými stíhacími bombardéry se svislým vzletem a přistáním (V/STOL) Lockheed Martin F-35B Lightning II a vrtulníky Leonardo Helicopters Merlin v několika verzích. Běžný celkový počet všech strojů na lodi bude asi čtyřicet, včetně čtyřiadvaceti F-35B, může však v případě potřeby narůst až na sedmdesát. Kromě jmenovaných typů bude letadlová loď schopna nést i bitevní vrtulníky Apache, těžké transportní vrtulníky Chinook, stejně jako konvertoplány Bell Boeing V-22 Osprey.

Prince.of.Wales.1.Eoyal.Navy.OGL
Foto: Slavnostní ceremoniál předání | Royal Navy / OGL

Na lodi Prince of Wales bude sloužit kolem sedmi stovek námořníků a asi tři stovky osob patřící k leteckému křídlu. Ve stavu plné bojové připravenosti může být na lodi až 1600 lidí. 

Britské letadlové lodě třídy Queen Elizabeth mají pohon tvořený dvěma plynovými turbínami a čtyřmi dieselovými generátory, jsou dlouhé více než 280 metrů, palubu mají širokou 73 metry a jejich plný výtlak přesahuje 65 tisíc tun. Lodě mohou dosáhnout rychlosti až 25 uzlů a jejich autonomie je 300 dnů plavby. Lodě nemají katapulty ani lanový záchytný systém pro letadla. Pro usnadnění startu letadel mají na přídi tzv. „skokanský můstek".

Prince.of.Wales.2.Royal.Navy.OGL
Foto: Slavnostní ceremoniál předání | Royal Navy / OGL

Navzdory skutečnosti, že stavba letadlové lodi HMS Prince of Wales začala o dva roky později (26. 5. 2011) než HMS Queen Elizabeth (7.7.2009), obě lodě mají být podle plánu uvedeny do plného provozu v roce 2020.

Přidat na Seznam.cz
CENOVÉ BOMBY (251)

Komentáře

David

16. 12. 2019

v africe chcípaj hlady , protože se množej geometrickou řadou a nejsou schopni se ssami uživit, raději čekají co dostanou za potravinovou a ostatní pomoc z bílého světa která jim umožňuje jejich populační kvantitativní strategii , která ale znamené strašlivý průšvih pro celý svět, měli by si vzít příklad z číny ( i když v číně byla vzdělanost tradičně silně hodnocena (chvilkové extempore "kulturní revoluce" to nemohlo změnit)) kde politika 1noho dítěte umožnila/zapříčinila kvalitativní rozvoj společnosti (spolu s vrozenou pílí asiatů) a vidíte kde teď čína je... do pár let maximálně desetiletí bude velmocí č.1

theBearspook

16. 12. 2019

Rusové nestaví letadlové lodě z jednoho prostého důvodu, nemají na to doky. Jediní, kdo toho byli schopní jsou Ukrajinci a s těmi nějak nemají zrovna přátelské vztahy. Takže jediné, o čem mohou teoretizovat je to, kolika zásahy potopí letadlovou loď. Mimochodem, o tom byl jistý dokument, jak se Američané snažili potopit vysloužilou letadlovou loď a jak to dost dlouho nechtělo ke dnu.

Občan

15. 12. 2019

Rusové mají teoretický propočet, kolik letadlová loď vydrží přímých zásahů. Došli k číslu sedm. ANO, není jednoduché potopit takový kolos, ale je to reálné Myslím i proto Rusové letadlové lodě nestaví. Možná to neumí, možná na to nemají peníze, možná mají jinou vojenskou politiku, nevím, Ale rozhodně tedy nemohou napadnout Rusko ani Čínu s pomocí letadlové loďi jejich obranný systém je jiný.

satestsat121

15. 12. 2019

Mají jasný cíl svého snažení. Je nutno vyvolat válku s jednotkami NATO. Rusové nasadí obranné jednotky a oslabí se. USA si to vyřídí s Čínou.To je zhruba plán. Vypadá to jako když to plánuje žák PŠ. Proto je důležité přenést válku mimo území USA. Dělám si legraci, ale letedlové lodé jsou útočné zbraně.

carlos

14. 12. 2019

Janovi Novotnému: Doporučuji k přečtení knihu Uspořádání světa od Henryho Kissingera. Tam je to v souvislostech. Do přečtení té knížky (Audiotéka) jsem byl docela pacifista. Ta kniha mi otevřela nové horizonty poznání. Američany obdivuji i když mi na nich spousta věcí vadí. Prostě po té knize se přestanete dívat na politiku z úrovně chodníku a to je její největší přínos. Afghánistán účet 2020: 1 bilion USD, 150 000 mrtvých, 3x tolik zraněných, další škody v růstu ekonomiky Afghánistánu, zničená infrastruktura. To je průser. Hlavně tedy snaha jednoho makaka být slavnej jako taťka. Hrál si na kovboje a zaplatilo za to životem 3000 mladých z koaličního vojska. A těch Afgánců... tomu nerozumím, že ten malej zmetek vyrobí z rozmaru takový průser a lidí mu ještě tleskají. Pičus.

Kapitán poslední potopené letadlovky

14. 12. 2019

... a rybář Jan ví co říká, takto už vyřídil několik letadlových lodí. :wink:

jan

14. 12. 2019

Je to ale zároveň ta nejlepší terč na moři.Pomalejší a velký cíl.Někdy stačí i jen rybářskou loď a rozhodit síť asi tak 800m s plovocími minami a spánem bohem tajtrlové.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací