EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Kyjevské tragédie - Zjizvená tvář matky ruských měst

 12. 12. 2019      kategorie: Vojenská historie      12 komentářů

V rámci německé druhoválečné operace Barbarossa (22. 6. 1941) se v průběhu pouhých 2 měsíců Němci dostali k branám Kyjeva. V té době začala kyjevská obranná operace, což byla vojenská operace, která vyústila v katastrofální porážku sovětských vojsk v okolí Kyjeva. Jedná se o bitvu, při které došlo k největšímu obklíčení vojsk v historii válek. Do zajetí padlo přes 600 tisíc sovětských vojáků.

Dayosh_Kiev
Foto: V bitvě o Kyjev došlo k největšímu obklíčení vojsk v historii válek. Do zajetí padlo přes 600 tisíc sovětských vojáků | Wikimedia Commons

Ve snaze zastavit útočící německou armádu, vytvořila v srpnu 1941 Rudá armáda silnou opěrnou linii v předpolí Kyjeva a především na východním břehu Dněpru. V této situaci se Hitler rozhodl bleskově odklonit směrem na jih početné tankové síly, postupující na Moskvu, a dostat se tak obráncům do zad. Toto nečekané rozhodnutí, které zaskočilo mnohé nacistické velitele, zastihlo nepřipravené rovněž sovětské obránce, kteří nedokázali útok odrazit, zejména, když se následně, v září, podařilo jiným německým obrněným jednotkám přeplavit dále na jihu přes Dněpr a uzavřít kolem obránců kotel.

Psali jsme: 69. výročí operace MARKET GARDEN

Bundesarchiv_Bild_183-B12190,_Kiew,_Brand_in_der_Hauptstraße
Foto: V těžkých bojích bylo v Kyjevě zničeno 92 % domů a osvobození si vyžádalo 200000 obětí. | Bundesarchiv

19. září 1941 byla nucena Rudá armáda opustit Kyjev. Přesunuli se však pouze do již uzavřeného kotle na východním břehu Dněpru, když za sebou zničili všechny mosty. O den později padl generál Michail Kirponos. 26. září se vzdaly poslední zbytky obklíčených sovětských vojsk.

Rudá armáda tak utrpěla drtivou porážku, při které bylo zabito, zraněno či zajato přes 600 tisíc vojáků. Jako důsledek německého vítězství u Kyjeva byl odstraněn významný výběžek v jižní části německo-sovětské fronty a skupině armád Jih se otevřela cesta k dobytí a obsazení strategicky významné oblasti - Donbasu a následně postupu na Kavkaz. Operace u Kyjeva představovala pro Němce přibližně měsíční zdržení, což mohlo, spolu s dalšími okolnostmi, přispět k tomu, že místo dobytí hlavního města do příchodu zimy je na přelomu roku u Moskvy potkala první vážná porážka. Ale to už je zas jiný příběh.

Psali jsme: 68 let od začátku Norimberského procesu

Bundesarchiv_Bild_183-L20208,_Ukraine,_Kiew,_deutscher_Wachposten_auf_der_Zitadelle
Foto: Pod německou nadvládou byl pak Kyjev více než 2 roky. | Bundesarchiv

Pod německou nadvládou byl pak Kyjev více než 2 roky. Změna nastala  3. listopadu 1943, kdy se uskutečnila (v rámci mohutné ofenzívy sovětských vojsk zvané bitva o Dněpr) bitva o Kyjev, která následovala po provedení úspěšných operací v bitvě u Kurska. Tehdy Rudá armáda přešla do mohutného nástupu a převzala definitivně strategickou iniciativu. Osvobození Kyjeva od německých okupantů se zúčastnila na významném úseku 1. československá samostatná brigáda v SSSR. Osvobození Kyjeva bylo svěřeno 1. ukrajinskému frontu, kterému velel generál armády N.F. Vatutin. V těžkých bojích bylo v Kyjevě zničeno 92 % domů a osvobození si vyžádalo 200000 obětí.

rodina_mat
Foto: Gigantický kyjevský památník Rodina Mať | Flickr se souhlasem majitele

Na počest osvobození Kyjeva byl v roce 1981 postaven gigantický památník Rodina Mať. Památníku dominuje obrovská, 102 metrů vysoká, socha, která je 23. nejvyší sochou na světě. Součástí památníku je také vojenské muzeum, kde si můžete prohlédnout druhoválečnou i novější vojenskou techniku. 

Na kyjevská nejzajímavější místa, která patří k tragickým kapitolám dějin Ukrajiny (díky 2. světové válce, hladomoru, občanské válce apod.), se můžete podívat v následujícím videu.

Video: Kyjevké tragédie - Dokumentární film / YouTube

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (1406)

Komentáře

cyklista

18. 12. 2019

Milý Kalousku, pokud někdy půjdeš do školy, tak si vyžádej prosím atlas světa a podívej se, kde leží Černé moře a komu patří jeho břehy. Pokud se v mapách nevyznáš (podle všeho vůbec), tak drobná nápověda: Černé moře je vnitrozemské moře, blbě se odtud bojuje, takže vojenskou základnu na Krymu NATO vůbec nepotřebuje, už kvůli tomu, že státům NATO patří 3/4 pobřeží moře.

Já, občan této země

15. 12. 2019

Richard Tesařík, Josef Buršík, Antonín Sochor - hrdinové SSSR

Toto jsou hrdinové. Čechoslováci v síle brigády dosáhli takových úspěchů že vyznamáno bylo hodně vojáků praporu a sám útok byl připraven škpt. Lomským dle starších předválečných teorii s přihlednutím k možnosti brigády. Vlastní lihovar tak ANO, to pro naše vojáky znamenalo moc. Zdravotní služba potřebovala kvalitní líh, který nesmrdí bezinem a zbytek se jistě rozdělil. plukovník . Svoboda vyčlenil jednotků lidí, kteří se podíleli na výrobě a distribuci lihu k jednotce.
Pro mně však Kyjev je historické ruské město. Na Ukrajině to ještě nekončí.

sqr

14. 12. 2019

...nebo že by spíš z vítězném sovětské ofenzívy v roce 1938??? :-)

Lišák

13. 12. 2019

Musíte si uvědomit, že kijev byl po jistou dobu hlavní město ruska

Kalousek

13. 12. 2019

Kyjev po válce znovu obnovili moskevští architekti a dali mu velkolepou podobu.Bohužel někteří
"ukrajinští fašisté" za podpory západních "spojenců" tam vyvolali t.zv. majdan.Ten měl umožnit
na Krymu vybudovat americkou vojenskou základnu.Díky ruštím občanům,žijícím na Krymu,se tato zrada nepodařila.

eM

12. 12. 2019

Hitler dosáhl svého velkého vítězství, ale prohrál válku(tedy pokud kdy vůbec vyhrát mohl).
Moskvu dobýt před příchodem zimy potřeboval. Rusové by se asi stejně nevzdali ale byl by to výhodnej opěrnej bod...
Ostatně o tom se vedou diskuze už dost dlouho a názory jsou různé.

Jan Valenta

12. 12. 2019

​Xaver: Pravda a ta kvalita té práce?? To kdo neskusil a neprožil světa neužil. Takže kmenové zaměstnance ŠKODA velmi dobře , chápu těm nechápajícím přeji zakoupění tohoto kvalitního .... vozejku....:thumbsdown::thumbsdown:.

Keny

12. 12. 2019

Richard Tesařík, Josef Buršík, Antonín Sochor - hrdinové SSSR za osvobození Kyjeva všichni z tankového praporu čs samostatné brigády

Xaver

12. 12. 2019

Na Vychode nemel, nema lidsky zivot velkou cenu. Gigantomanie, alkoholismus je tam stejne rozsireny jako AIDS. Bohuzel, bohuzel to odnasi tamni lide napric rezimy a valkami i mirem. V podstate je to pro nas takovy Orient, jini Slovane, zkratka Vychod. Nu a aktualne nam UK pracovni migranti masivne snizuji mzdy v Kolonii cesko.

Monarchista

12. 12. 2019

Boj o Kyjev patří mezi slavné bitvy čs. vojáků. Za tento boj byla udělena Hvězdy hrdiny SSSR.3x Naši se zde proslavili. Velitel frontu dokonce rozhodl, že sbor bude mít svůj vlastní lihovar. To se asi ví málo, ale pro naše vojáky to bylo důležité. Kdo chce, můžete ty naše hrdiny zde vyjmenovat. Byl to statečný boj.
Kyjev, staré slovanské ruské město. Musíte jit hluboko do histotie a pochoipíte> Mužík jménem Chruščov pokazil co mohl.

Petr S.

12. 12. 2019

Pro svou starobylost bývá Kyjev opravdu nazýván „matkou ruských měst“.

liberal shark

12. 12. 2019

Ten titulek je zvláštní - Kyjev jako matka ruských měst. Ale asi je to pravda :-).

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací