EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Laserové dělo ADAM

 10. 05. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

Laserové zbraně jsou budoucností válečnictví. O tom není pochyb. Naposledy jsme se o tom mohli například přesvědčit u ostrého testu laseru ADAM (Area Defense Anti-Munitions) od firmy Lockheed Martin. Laser při testu úspěšně zaměřil a zničil dělostřeleckou raketu.

ADAM
Foto: Detail zničení rakety v jednom z předešlých testů / Lockheed Martin

ADAM patří do rodina tzv. prostředků C-RAM (Counter - Rocket, Artillery, and Mortar), tedy do rodiny zbraní, schopných účinně působit proti raketám, dělostřeleckým a minometným projektilům. Právě lasery se jeví jako naprosto ideální prostředek pro ničení RAM munice.

Psali jsme: Nová ruská verze protilodní řízené raketové střely Oniks-M

Laserový systém ADAM je určen k obraně daného území, nejčastěji vojenské základny nebo seřadiště vojenské techniky. Kromě RAM cílů může působit proti bezpilotním letadlům. V případě potřeby se samozřejmě může zaměřit i na cíle na zemi.

Video: Poslední test laseru ADAM / YouTube

Laserové dělo se dokáže na cíl zaměřit na vzdálenost až 5 kilometrů a na vzdálenost 2 kilometrů zahájit palbu. Dostřel je omezen sílou laserového paprsku, který je silně rušen zemskou atmosférou.

Psali jsme: BAR - legendární Browningova automatická puška

ADAM je poměrně slabý, má výkon „pouze" 10 kW. To ale umožňuje celý systém zabalit do kompaktního a mobilního „balíčku". Teoreticky ho lze přepravit v podvěsu pod vrtulníkem Chinook.

Při testu bylo názorně předvedená schopnost působit pro dělostřeleckým raketám. ADAM dokázal cíl zachytit a zahájit na vzdálenost 1,5 kilometru palbu. Precizní zaměřovací systém byl schopen zacílit laserový paprsek na bojovou hlavici rakety. Po propálení pláště tak došlo k iniciaci bojové hlavice a ke zničení rakety.

„Výsledky testů ukazují schopnost systému ADAM poskytnout praktické a cenově dostupné řešení blízkých hrozeb (RAM útoků – pozn. redakce) v reálném světě," uzavírá Tory Bruno, prezident strategických a protiraketových systémů v Lockheed Martin.

Zdroj: Lockheed Martin

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (406)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací