EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Libyjská armáda během 24 hodin sestřelila již třetí turecké letadlo

 13. 05. 2020      kategorie: Události      7 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Libyjská národní armáda (LNA), kterou vede polní maršál Khalifa Haftar, nedávno oznámila další pád tureckého letadla v oblasti Ayn Zara nedaleko hlavního města Tripolis.

Mluvčí libyjské národní armády Ahmed al-Mismari nedávno sdělil, že vzdušným obranným silám se podařilo sestřelit tureckého robota Bayraktar Tactical UAS TB-2 v oblasti Ayn Zara poté, co letělo směrem ke svým pozicím. Vojenská informační divize Libyjské národní armády uvedla, že jejich síly za posledních 24 hodin sestřelily tři turecká letadla.

pvo_01
Foto: Libyjská národní armáda (LNA), kterou vede polní maršál Khalifa Haftar, nedávno oznámila další pád tureckého letadla v oblasti Ayn Zara nedaleko hlavního města Tripolis. (ilustrační foto) | gagrule.net

Mismari již dříve potvrdil, že technické týmy v libyjských arabských ozbrojených silách obnovily 4 další bojové letouny, které vybavily zbraněmi ze starších strojů. Tyto ​​budou následně sloužit jako dodatečná podpora vzdušných síl.

Tureckem podporována Vláda národní dohody (GNA) se v současnosti snaží obsadit strategickou leteckou základnu Al-Watiya západně od Tripolisu. V posledních dnech proto síly GNA na základnu opakovaně útočily, LNA však všechny útoky odrazila.

1280px-BayraktarTB2_Teknofest2019_(1)
Foto: Bayraktar TB2 na festivalu Teknofest 2019 v Istanbulu | Wikimedia Commons

Turecké ministerstvo zahraničí v neděli potvrdilo, že Libyjská národní armáda (LNA) pod vedením Chalífa Haftara zesílila útoky na Tripolis. Ankara také varovala, že v případě zasažení tureckého velvyslanectví bude následovat okamžitá vojenská odpověď.

"V posledních dnech v Libyi zesílily nezákonné operace spojené s Haftarovými útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, zejména v Tripolisu. Jen 9. května odpálili více než 100 střel a prováděli intenzivní dělostřeleckou palbu na obytné oblasti v centru Tripolisu," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí Turecka.

Resort tvrdí, že cílem útoků byly budovy diplomatického zastoupení včetně tureckého velvyslanectví, letiště a dalších civilních objektů. Dodává také, že o život přišlo několik lidí a další byli zraněni.

"Zdůrazňujeme, že pokud budou útoky směřovat na naše diplomatické zastupitelství v Libyi, budeme považovat Haftarovy síly za legitimní cíl," obsahuje dále prohlášení tureckého resortu.

V LNA však dříve již uvedli, že v rámci svých operací dodržují mezinárodní závazky a neútočí na diplomatické cíle. Za své cíle si vybírají pouze útočiště teroristů.

 Autor: Petr Svoboda

Komentáře

Tomáš

10. 08. 2021

To co se odehrává v Libyi je příznakem slabnouci role EU, ale i NATO, všichni vítali převrat, který svrhl Kadafiho. Jenomže nastala občanská válka a žádné jaro a má to pokračování, intervenuje tam Turecko, ještě nejlépe to zvládl Egypt, kde převzala moc armáda. V Sýrii zasáhlo Rusko aAsad se udržel. Tyto skryté operace za prez. Obamy ještě nejsou ukončeny, jen přinesly zkázu a rozvrat. To byla dehonestace Nobelovy ceny miru. Nesmírně si upevnil své postavení Čína.Trajektorie vývoje je znepokojující a masy lidi se daly do.pohybu, nejsou dobrá řešení, nelze nezahrnout do tohoto komplexu i Ukrajinu. A tak přibývá na půl zborcenych státu.

Gaheris

22. 10. 2020

Máš rád turky? to už se vyjádřil náš dobrý voják Švejk! Potřebovali by na pamětnou!

Anton Ivanovič Děnikin

27. 08. 2020

cyklista ty jsi propaganda.


Vláda v Tripu není legitimní a její legitimitu uznávají země které sami porušují různé smlouvy OSN, pakty o neutočení atd. Jestli to nevíš tak vláda v Tripu je napojena na Muslimké Bratrstvo, ISIS a možná i Boko-Haram a další odpak proti kterému alianece bojují v Syrii. Turecko podporuje tyhle fundamentalisty záměrně.
Haftár požadoval nové volby když po revoluční předseda (Islámský fundementalista) začal s represemi podle Šári myslím..Když bylo po nových volbách tak Musliské bratrstvo a další odpad který prohrál ve volbach které neměli pod kontrolou, tak se ozbrojilia šli do války. Většina obyvatel Libye podporuje Haftára, vládu v Tripolisu podporují akorát mentalitiy jako An-nursa, pokud vím tak například Francouzi podporují Haftára. Ty propagando

Petr C.

14. 05. 2020

Já na Sarrádžově vládě nic legitimního nespatřuju.
Dosazena zvenčí pod ochranou zahraničních ozbrojených sil a uměle udržována u moci.
Jenže právě proto, že je to vláda slabá, tak ji některé státy uznaly, protože si od ní různí dobráci slibují, že bude povolná a oni si budou moct v Lybii dělat co budou chtít.
Ani po více než třiceti letech válčení v arabském světě ti chytráci nepochopili, že tam musí mít vláda především autoritu podpořenou ozbrojenou mocí, nějaké mezinárodní uznání nikoho nezajímá. A musí být nastaveny vztahy s místními vůdci.
Haftár tu ozbrojenou moc má. On je taky z klubu, když utekl před Kaddáfím do USA, tak prý bydlel v Langley na dohled od budovy CIA. Asi se mu líbilo její architektonické zpracování.
Ale je zřejmě poněkud svéhlavý a chtěl by vládnout samostatně, proto není favoritem.

Marw

13. 05. 2020

Nemám rád Turky ani Libijce. Furt lepší než kdyby se spojily a vytáhly na někoho třetího.

Ne Ja

13. 05. 2020

Bijte Turky, roztahujou se jako rakovina.

cyklista

13. 05. 2020

Tvl, běžte s tou propagandou někam, polní maršál Khalifa Haftar je sám terorista, který bojuje v Libyi proti legitimní vládě, něco jako ISIS v Sýrii.

Přidat komentář