EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Ministerstvo zahraničí USA odstranilo pět teroristických organizací z černé listiny FTO

 12. 06. 2022      kategorie: Události      4 komentáře
Přidat na Seznam.cz

13. května 2022 administrativa Joe Bidena rozhodla o vyškrtnutí pěti teroristických organizací z černé listiny FTO (Foreign Terrorist Organization – Zahraniční teroristické organizace). Mělo by toto rozhodnutí vyvolávat nějaké obavy? Určitě ne. Všech pět teroristických organizací totiž zůstává v seznamu SDGT (Specially Designated Global Terrorists - Organizace, které ministerstvo zahraničí Spojených států považuje za teroristické).

O jaké organizace se vlastně jedná? Patří mezi ně baskická separatistická skupina Euskadi Ta Askatasuna (ETA), japonský kult Óm šinrikjó, židovská radikální skupina Kach, sunnitská islamistická skupina al-Jama'a al-Islamiyya se sídlem v Egyptě napojená na al-Káidu a organizace Rada Mudžahedínů Shura, která působí na Sinajském poloostrově a v pásmu Gazy. Podívejme na jednotlivé organizace podrobněji:

Euskadi Ta Askatasuna (ETA) 

Euskadi Ta Askatasuna byla ozbrojená separatistická organizace, která se z autonomní oblasti Baskicko snažila teroristickými útoky a násilím vytvořit nezávislý socialistický stát. Organizace byla založena roku 1959 a její ideologií byl Marxismus-Leninismus. Organizace má na svém kontě celou řadu teroristických útoků, jako například bombové útoky na civilní cíle ve městech Bilbao, Vitoria či Santander, úspěšný atentát na premiéra Španělska Luis Carrero Blancu v roce 1973, nebo bombový útok na civilní letiště v Reusu. Celkově má organizace na svědomí až 800-850 mrtvých a stovky zraněných. Organizace v květnu 2018 oficiálně oznámila své rozpuštění. Poslední útoky organizace však uskutečnila v roce 2010. 

barajasFoto: Bombový útok na letiště Barajas v Madridu, který spáchala organizace Euskadi Ta Askatasuna (ETA) v roce 2006. | Wikimedia Commons / Public domain

Óm šinrikjó

Óm šinrikjó, v překladu Nejvyšší pravda, byla japonská náboženská sekta, kterou v roce 1984 založil a vedl Šókó Asahara. Doktrína Óm šinrikjó je do značné míry založena na buddhismu s prvky hinduismu. Sekta je známá nejvíce pro svůj útok nervovým plynem v tokijském metru, kde 20. března 1995 byl v několika soupravách rozprášen nervový plyn Sarin, který si vyžádal 5 mrtvých a na 1050 zraněných. Nejednalo se však o jediný útok této sekty, ta podnikla i útok Sarinem v metru ve městě Matsumoto, tam si útok vyžádal 8 mrtvých a na 500 zraněných.  V roce 2000 se organizace Óm šinrikjó přejmenovala na Aleph. Zřekla se násilných činů, jež spáchali její členové a omluvila se jejich obětem či pozůstalým obětí. Přesto zůstaly stovky členů stále pod dohledem policie. 

Shoko_Asahara
Foto: Šókó Asahara, vůdce kultu óm Šinrikjó, který stál za útoky v tokijském metru. | Wikimedia Commons / Public domain

Kach

Kach byla krajně pravicová izraelská politická strana, která propagovala Kahanismus, účení, podle kterého jsou Židé nadřazený národ. Strana byla aktivní v letech 1971-1994, kdy byla v Izraeli zakázaná. Nejznámějším útokem strany byl Masakr v Jeskyni patriarchů, kde Baruch Goldstein postřílel 30 lidí a 125 dalších jich zranil.  Kach má na svědomí však zhruba 5 dalších teroristických činů. 

al-Jama'a al-Islamiyya

al-Jama'a al-Islamiyya byla islámská teroristická skupina, která si kladla za cíl svrhnout egyptskou vládu a na místě Egypta vybudovat Islámský stát. Skupina byla aktivní mezi lety 1992-1998 a v tu dobu má na svědomí smrt 796 lidí, včetně desítek turistů. Mezi nejznámější útoky patří úspěšný atentát na egyptského prezidenta Anwara Sadata z roku 1981, který vyústil v 11 mrtvých včetně prezidenta. Dalším významným teroristickým činem je masakr v Luxoru z roku 1997, kde bylo v chrámu královny Hatšepsut zabito 62 zahraničních turistů střelbou z pušek a mačetami, nejmladší obětí byl 5letý britský chlapec. Jednalo se o turisty ze Švýcarska, Japonska, Anglie, Německa, Egypta a Kolumbie.

Rada Mudžahedínů Shura

Rada Mudžahedínů Shura je džihádistická skupina napojená na Al-Káidu působící na Sinaji a v pásmu Gazy, která podnikla několik raketových útoků na Izrael. V roce 2013 proti skupině však zasáhl Hamás a zatkl většinu jejích členů, od té doby se skupina nejeví jako aktivní.

A_rocket_fired_from_a_civilian_area_in_Gaza_towards_civilian_areas_in_Southern_IsraelFoto: Raketa vypálená z pásma Gazy, 2008 | Wikimedia Commons / Public domain

Spekulovalo se, že by ze seznamu FTO mohly být vyškrtnuty také Íránské revoluční gardy, což navrhla Evropská unie s cílem zajištění Íránské jaderné dohody, to ovšem Spojené státy odmítly. Je nutno podotknout, že skupiny jsou již dlouhou dobu neaktivní.

Zdroj: Militant Wire, U.S. Department of StateAP News

 Autor: Tomáš Svoboda

Komentáře

Veritas vincit

15. 06. 2022

Czert
"Zacnou premyslet teprve tehdy az atomky budou padat na zapad."
*
Nikdy nepochopím, proč ukázkový východní typ jako ty,
žije tady s námi na tom ošklivém "Západě". :laughing:

Czert

15. 06. 2022

Dokonala je ta predposledni veta, o tom jak eu lezla do analu iranu, jen proto aby megakorporace vydelaly tezky prachy v iranu a iran je utracel ve spravnyj eurohujerskych, tj neomarxistickych, zapadnich zemich.

Ale ja je chapu, prvni obeti iranskych atomek bude izrael a zapad to nebude trapit.

Zacnou premyslet teprve tehdy az atomky budou padat na zapad.

Marty

14. 06. 2022

jeroným
četl ste ten článek vůbec? nebo sázíte na to že vaše komentáře bude číst někdo, kdo jej nečetl? :-)
" Všech pět teroristických organizací totiž zůstává v seznamu SDGT (Specially Designated Global Terrorists - Organizace, které ministerstvo zahraničí Spojených států považuje za teroristické)."
" Je nutno podotknout, že skupiny jsou již dlouhou dobu neaktivní."

jeroným

13. 06. 2022

je zajímavý, že ze seznamu byli odstraněni docela pěkný svině. Z toho se nechá odvodit, kde se to bude v budoucnu mlátit. Ted nic nebrání tomu zyhle vrahouny oficiálně sponzorovat.

Přidat komentář