EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nad Sýrií se srazily dva americké drony

 23. 08. 2020      kategorie: Události      29 komentářů

Americké úřady ve čtvrtek oznámily, že došlo ke kolizi a totálnímu zničení dvou bezpilotních letounů, které prováděly hlídkovou činnost nad územím Sýrie. Na Twitteru se objevily fotografie zachycující hořící trosky dronů padající k zemi. Později se objevilo také video na YouTube.

reaper_TITFoto: Fotografie zachycující hořící trosky dronů padající k zemi | militarytimes.com

V rámci oficiálního vyjádření nedošlo k potvrzení toho, o jaké bezpilotní letouny se jednalo, spekuluje se však, že americké ozbrojené složky přišly o dva drony typu MQ-9 Reaper. Ty slouží především k nalezení a likvidaci dalších nepřátelských bezpilotních letounů, při odlišné konfiguraci však zvládnou také průzkumnou a zpravodajskou činnost. 

Psali jsme: Zloděj aut viděl snadný cíl, avšak šeredně se přepočítal

Kolize dronů ve vzduchu je však jen jedním (byť zatím jediným oficiálním) vysvětlením. Dle jiných zdrojů došlo k sestřelení dronů některými z vojenských jednotek, které zde působí – ať už šlo o turecké vojáky nebo jimi podporované milice. Tak jako tak jde o relativně citelnou ztrátu pro americké ozbrojené složky, neboť cena za jeden dron MQ-9 Reaper je cca 16 milionů dolarů, a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje. 

Video: Videozáznam padajícího dronu / YouTube

Psali jsme: Veterán založil pivovar, na každé plechovce je příběh padlého vojáka

General Atomics MQ-9 Reaper je relativně pomalu se pohybující bezpilotní letoun, s maximální rychlostí kolem 300 km/h a hmotností až 4,7 tuny. V závislosti na konfiguraci (bojová, průzkumná) vydrží ve vzduchu až 30 hodin (v plně bojové konfiguraci je výdrž poloviční). Dolet dronu (opět v závislosti na zvolené konfiguraci) je až 1852 kilometrů a maximální výška, ve které může letoun operovat, přesahuje hranici 15 kilometrů. Americké letectvo je v operačním nasazení využívá od roku 2007. Kromě nich MQ-9 Reaper využívají také ozbrojené složky Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemska a Francie.

1280px-MQ-9_Reaper_in_flight_(2007)
Foto: MQ-9A Reaper | Wikimedia Commons

MQ-9 je vybaven sadou senzorů Raytheon AN/DAS-1, potřebných k zaměření pozemních cílů. Tato sada zahrnuje infračervený senzor, barevnou/monochromatickou denní TV kameru, laserový dálkoměr a značkovač. Díky laserovému značkovači může být Reaper vyzbrojen laserem naváděných pumami GBU-12 Paveway II a raketami AGM-114 Hellfire.

Letadla MQ-9 Reaper jsou v Sýrii a Iráku vedle útoků na pozemní cíle využívány hlavně k průzkumným letům. Od října 2014 do ledna 2016 uskutečnily tyto stroje celkově 1000 letů. Od začátku kampaně až do srpna 2016 vystřelily britské drony Reaper v Iráku na pozemní cíle 428 raket Hellfire a shodily 34 pum GBU-12. V Sýrii bylo od 2. prosince 2015 do srpna 2016 vypáleno 45 raket Hellfire a shozeny byly 3 pumy GBU-12.

 Autor: Dominik Zuna

CENOVÉ BOMBY (600)

Komentáře

Anton Ivanovič Děnikin

03. 09. 2020

Aha... ušákům spadli hračky nad uzemí které není jejich a pomáhají místním demokratickým uřezávačům hlav fikat palice všem nemuslimům. Já bych viděl první průser v tom že tam Američané vůbec jsou, ono totiž Syrie jim nepatří pokud dobře vím, jo aha... je tam totiž ropa :D :heart_eyes::money_mouth:

karel3

26. 08. 2020

Martin23
24.8.2020
"No a k těm cenám za MQ-9 Reaper. Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů, ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek.

Například cena F 18 SH je podle serveru Aviatia 80 milionů dolarů."

Nevím, nevím, kdo by se měl léči z chorobného lhaní a papouškování nesmyslů.
Milión sem, milión tam. 10 let sem, 10 let tam. cena F/A-18 SH ze serveru bosensko-hercegovinského majitele bez udání výbavy. Stíhačky zdražily na dvojnásobek... a vymlouvání, okecávání holých faktů a čísel.
Pokračuj dál, když je to tvůj životní styl a normálně po pravdě to neumíš. Je to zábava. :slight_smile:

Martin23

26. 08. 2020

Příčetný diskutér totiž nemůže

24.08. vyčítat autorovi článku, tohle:
Tak už konečně víme, kde autor přišel na tu cenu 64 mil. USD za 1 dron.
Google:
"How much does a MQ 9 Reaper cost?"
The drone can also play the role of an ISR asset, serving ground commanders by acquiring and tracking targets or gathering other useful intelligence. MQ-9 Reapers have a unit cost of roughly $64 million, which includes four aircraft.9. 11. 2018
(Cena za jednotku MQ-9 Reapers, která obsahuje 4 drony...) Tedy asi 16 mil. USD za 1 kus.


A pak 26.08. se odvolátat na tohle:
Autor píše přímo v článku: "...cena za jeden dron MQ-9 Reaper je cca 16 milionů dolarů, a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje."

Je snad zřemé, že autor obsah opravil a že jsme do doby opravy oba diskutovali ve smyslu toho, co tam bylo původně.

Jinak by tady byl pouze jeden lhář a to Karel3, protože článek info o 64 milionech neobsahuje. (Jen příčetní vědí, že obsahoval).

Ona je totiž legrace v tom, že jsi mne napadl naprosto nesmyslně, kdy mnou uváděné info nebylo určeno tobě a v ničem nezpochybnilo tvoje vyjádření. Pouze jsem chtěl naznačit, že ceny stíhaček jsou jinde a že i 64 mil. za jeden nebo i oba drony je moc, přestože z jiných zdrojů uváděných 17 mil. (což tehdyy v článku nebylo) za holý dron již asi také není aktuální.

To jak jsi reagoval je známkou patologie a že jsi nakonec změnu v článku, kterou jsi ty sám pravděpodobně přímo vyvolal, použiješ jako důkaz vůči mně, že lžu, tak to už je vrchol tvého paranoidního chování.

Běž se léčit.

Martin23

26. 08. 2020

Karle přestaň chlastat, když nejsi schopen držet nit diskuze. Je to pak skutečně peklo.
Vždyť důvod, proč jste o tom začali a proč ty jsi napsal tohle:
"Tak už konečně víme, kde autor přišel na tu cenu 64 mil. USD za 1 dron",

bylo to, že jsi nesouhlasil s cenou, kterou uvedl autor.

Jak jsem řekl, těžko mohu hodnotit, kde autor tu cenu vzal a zda se nespletl. Ale je to pravděpodobné, když v článku po tvém příspěvku věc opravil.

Já pak pouze upozornil, aniž bych o tom dále chtěl vést nějaké diskuze, že cena 16 mil. je 10 let stará a je pouze za holý dron. Je tedy naprosto jisté, že škoda způsobená pádem dvou vybavených dronů bude přesahovat těch uvedených 2x 16 milionů. Jednak je modernizován samotný dron a jednak cena dalších systémů cenu logicky navyšuje.

Informace ohledně ceny F 18 SH pak byla s ohledem na logiku diskuze určena Omnymu, kdy cena F 16 FF je dnes kolem 35 milionům USD (19 mil. je cena z roku 1998 za model, který se již ani nevyrábí). F 18 SH jsem pak uvedl, protože je dnes nejlevnějším letadlem, které USA pořizují do služby.
Je tedy zjevné, že v tomto smyslu jsem dal zapravdu tobě, ale ty máš tak nízkou míru sociální inteligence, že i v tomto vyvoláš spor.

karel3

25. 08. 2020

Martin23
"Ale Kadliku, já se přece nemám proč vymlouvat. Pouze jsem uvedl, že se cena dronů nedá určit, protože neznáme v jaké konfiguraci letěly."

Začít den výmluvami a trapným lhaním na to musí mít člověk náturu.
Autor píše přímo v článku: "...cena za jeden dron MQ-9 Reaper je cca 16 milionů dolarů, a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje."
Pro méně chápavé ještě jednou: "...a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje."
Klidně můžeš lhát dál Slovane, když to patří k tvému vychování a genetické výbavě.
Je to o inteligenci a rodové anamnéze. :slight_smile:

Martin23

25. 08. 2020

Ale Kadliku, já se přece nemám proč vymlouvat. Pouze jsem uvedl, že se cena dronů nedá určit, protože neznáme v jaké konfiguraci letěly.

Dále jsem uvedl, že ceny samotných letadel se zvyšují a že se neustále modernizují zbraňové systémy, elektronika. Proto bych se vůbec nedivil, kdyby se cena těch dronů blížila k tomu, co bylo uvedeno v článku, než co je uvedeno ve wiki.

Jinak řečeno, rozhodně si nemyslím, že by cena toho jednoho dronu byla 16 milionů, kdybych se tedy choval podobně debilně jako ty, a chytal tě za každé slovo.

Mohu jen opravit, že cena 35 milionu za F 18 SH byla z roku 2000. Tady jsem nedopatřením uvedl nepřesnost, protože jsem to střelil z hlavy.

Ale za to se opravdu nemám potřebu omlouvat.

karel3

24. 08. 2020

Martin23
Proč se vymlouváš na autora? Stačí číst co tady sám píšeš za skvosty. :slight_smile:
"No a k těm cenám za MQ-9 Reaper. Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů, ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek."
"""Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů""", anglická verze wiki sice uvádí 15.9 mil. USD (2019), OK nejde o život, ale ...
"""ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek. """

Jedna perla lepší než druhá. Lhaní ti jde skvěle a vymlouvání na druhé ještě lépe. "Slovanská" klasika. :slight_smile:Žádné dvojnásobky. :slight_smile:
Stejně jako před 10 lety nestál MQ-9 Reaper jenom 8 mil. USD, když dnes stojí 16 mil. USD,
tak třeba F/A-18E/F Super Hornet nestojí dnes 122 mil. USD, když před 12 lety (2008) stál cca 61 mil. USD... Udávaná cena F/A-18E/F SH je v roce 2020 asi 66 mil. USD.:slight_smile:
Vlastně je to smutný pohled a smutné čtení, co bolševici a Rusáci nadělali z vaší generace za nedůvěryhodné bytosti. Já nevím, jestli ti to dochází, že každý trouba na této planetě, který umí číst a chápat psaný text, tě kdykoliv usvědčí ze lži ? Když bude mít chuť s tebou ztrácet čas.
Jsi dost chytrý, máš znalosti, bojové letectvo a PVO jsou evidentně tvůj koníček. Tak proč tam píšeš ty laciný nesmysly. Rád si přečtu tvůj názor, ale ty lži rvou za vlasy. Ty dobře víš, co tam píšeš a to je na tom to nejsmutnější. Ani smajlíka sem dávat nebudu, jak je to smutný.

Martin23

24. 08. 2020

Karle, já nevím, kde autor přišel na danou částku a nebudu o tom ani spekulovat. To může vysvětlit jen on.
Faktem je jedna zjevná skutečnost. Co můžeš objektivizovat, je cena holého dronu.
Další součástí hodnoty těch konkrétních dronů pak bylo to, co nesly za zařízení. Ať již špionážní techniku nebo zbraňové systémy. Od toho se pak odrážela jejich skutečná hodnota.

A jak vidím, v tomto smyslu to i autor opravil.

tom

24. 08. 2020

"slouží především k nalezení a likvidaci dalších nepřátelských bezpilotních letounů"

evidentne se navzajem nalezli a zlikvidovali :D

karel3

24. 08. 2020

Martin23
"No a k těm cenám za MQ-9 Reaper. Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů, ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek.
Například cena F 18 SH je podle serveru Aviatia 80 milionů dolarů."

Rozumný člověk se z chyb poučí. Jak vidno, jsou Slované nepoučitelní. Ač jim lhaní nikdy vážnost a úspěch nepřineslo, pokračují v tom vesele dál. Tak hodně štěstí.

karel3

24. 08. 2020

Tak už konečně víme, kde autor přišel na tu cenu 64 mil. USD za 1 dron.
Google:
"How much does a MQ 9 Reaper cost?"
The drone can also play the role of an ISR asset, serving ground commanders by acquiring and tracking targets or gathering other useful intelligence. MQ-9 Reapers have a unit cost of roughly $64 million, which includes four aircraft.9. 11. 2018
(Cena za jednotku MQ-9 Reapers, která obsahuje 4 drony...) Tedy asi 16 mil. USD za 1 kus.

Tarch

24. 08. 2020

Martin23: Vliv to má na to, že to řídí lidi zavření daleko od aktuálního dění. Dlouhá monotóní a nudná práce zvyšuje riziko v tom, že si ti lidé začnou práci usnadňovat a obcházet předpisy.

Martin23

24. 08. 2020

No a k těm cenám za MQ-9 Reaper. Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů, ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek.

Například cena F 18 SH je podle serveru Aviatia 80 milionů dolarů.

Martin23

24. 08. 2020

Libor Režňák
No dovolím si konstatovat, že S 400 to rozhodně nebyl.
Takový dron, když nastane vizuální kontakt, sestřelíte i kulometem. To je jen takové dražší a trochu větší práškovací letadlo (myšleno srovnání rychlosti).

Tarch
Tak ať je ovládají z menší vzdálenosti, když to má na to vliv.

Představte si situaci, že by dva nadšenci z Brna ovládali dva drony nad Prahou a ony by se srazily.
Ani do toho příběhu nemusím započítávat, jestli o sobě věděli nebo ne. Vždyť je to absurdní.

PS. A co teprve až začnou používat ty bezpilotní autonomní stíhačky. Jak se i tady o tom psalo. To začne být na obloze fakt hodně nebezpečno.

karel3

24. 08. 2020

Omny
Myslím, že nikdo nemá problém přiznat sestřelení dronů, když se objeví hmatatelný důkaz.
Víš co mě nejvíc baví na životě v EU pod ochranou NATO a přátelství s USA? Ta svoboda a neskutečná pohoda proti komunisticko-ruskému koncentráku do listopadu 1989. Žádný špinavý ruský okupant u cesty ....:slight_smile:
Když náhodou obtěžuje nějaký ruský slouha, tak mu stačí připomenout jeho místo a jeho "úspěchy".
HDP na 1 obyvatele (2019).
8. místo USA
31. místo ČR
51. místo Rusko
52. místo Omán ... :slight_smile:

Omny

24. 08. 2020

pro místní US troly je to těžký nápor na psychiku přiznat, že US vojenská technika byla sestřelena o)), proto vesmě ztráty US techniky přičítají vlastní chybě nebo technické poruše především o))

Libor Režňák

24. 08. 2020

To je ale řečí. US drony prostě sestřelil ruský 400.

Cateye

23. 08. 2020

Tak proč by se měl spojenec, respektive jím podporované milice chlubit, že nad svým územím sestřelili letadla Velkého bratra, že? :)
Nicméně pravděpodobnější bude chyba personálu. Ostatně US Air Force si dost hlasitě stěžuje na nedostatek operátorů bezpilotních letadel, který musí kompenzovat špatně vzdělanými lidmi bez pilotních zkušeností. Něco jako u nás ohledně strojvedoucích...

karel3

23. 08. 2020

Omny
"Vzhledem k jejich ceně je to ztráta jako 2 stíhaček a to zamrzí."
Každá ztráta zamrzí, zvláště u užitečných strojů.
Asi jako dvou F-16C/D (2x 19 mil. = 38 mil. USD), MQ-9 Reaper (2x 16 mil. = 32 mil. USD).
Stát se to Rusku, tak statistika posune Rusko za rok 2020 z 51. místa na 52. místo HDP/1 obyvatele. :laughing:

A teď vážně. Nikdo nic neví. Oficiálně se k sestřelení nikdo nepřihlásil, ale dva slovanští věrozvěstové vědí na beton, že byli sestřeleni.
Kontrolní otázka. Čím jsi je sestřelil Azbuku? :slight_smile:

ROBO

23. 08. 2020

Omny

Aha tak oni nechtěli nasrat Amíky :grin::grin::grin:
Jim tak hrozně záleží na jejich psychickým blahu :laughing::laughing::laughing:
Tak je tedy nechají volně působit nad svejma hlavama :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
Nevim proč už tedy vypálili ty tisíce raket PVO ? To je používají místo ohnostroje ? No hlaně nerozesmutnět Američany . Ty seš fakt komik .
Ale když sestřelovali Izraelskou F-16 , nebo Irán USAdron v mez. vzduš.prostoru tak jim nad Americkým psychickým rozpoložením moc nezáleželo .A ze strany USA se ani nic nedělo .

Omny

23. 08. 2020

Samozřejmě je to kravina aby se ty dva drony srazily, proto jsem to psal sarkastický. Byly sestřelen, ale nikdo nechce nasbírat US více než je zdrávo, tak se to nemedializuje. Vzhledem k jejich ceně je to ztráta jako 2 stíhaček a to zamrzí. Nejsem si jistý, zda by je uměl sestřelit Manpad, proto se přikláním k Pantsciri.... každopádně US ztratili v téhle oblasti už více drahých kousků...

ROBO

23. 08. 2020

Martin23
Přestaň tady zase blounznit ty svoje nesmyslné konspirační lži , výmysli a bláboly . To fakt neumíš nic jinýho než lhát . Vždyt si to ani nikdo nezkusil lživě nárokovat , jak je to často zvykem . Tak už konečně proboha začni aspon trochu používat hlavu , než se zase úplně ztrapníš .

Už je tam prostě těch dronů prostě tolik , že se riziko srážky zvyšuje . Zřejmě se jich sešlo víc nad jedním důležitým bodem zájmu .

Mají to tam ti RuSSký fašistický okupanti ale pěkně pod kontrolou . Každej si tam litá jak chce a jediný co mu hrozí je srážka s vlastním strojem :grin:

Tarch

23. 08. 2020

Martin23: No ona taková šance u dronů řízených z druhé polokoule je. Mohly mít nastavenou stejnou letovou hladinu a souřadnice. A když dokáží přesně útočit, tak i ta navigace je může dostat na přesně to samé místo. Načasování už je jen dílo náhody.

karel3

23. 08. 2020

Martin23
"Karle, pokud si chceš něco dokazovat, prováděj to na obě strany respektive u obou zmiňovaných verzí incidentu."

Co bych si měl já dokazovat ?
Ty jsi tady pronesl jasný výrok: "Prostě byly sestřeleny."
a já mám něco dokazovat? Co to je za ruskou logiku ?

Z USA, Ruska Sýrie, Turecka, Izraele,... není známo nic oficiálního, ale Martin23, doufám, že z ČR má jasno: "Prostě byly sestřeleny." Jasná zpráva. Hlásilo to Rádio Jerevan. :-)))

Martin23

23. 08. 2020

Karle, pokud si chceš něco dokazovat, prováděj to na obě strany respektive u obou zmiňovaných verzí incidentu.

Já mohu jen zopakovat, že srážka mi přijde jako absurdní verze příběhu a možná by nebylo od věci si připomenout diskuzi drony vs. Panciry.

Bylo by zajímavé připustit, že ty drony jsou ovládány tak sofistikovaně, že se srážejí mezi sebou.

PS. Vyjdi ven mrkni na oblohu a představ si tu náhodu, že se srazí dva letící a ovládané objekty. Je to nesmysl.

karel3

23. 08. 2020

Martin23
"Prostě byly sestřeleny."

Nějaký důkaz pro takové zásadní tvrzení by nebyl ?
Nepíšu, že to není možné, dokonce je to i pravděpodobné. Jenom ty důkazy zatím nějak chybí. :-)

Martin23

23. 08. 2020

Jak je asi něco takového pravděpodobné? Podle mne se pravděpodobnost srážky, pokud nenacvičujete nějakou "tandemovou akrobacii" limitně blíží nule.

Prostě byly sestřeleny.

karel3

23. 08. 2020

Lze předpokládat, že drony řídila obsluha ze základny Creech Air Force Base v Nevadě. Takže na tu dálku celkem dobrá trefa. :-)

Omny

23. 08. 2020

jo jsou to šikulové ti US, umí to. Docela je to umění když se takhle malé letadla dokáží ještě srazit o))

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací