EXCALIBUR
Poctivá vynikající energetická čokoláda s historiíPoctivá vynikající energetická čokoláda s historií
KERBEROS

Neznámí hrdinové - Milan Štěrba

 17. 03. 2017      kategorie: Armáda ČR v akci      0 komentářů

Dne 17. března 2008 zabezpečoval se svým útvarem dánskou jednotku CIMIC v okrese Girišk v Afghánistánu. V 9 hodin a 30 minut na ně však zaútočil sebevražedný atentátník. Milan Štěrba byl smrtelně zraněn. Zemřeli také čtyři dánští vojáci a tři civilisté.

milan_01
Foto: Milan Štěrba

Milan vystudoval střední policejní školu v Brně. Po jejím ukončení působil u Policie České republiky. Po té nastoupil k Armádě České republiky, kde se vypracoval do Útvaru speciálních operací Vojenské policie. V jejich službách se účastnil několika vojenských misí.

V roce 2003 zabezpečoval ochranu naší ambasády v Bagdádu a české polní nemocnice v Basře. Do Iráku se vrátil pak ještě jednou, a to v březnu 2005. Plnil zde úkoly spojené s misí MNSTC-1. V následujícím roce poskytoval ochranu českému veliteli mnohonárodní brigády v Kosovu. V rámci Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil od konce dubna v provincii Hilmand na jihu Afghánistánu spolu s dalšími 34 příslušníky kontingentu Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG) plnil úkoly na úseku ochrany určených osob a ochrany významných objektů.

milan_02
Foto: Milan Štěrba v Afghánistánu

Dne 17. března jeho útvar zabezpečoval v okrese Girišk v provincii Helmand dánský tým CIMIC (Civil-Military Cooperation - jednotka civilně vojenské spolupráce). V 9:30 se stali terčem sebevražedného atentátníka.

Milan Štěrba byl smrtelně zraněn, stejně tak zahynuli čtyři dánští vojáci a tři civilisté. Českého kolegu Jiřího Schamse těžce poranila střepina na týlu a další český voják byl raněn lehce.

Následující video je věnované právě Milanovi, který byl členem Útvaru speciálních operací Vojenské policie - SOG. (Special Operation Group) a z jedné ze svých misí se bohužel nevrátil živý.

Čest tomuto chlapovi!


Video: Neznámí hrdinové - Milan Štěrba / YouTube


Video: R.I.P. Milan Štěrba - SOG / YouTube


 autor: Michal Pivoňka

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.