EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Nový bull-pup Kalašnikov

 26. 08. 2013      kategorie: Vojenská výzbroj      0 bez komentáře

Na proběhlé Výstavě inovací v Moskvě byly veřejnosti představeny dvě nové ruské útočné pušky nesoucí odkaz po legendárních zbraních rodiny Kalašnikov. Nové pušky (případně karabiny) označované jako je AS-1 a AS-2 využívají konstrukce „bull-pup" a jsou komorovány na dvě různé puškové ráže.

Bull-pup Kalašnikov
Foto:
Bull-pup Kalašnikov AS-1 a AS-2 / military-information.com

Zbraně AS-1 a AS-2 představila před týdnem na Výstavě Inovací nová zbrojní společnost Korporace Kalašnikov. Jde sjednocenou korporaci zbrojních podniků Ižmaš, Ižmech, Bajkal a Molot. Nový koncern sází na věhlasné jméno ruského konstruktéra zbraní Michaila Kalašnikova.

Psali jsme: Samopal vzor 58 - československá legenda, která nestárne

Korporace Kalašnikov vyvinula obě zbraně na žádost ruské federální bezpečnostní služby FSB, která hledala nové moderní zbraně pro své speciální jednotky. Obě zbraně jsou kategorie bull-pup, AS-1 je komorována na ruský náboj 5,56×39 mm a AS-2 na náboj 7,62×39 mm.

V současné době se také uvažuje o zavedení obou zbraní do výzbroje ruského vojáka budoucnosti Ratnik. O tomto zajímavém projektu ruského ozbrojeného průmyslu jsme vás informovali také na stránkách Armádních novin.

Zbraně kategorie bull-pup zatím byly v ruském zbrojním průmyslu spíše okrajovou záležitostí. Korporace Kalašnikov se ale chce nově soustředit také na vývoj a masivní výrobu zbraní kategorie bull-pup.

Psali jsme: Ruské námořnictvo má disponovat čtyřmi nosiči jaderných dronů Poseidon

Bohužel bližší technické podrobnosti k oběma zbraním nejsou k dispozici. Z přiloženého obrázku však jde vytušit několik detailů. Podle barvy i konstrukce se zdá, že místo lisovaných plechů využili inženýři materiály z polymerů.

Nelze si také nevšimnout kolejnicových lišt pro montáž nejrůznějšího taktického příslušenství. Je téměř sympatické, že Rusové v poslední době více využívají tento „západní" montážní systém.

Nikde však nelze rozeznat přepínač střelby. Pokud přijmeme tézi, že přepínač na moderních zbraních je oboustranný a v dosahu ukazováčku nebo place, pak přepínačem palby na zbraních AS-1/AS-2 může být posuvný jezdec nad spouští. Opravdu zajímavé a málo viděné (nebo snad i poprvé viděné) řešení.

Zdroj: The Firearm Blog

 Autor: Jan Grohmann

CENOVÉ BOMBY (421)

Komentáře

Článek nemá žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací